12 ilde düğmeye basıldı! Büyükşehir belediye çalışanları gözaltında

4 terör örgütüne yönelik İzmir başta olmak üzere 12 ilde kritik bir operasyon gerçekleştirildi. Operasyon sırasında gözaltına alınan 48 kişiden 4'ünün İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalıştığı tespit edildi. 

12 ilde düğmeye basıldı! Büyükşehir belediye çalışanları gözaltında

PKK terör örgütü ile DSİH, TKP/ML ve MLKP isimli sol terör örgütlerine ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimatla soruşturma başlatıldı. Söz konusu soruşturma dâhilinde İzmir başta olmak üzere 12 şehirde önemli bir operasyon gerçekleştirildi. PKK terör örgütüne üye olan 8 şüpheli, TKP/ML terör örgütüne üye olan 8 şüpheli, TKP/ML terör örgütüne üye olan 1 şüpheli ve MLKP terör örgütüne üye olan 34 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Operasyon sırasında bu kişilerden 48'inin yakalanarak gözaltına alındıkları öğrenildi. 

Terör operasyonu kapsamında Ezilenlerin Sosyalist Partisi'nin genel başkanlığını yürüten Özlem Gümüştaş'ın yanı sıra önceden İzmir il başkanlığı görevinde bulunan Kerim Altınmakas ile Pınar Türk'ün gözaltına alınan kişiler arasında yer aldıkları belirtildi. Terör operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden ikisinin avukat olduğu tespit edilirken, 4 şüphelinin de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalıştığı belirlendi. 

Terör örgütü MLKP ile bağlantısı ortaya çıkarılan Ezilenlerin Sosyalist Partisi'nin genel merkez binasında ekipler tarafından arama gerçekleştirildi. Ayrıca, İstanbul'da bulunan İl Binası ve İzmir'de bulunan İl Binası'nın yanı sıra, İzmir'in Bayraklı ilçesinde yer alan İlçe Bürosu, İstanbul'da yer alan İl Bürosu, ETHA ve BEKSAV'da da aramaların yapıldığı kaydedildi. Ekiplerin gerçekleştirdikleri arama sonucunda yasak olduğu bilinen birçok yayına el konuldu. Öte yandan, birçok dijital materyal ve MLKP terör örgütüne ait olduğu öngörülen belgelere ve 50 bin liraya da ekipler tarafından el konulduğu öğrenildi. 

MLKP nedir?

Boğaziçi Üniversitesi'nin rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu'nun atanması tepkilere neden olmuştu. Prof. Dr. Bulu'nun daha önce AK Parti'den milletvekili aday adayı olduğunun öğrenilmesi üzerine protesto gösterileri düzenlenmişti. Öğretim üyeleri, rektörün atamayla değil seçimle belirlenmesi gerektiğini söylemişlerdi. Protesto gösterileri sırasında polis ekipleriyle çatışma yaşanmış ve gözaltına alınanlardan neredeyse hiçbirinin Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmadığı belirlenmişti. Gözaltına alınanların genel olarak MLKP terör örgütü ile bağlantılarının bulunduğu tespit edilmişti. 

MLKP terör örgütünün açılımı Marksist-Leninist Komünist Partisi'dir. Söz konusu örgüt, 1960-1970'li senelerde sol grupların içinde bir fraksiyon şeklinde sahneye çıkmıştı. Şiddet eylemlerine başvuran örgüt Marksist ideolojiye sahip olduğunu ileri sürüyor. Dünya genelinde etkisini kaybetmiş olan MLKP, şimdiye dek hem PKK hem de FETÖ ile birleşerek birçok kez Türkiye'ye karşı eylem düzenlemeye karar verdi. Türkiye'nin terör ile mücadele konusunda gösterdiği başarılardan hoşnut olmayan terör örgütleri, demokrasi ve özgürlük bahanesine sığınarak kendilerini ortaya atıyorlar. Üniversitelerin özerkliği gibi taleplerle sahaya sürülen bu tarz örgütlerin, Türkiye'nin düzenini tekrar provoke etmeyi amaçladıkları biliniyor. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER