Sicil Affı Bekleyenlere 50.000 TL Kredi Veriliyor! Yeni Kanun Uygulamaya Girdi

Kredi sicil affı bekleyenler için 2021 yılı müjdeli haberlerle başladı. Sicil affı bekleyen, kara listede olan, kredi notu düşük olan, sürekli kredi başvurusu reddedilen binlerce kişiye 50 bin TL kredi verildi.

Sicil Affı Bekleyenlere 50.000 TL Kredi Veriliyor! Yeni Kanun Uygulamaya Girdi

Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte ülkemizde kredi kullanım oranları oldukça yükseldi. Olumsuz ekonomik şartlarda acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyen milyonlarca vatandaşımız bankaların yolunu tuttu. Banka sicili temiz olanlar ve düzenli geliri olan vatandaşlar kredi kullanabilirler, asıl zor durumda olan kredi notu düşük kişilerin kredi başvuruları reddedildi. En büyük mağduriyeti ise geçmiş dönemde olan borçlarını ödeyerek tüm borçlarını sıfırlayan ancak hala kredi çekemeyen vatandaşlar yaşadı. Bankalara borcu olmamasına rağmen kara listede olan, sicil affı bekleyen vatandaşlarımız için müjdeli haber 2021 yılında geldi. Konu hakkında gelişmeler ve Resmi Gazete’de yayınlanan yeni kararlar çok fazla gündeme gelmedi. Bu yazımızda bahsedeceğimiz yöntemi kullanarak sizde kamu bankaları ve özel bankalardan 50.000 liraya kadar anında kredi kullanabilirsiniz. Bu yöntemden yararlanacak kişilerin BDDK tarafından yayınlanan kanundaki şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

SİCİL AFFI BEKLEYENLERE MÜJDE!

15 Nisan tarihinde BDDK tarafından yayınlanan Kamuoyu Duyurusu, sicil affı bekleyenleri heyecanlandırmıştı. Yapılan duyuruda 2021 yılı itibariyle sicil affı bekleyenlerin, bundan yararlanabilmesi için yapması gerekenlere ilişkin kısa bir açıklama yapıldı. Yayınlanan bu açıklama:

“Bilindiği üzere, 26 Mart 2020 tarihli ve 31080 sayılı Resmî Gazete’de, “Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun”a eklenen geçici madde yayımlanmış ve aynı tarihte yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Kanun’dan yararlanmak isteyenlerin, geçici maddede belirtilen borçlarını en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar tamamen ödemesi veya yeniden yapılandırması gerekmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgiye www.riskmerkezi.org adresinde sunulan Bilgilendirme Notundan ulaşılabilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Saygılarımızla, Türkiye Bankalar Birliği” şeklindeydi.

BDDK tarafından atıfta bulunulan kanun 25 Mart 2020 tarihinde 7226 kanun numarasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sicil affı bekleyenleri ilgilendiren bölüm ise 7226 nolu kanunun 48. Maddesidir. İlgili madde de yer alan bilgiye göre:

MADDE 48 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 24/3/2020 tarihinden önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrî nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 5411 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31/12/2020 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz.” İfadelerine yer verilmişti.

BORCUNU ÖDEYENE 50 BİN TL KREDİ

Kanun kapsamında bankalara 31 Aralık 2020 tarihine kadar süre tanınmıştı. Bu tarihe kadar borçlarını ödeyen vatandaşlarımız yeni yılda kredi kullanabilecekler. Borçlarını ödemesine rağmen yeni yıldan önce kredi başvurusunda bulunan vatandaşlarımızın kredi başvuruları bankalar tarafından reddedildi. 2021 yılının gelmesiyle birlikte ise yeni kredi başvuruları artık kabul edilecek. Tüm borcunu ödeyen, herhangi bir borcu bulunmayan vatandaşların kredi talepleri artık bankalar tarafından değerlendirilmek zorunda! Aksi halde bankalar kanunlara karşı işlem yapmış sayılacaklar. 48. Madde de açık bir şekilde belirtildiği üzere 2021 yılı itibariyle borcu olmayan kişiler için artık BDDK Risk Merkezi’nde tutulan kayıtlar baz alınamaz.

BİNLERCE KİŞİYE ONAY GELDİ!

Yasa kapsamında bilgi sahibi binlerce vatandaşımız kredi başvurusu için yeni yılın gelmesini bekledi. Yeni yılın ilk haftası itibariyle başvurularını gerçekleştiren vatandaşlarımıza ise kısa sürede 50.000 TL kredi onayı ve ek hesap limit tanımlandı. Kamu bankaları ve özel bankalar için geçerli bu yöntem ile tüm bankalara başvuru yapabilirsiniz.

BAŞVURU YAPARKEN DİKKAT!

Resmi Gazete’de yayınlanan 7226 sayılı kanunun 48. Maddesini yerine getiren vatandaşlarımız, başvuru yaparken herhangi bir borçlarının olmadığını ve 7226 sayılı kanunun tüm gerekliliklerini yerine getirdiğini ifade eden bir dilekçe yazarak, başvuru yapmak istediği bankanın Genel Müdürlüğü’ne göndermelidir. Bankanın Genel Müdürlüğü’ne göndereceğiniz dilekçe banka yetkilileri tarafından değerlendirilecek ve tarafınıza en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Dilekçe içeriğinde iletişim bilgilerinizi, başvuru yapmak istediğiniz kredi tutarını, 7226 sayılı kanun maddelerini yerine getirdiğiniz, hiçbir bankaya borcunuzun olmadığını ifade etmeniz gerekmektedir.

Bu yöntemle yeni yılın ilk haftasında binlerce kişinin kredi başvuruları olumlu sonuçlandı. Sicil affı bekleyen, kara listede olan kişiler 50 bin lira kredi kullanabildiler. Üstelik bu maddeden yararlanmanız için yüksek kredi puanına sahip olmanız gerekmemektedir. Kredi notu düşük olan kişilerde bu yöntemi kullanarak başvuru yapabilirler. Hangi bankaya başvuru yapmalıyım diye düşünen okurlarımız için, gelen yorumlardan hareket ederek İş Bankası’ndan gelen yanıtlarda yüksek onay oranı olduğunu belirtebiliriz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet    demircan
Mehmet demircan - 7 gün Önce

10000 tl kredi ihtiyacım var

Mehmet    demircan
Mehmet demircan - 7 gün Önce

10000 tl kredi ihtiyacım var

Mustafa Çağlar
Mustafa Çağlar - 7 gün Önce

Sıkıntı içinde olan bizler zaten kredileri bir çatı altında toplamaya çalıştık fakat kredi faiz oranı düşük olmasına rağmen eski kredi faiz oranı baz alındı kredi kullanıldığında faiz oranı düşükse faiz oranı yüksek olandan işlem gördü. Kredileri bir çatı altında toparlayamadık yapılanfırdık durduk. Biri çıkıp kredileri bir çatı altında toplamaya ysnsşmafı maaş müşterisi olduğumuz banka bile tereddütsüz Red çekti

SIRADAKİ HABER