SGK Duyurdu! Emeklilere, Çalışanlara ve Memurlara İHYA Dönemi Geliyor

SGK duyurdu! SGK'dan Emeklilere, çalışanlara ve memurlara İHYA dönemi başlıyor! SGK tarafından yapılan açıklamaya göre İHYA dönemi başlıyor. Dün duyurulan İHYA dönemi nedir? SGK İHYA dönemi kim nasıl faydalanacak belli olacak. İşte SGK'dan o duyuru.

SGK Duyurdu! Emeklilere, Çalışanlara ve Memurlara İHYA Dönemi Geliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu hem emeklilere hem de çalışanlara yönelik yenilikler yapmaya devam etmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen yeniliklerden biri de İHYA Sistemi olarak tanımlanmaktadır. Sistem çerçevesinde;

  • Emekliler,
  • Çalışanlar,
  • Memurlar avantalı neticeler elde edebilecektir.

Duyurunun resmi olarak yapılmasından sonra sıra tarihlerin açıklanmasına gelmiştir. Henüz bu alanda ek bir açıklama yapılmamıştır. Yine de sistemin resmilik kazanması önemli bir adım olarak kabul görmektedir. Böylelikle sayılan gruplar SGK tarafından toplu ödeme yapılacak olan personel arasında yerlerini almışlardır.

SGK Müjdeyi Verdi!

SGK toplu para iadesi yapılacağın haberlerini geçtiğimiz günler içerisinde vermiştir. Bu haberler sadece çalışanların değil emeklilerin ve memurların da toplu ödeme alabileceği anlamına gelmektedir. Ancak sisteme herkes dahil edilmemektedir. Çünkü sadece belli paraların ödemeleri toplu olarak yapılacaktır.

Bilindiği üzere ülkemizde emeklilik şartları uzun zamandan bu yana aynıdır. Prim ödemelerinin tamamlanması, yaş sınırının geçilmesi ve sigorta bu alanda ilk akla gelenlerdir. Sayılan şartları yerine getirip emekli olan milyonlarca vatandaş bulunmaktadır. Buna karşın;

  • Yaşı tamamlamayanlar,
  • Prim günlerini tamamlama ihtimali kaybolanlar da bulunmaktadır.

Bu kesimde yer alan vatandaşlar emekli olamayanlara müjde niteliği taşıyan ödemelerden istifade edebilmektedir. Böylelikle bu zamana kadar yatırılmış olan miktarlar devletten toplu ödeme olarak alınmış olacaktır.

İHYA Sistemi Nedir?

İHYA Sistemi vatandaşlara destek olan bir sistem olarak tanımlanabilmektedir. Öncelikle üst başlıkta da açıklanan toplu para alım sisteminden istifade edilmesi demek emeklilik şansının ölmesi demektir. Bu da ne yazık ki olumsuz neticeler getirmektedir. Ancak durum para temininden sonra yeniden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışmaya başlayanlarda geçerli değildir.

İkinci gruba dahil olan kişiler için İHYA devreye girmektedir. Devreye giren sistem işlerin daha düzgün hale gelmesine kadar ek süre tanımlamaktadır. Bu çerçevede geçmiş olan borçların ödemesi yapılmaktadır. Borçların ödenmesi ise emeklilik şansının yeniden gündeme gelmesi anlamına gelmektedir. Üstelik çalışılmayan yani boş geçirilen günler için herhangi bir faiz ödemesi talebinde de bulunulmamaktadır.

SGK Toplu Para Ödemelerindeki Şartları Güncelledi!

Vatandaşların SGK toplu para ödemesi almak için belli şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Diğer türlü kurallar gereği ödeme alınması mümkün olmayacaktır. Bu çerçevede gelen açıklamalarda net cümleler kullanılmaya çalışılmaktadır. Kafalarda soru işareti kalmaması adına böyle adımların atıldığı bilinmektedir. Güncellenen şartlar;

  • Emeklilik için istenen şartların ikisinin tamamlanmış olması,
  • Bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olmak,
  • Kendi işini yürütmemek başlıklarından oluşmaktadır.

Başlıkların herhangi bir istisnasının bulunmadığı da bilinmektedir. Bu neden yüzünden toplu ödeme sisteminden istifade etmek isteyenlerin şartların tamamını sağlamaları istenmektedir. Kişilerin toplu ödeme konusunda bireysel değerlendirme sistemine girmeleri de mümkündür. Bunun için resmî kurumlardan ya da online sistemlerden istifade edilmesi olanaklar kapsamında sayılmaktadır.

Sistemden Yararlanmak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Toplu ödeme başvurularında da bazı yenilikler olduğunun altı çizilmektedir. Öncelikle 2020 yılı öncesinde başvurular için dilekçe şartı bulunmuyordu. Ancak 2020 itibari ile ancak dilekçe üzerinden yapılan başvuruların değerlendirmeye alındığı vurgulanmaktadır. Buna ek olarak başvuruların bireysel şekilde yapılması da önemlidir. Sayılan şartlar geçerliliklerini 2021 içerisinde de sürdürmektedir.

Vatandaşlar toplu para ödemesi ne zaman yapılacak sorusuna da yanıt aramaktadır. Fakat resmî kurumlar bu konu hakkında zaten açıklama yapmış durumdadır. Ödemeler 2021 yılında nisan ayı içerisinde yapılmaya başlanacaktır. Ödemelerin alınması için geçerli olan banka ise Ziraat Bankası’dır. Başvuru neticesinde olumlu yanıt alan vatandaşların tümü işlemlerini Nisan ayında Ziraat Bankası sayesinde tamamlayabilecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Suleyman.akcan
Suleyman.akcan - 2 hafta Önce

Evimde.yandı

İsmail çoban
İsmail çoban - 2 hafta Önce

benim işbankasından icralık durumdayım bana borç kapatma kredisi veriyormusunuz istiyorum ben emekliyim maaşı zira bankasından alıyorum tel 05395617322ve tc 23896308166

Sehri Batur
Sehri Batur - 2 hafta Önce

3 coçuk annesiyim gerçekten çok var lütfen banada yardım edin lütfen

SIRADAKİ HABER