Akıl Sağlığı Krizi! Uzmanlar Uyardı

Pandemi sürecinde İngiltere'de endişe ve depresyon sebebi ile hastaneye başvuran 18 yaş altı hastalarda ciddi artış görüldü. Uzmanlar, tehlike kapıda dedi.

Akıl Sağlığı Krizi! Uzmanlar Uyardı

İngiltere’de korona virüs sürecinde 18 yaş altı gençlerin depresyon, endişe ve yeme bozuklukları şikayeti ile hastaneye gittikleri öğrenildi. Pandemi sürecinde bu tip problemler ile hastaneye başvuran gençlerin sayısında ciddi bir artış olması bir tehlike başlangıcı olarak görüldü. Uzmanlar, ülke genelinde adeta bir akıl sağlığı krizi ile karşı karşıya olduklarını ifade etti ve uyarılarda bulundu.

Uzun bir süredir devam etmekte olan pandemi sebebi ile insanların akıl sağlığı krizi ile karşı karşıya olduğu açıklandı ve uzmanlar tehlikenin yaklaşmakta olduğunu ifade etti. Mücadele edilen zorlu süreçte 18 yaş altı gençlerin şikayetlerinin arttığı ve sık sık hastaneye başvuruda bulundukları belirtildi. Kraliyet Psikiyatristler Koleji ve Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından yapılan açıklamada 2019 senesinde Nisan ve Aralık ayları arasında 18 yaş altı 292 bin 212 gencin, depresyon, endişe ve yeme bozuklukları şikayetler ile hastaneye gittiği belirtildi.

2020 yılına gelindiğinde ise aynı aylarda bu sayının 80 bin 226 arttığı ve 372 bin 438’e yükseldiği açıklandı. Bu açıklamalar kapsamında hastaneye başvuru sayısında 2019 senesine oranla % 28 artış olduğu kaydedildi. Bunun yanı sıra, 2019 senesinde yine aynı aylarda acil müdahale gereken gençlerin sayısının 15 bin 417 olarak açıklandığı ve bu sayısın 2020 yılında 18 bin 269’a yükseldiği ifade edildi.

Kraliyet Psikiyatristler Koleji, açıklanan veriler doğrultusunda ifadelerde bulundu ve akıl sağlığı krizinin kapıda olduğu açıklandı. Bu krizin kapsamının korkunç olduğu Kraliyet Psikiyatristler Koleji tarafından aktarılırken durumun iyileşme göstermeden çok daha kötüye gideceği belirtildi. Yardıma ihtiyaç duymakta olan fazla sayıda insan tarafından sağlık hizmetlerinin istila edilme konusunda gerçek bir risk altında bulunduğu duyuruldu.

Görevli Bernadka Dubicka, söz konusu olan akıl sağlığı problemlerinin pandemi sebebi ile artış gösterdiğini açıkladı. Okulların kapanmasının, arkadaşlıkların bozulmasının ve pandeminin sebep olduğu belirsizliğin hem çocuklar hem de gençlerin ruh sağlığı üzerinde yıkıcı bir etki yarattığına tanık olunduğu açıklamaları yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER