1,6 milyon nüfuslu semtte karantina başladı!

Çin'de koronavirüs vakalarının tekrar patlak vermesi üzerine 1,6 milyon nüfuslu Daşing semtinde kısmi olarak karantina uygulamasına geçildi. 

1,6 milyon nüfuslu semtte karantina başladı!

Çin'de koronavirüs endişesi giderek büyüyor. Son bir günde 7 vakanın tespit edildiği Pekin'de kısmi olarak karantina uygulamasına geçildi. Çin medyası, başkentin güneyinde bulunan Daşing semtinde ikamet edenlerin şehri terk etmelerine yasak getirildiğini duyurdu. Söz konusu semtin 1,6 milyon nüfusa sahip olduğu bildirildi. Koronavirüs vakalarının artması üzerine sıkı tedbirlerin alındığı Pekin'de kentten ayrılmak isteyen vatandaşların son üç gün içerisinde koronavirüs testi yaptırmaları ve sonucun negatif çıkması gerektiği ifade edildi. Uluslararası havalimanlarından birinin yer aldığı Daşing semtinde toplu ulaşım araçlarının maksimum yüzde 75 kapasite ile hizmet verebileceği kaydedildi. Bütün ilkokullar, ortaokullar ve liselerde tedbir amaçlı uzaktan eğitim sistemine geçileceği duyuruldu. 

Restoran ve otellerin faaliyetlerine son verildi

Daşing semtine bağlı Tiengongyuan'da sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. 25 bin nüfusa sahip olan Tiengongyuan'da restoranlar, sinema salonları ve otellerin faaliyetlerine geçici olarak son verildiği bildirildi. Diğer bölgelerde yer alan restoranlar, sinema salonları, oteller, spor salonları ve AVM'lerde ise maksimum 50 insanın bir arada bulunabileceği ifade edildi. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ulusal Sağlık Komisyonu, son bir günde 103 vakanın kayıtlara geçtiğini bildirdi. Söz konusu ülkede son bir günde tespit edilen vakalardan 15'inin Çin dışı kaynaklı olduğu belirtildi. Son bir günde saptanan vakalardan 7'sinin de başkent Pekin'de bulunduğu kaydedildi. Çin'de yeni senenin başlangıcı olarak kabul edilen 12 Şubat gününden önce koronavirüsün tekrar durdurulması hedefleniyor. Çin'de son tespit edilen vakaların, genel olarak düşük sıcaklıkların hâkim olduğu kuzeydoğuda ve Rusya'ya yakın mesafede bulunan bölgelerde yer aldığı ifade ediliyor. 

Toplam 28 günlük izolasyon!

Bloomberg'de yer alan habere göre, yerel yönetim, Daşing semtinde 5 apartmanda yaşayan insanların Çarşamba günü itibarıyla evlerinden ayrılmalarına yasak getirildiğini bildirdi. Söz konusu yönetim, bölgede bulunan öğrencilere evlerinde kalmaları için çağrıda bulundu. Ofis binaları, oteller, restoranlar, fabrikalar ve süpermarketler gibi halka açık mekânların kapatıldığı Daşing semtinde toplu test uygulamasına geçildiği bildirildi. Öte yandan, Pekin yönetimi, denizaşırı ülkelerden gelen herkesin 21 gün boyunca izolasyon altında tutulacağını ifade etti. Söz konusu kişilerin 14 gün boyunca merkezi bir tesiste, 7 gün boyunca da evlerinde karantinada olacağı kaydedildi. Bu kişilerin daha sonra Pekin'de dolaşabilecekleri ancak 7 gün daha kalabalık ortamlarda bulunmalarına izin verilmeyeceği belirtildi. Ülkeye gelen kişilere 28 günlük karantina uygulanması oldukça sıkı bir tedbir olarak değerlendirildi. Pekin'de en son yaz aylarında bir somon satıcısı nedeniyle 300'den fazla vaka tespit edildiği zaman kısıtlamalar getirilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER