1-2-3 Ocak Yılbaşı Yasağında Kargolar Çalışıyor Mu? Dağıtım Yapacak Mı?

Ülkemizde her yıl olduğu gibi 2021 yılı da tatil olacak. Cuma günü olan 1 Ocak tarihinde ise kargoların çalışıp çalışmayacağı ise merak konusu. Koronavirüs sebebi ile 4 günlük sokağa çıkma yasağının uygulanacağı açıklanmıştı. Peki bu yasağa kargolar da dahil mi? 1-2-3 Ocak günü kargoların çalışıp çalışmayacağı ile ilgili hangi açıklamalar yapıldı?

1-2-3 Ocak Yılbaşı Yasağında Kargolar Çalışıyor Mu? Dağıtım Yapacak Mı?

2020 yılının en önemli olaylarından biri olan Korona virüs salgını tüm dünyayı derinden etkilemiş, dünya genelinde binlerce can kaybına sebep olmuştu. Halk, bu salgın sebebi ile neredeyse tüm ihtiyaçlarını dışarı çıkıp almak yerine kargolar sayesinde karşılar hale gelmişti.Yılbaşı kutlamaları da pandemi dolayısı ile yasaklanmıştı. İçişleri Bakanlığı’ndan gelen genelgeye göre tüm ülke genelinde 31 Aralık saat 21.00’den 4 Ocak günü saat 05.00’a kadar sokağa çıkma yasağı geldi. İnsanların bir arada kalarak salgının artış hızının yükselmeyi önlenilmeye çalışılıyor. Yeni yılın ilk gününde, 1 Ocak tarihinde ise kargoların çalışıp çalışmayacağı merak konusu oldu. Yeni yıla girmeye saatler kala kargo şirketlerinin 1 Ocak tarihinde dağıtım yapıp yapmaması en çok araştırılan konulardan biri haline geldi. Özellikle pandemi döneminde kargolar birçok ihtiyaçların karşılanmasında önemli bir yer tutarken resmi tatil gününde de hizmet verip vermediği öğrenilmek isteniyor. Uzun süredir kargo teslimatı bekleyen vatandaşlar 1 Ocak 2021 günü için kargo şirketlerinin çalışma saatlerine bakmaya başladı.

1 Ocak Günü Kargolar Çalışıyor Mu?

İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelgede 4 günlük sokağa çıkma yasağının uygulanacağını açıklamıştı. Bu karara 1 Ocak tarihi için kargo dağıtım şirketlerinin dahil olup olmadığı araştırılıyor. Bakanlık tarafından yayımlanan genelgenin detaylarında 4 gün süresinde uygulanacak olan yasaktan kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım işlerinin ve çalışanlarının bu yasaktan muaf olduğu bildirilmiştir.

Kargo şirketleri, normal şartlar altında sokağa çıkma yasağından etkilenmiyor. Ancak 1 Ocak tarihinin resmi tatil olması sebebi ile sokağa çıkma yasaklarından bağımsız olan kargo şirketleri yarın yani 1 Ocak tarihinde çalışmayacaktır.Ancak bazı şlrketlerin politikaları gereği resmi tatil gününde kısmi hizmet verme ihtimalleri mevcut.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2021, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER