"12 mil" diyen Miçotakis savaş çıkarma peşinde!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkesinin Ege Denizi'ndeki karasularını 12 mile çıkaracağına dair mesaj verdi. 

"12 mil" diyen Miçotakis savaş çıkarma peşinde!

Yunanistan, İyon Denizi'ndeki karasularını 12 mile çıkarmasının ardından Ege Denizi'ndeki karasuları için de harekete geçti. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye ile gerginliği artırmak için yaptığı son açıklamada, batı karasuları sınırlarını genişletmenin ülkesinin hakkı olduğunu ileri sürdü. Miçotakis, aynı durumun doğu karasuları sınırları yani Girit Adası'nın doğusu için de geçerli olacağını ima etti. Yunanistan Başbakanı, diğer ülkelerin topraklarını Yunanistan topraklarına katmayı düşünmediklerini belirterek, Yunanistan topraklarını uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde genişletmeyi planladıklarını ifade etti. 

"Savaş nedeni" sayılıyor!

Hatırlanacağı üzere 31 Mayıs 1995 tarihinde Yunanistan, Ege'deki karasularını 12 mile genişletmeye dair bir karar vermişti. Bunun üzerine Türkiye'de bulunan bütün siyasi partiler tarafından ortak bir bildiriye imza atılmıştı. Türkiye'nin Ege'de sahip olduğu tüm çıkarları ve hakları koruyacağına dikkat çekilen bildiride, Yunanistan'ın Ege'deki karasularını 12 mile genişletmeye dair hamlede bulunması durumunda bunun "savaş nedeni" olarak değerlendirileceği ifade edilmişti. Öte yandan, hükümete böyle bir durumda askerî yetkilerin verileceği belirtilmişti. 

Dendias'tan açıklama gelmişti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye ile gerçekleştirilecek istikşafi görüşmelerin 61'inci turunda karasuları meselesinin ele alınmayacağını, bunun hiçbir şekilde müzakere meselesi olamayacağını söylemişti. Girit Adası'nın doğusundaki karasularının 12 mile çıkarılabileceğine işaret eden Dendias, bu konuda hiçbir ülkeyle görüşmek zorunda olmadıklarını iddia etmişti. Dendias, ülkesinin karasularını 12 mile genişletme hakkına sahip olduğunu belirterek, bu durumu komşu ülkelerin anlayışla karşıladıklarını söylemişti. Türkiye ile yapılacak görüşmelerde Miçotakis tarafından belirlenen politikanın yürütüleceğini aktaran Dendias, Yunanistan'ın İyon Denizi'ndeki karasularını 12 mile genişletmeye yönelik kararının İtalya tarafından bilindiğini ancak bu durumun Yunanistan ile İtalya'nın karasularını müzakere ettiği anlamını taşımadığını belirtmişti. 

Savunma harcamalarını artırmıştı 

Türkiye ile arasındaki gerginliği tırmandırmayı hedefleyen Yunanistan'ın ilk F-16'sının modernizasyon süreci sona ermişti. Söz konusu F-16'nın "Viper Block 70" düzeyine yükseltildiği ifade edilmişti. Akdeniz ve Ege'de hava üstünlüğüne sahip olmayı amaçlayan Yunanistan, savunmaya yönelik harcamalarında artışa gitmişti. Söz konusu ülke, Fransa'dan 18 tane Rafael savaş uçağı almıştı. Yunanistan, insansız hava aracı konusunda İsrail ile görüşmelere başlamış, Amerika'dan 24 tane F-35 savaş uçağı satın almak için mektup yollamıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER