1 Ocak Yılbaşında Hastaneler, Marketler, Eczaneler, Kargolar Açık Mı?

31 Aralık ve 1 Ocak yılbaşında eczaneler, hastaneler, marketler, fırınlar, bankalar ve kargolar çalışacak mı? İçişleri Bakanlığı detaylı açıklama yaptı.

1 Ocak Yılbaşında Hastaneler, Marketler, Eczaneler, Kargolar Açık Mı?

2021 yılına girmemize az bir zaman kala, vatandaşlar 31 Aralık ve 1 Ocak yılbaşı gününde eczaneler, hastaneler, marketler, fırınlar, bankalar ve kargoların çalışıp çalışmadığını merak ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle birlikte yılbaşında hangi kurumların açık olacağı belli oldu.

Yılbaşında koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler İçişleri Bakanlığı tarafından büyük bir titizlikle yürütülmektedir. Pandemi sürecinde alınan tedbirler yurt genelinde uygulanmaya tam gaz uygulanmaya devam ederken 31 Aralık ve 1 Ocak’ta uygulanacak sokağa çıkma yasağının detayları ve kurumların çalışıp çalışmayacağı merak ediliyor.

1 OCAK’TA YILBAŞINDA NERELER AÇIK?

Koronavirüs vakalarının ve hastane doluluk oranlarının tekrar artması ile birlikte Aralık ayında koronavirüsle mücadele kapsamında büyük çapta tedbirler alındı. Hafta içi akşamları ve hafta sonları tüm gün olarak uygulanan sokağa çıkma yasakları salgın tekrar kontrol altına alınana kadar sürecek.

YILBAŞINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMANA KADAR?

Bu kısıtlamaların yanı sıra yılbaşında da söz konusu yasakların tamamı uygulanacak. 31 Aralık saat 21.00’dan itibaren başlayacak olan 4 günlük sokağa çıkma yasağı 4 Ocak 2021 saat 05.00’a kadar devrede olacak. Bu süreç boyunca yalnızca bazı kurumlar açık olacak.

YILBAŞINDA 1 OCAK’TA HASTANELER AÇIK MI?

Yılbaşında; bankalar, noterler, PTT ve benzeri kamu kurumları hizmet vermeyecek ve 4 Ocak 2021 tarihinde hizmet sağlamaya başlayacaklar. 1 Ocak’ta sadece hastanelerin acil servisleri, emniyet müdürlükleri, nöbetçi eczaneler ve itfaiyeler hizmet verecek.

1 OCAK’TA MARKETLER AÇIK MI?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen talimatlara göre, vatandaşlar yılbaşında market alışverişlerini yalnızca belirli saatler arasında ve yürüme mesafesindeki marketlerden yapabilecekler.

YILBAŞINDA KARGOLAR ÇALIŞIYOR MU 2021?

Yılbaşına sayılı günler kala resmi tatil günleri kanunla belirlenen esaslara göre belli oldu. Açıklanan bilgiye göre, yılbaşı tatilinde yani 1 Ocak 2021’de hastane, PTT, tüm kargo firmaları, üniversite, okul ve bankalar gibi tüm resmi kurumlar kapalı olacaktır. Yalnızca hastanelerin acil bölümleri çalışacak ve bunun dışında tüm resmi kurumlarda sadece nöbetçi bırakılacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER