SGK'Dan Gelen Bu Öneriyle 6 Yıl Erken Emeklilik

Pandemi dönemlerine girilmesinin ardından yapılan yardımların yanı sıra emeklilik üzerinde de büyük çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmaların yanı sıra emeklilik zamları, erken emeklilik gibi konular gündemin en merak edilen konularından biri olmaktadır. 

SGK'Dan Gelen Bu Öneriyle 6 Yıl Erken Emeklilik

Sigortalı bir işte çalışan kadınların ilk kez sigortaya başladıkları zamandan sonra doğum yaparlarsa doğum borçlanması hakkı vardır. Doğum yapan anneler bu uygulama ile çalışmadıkları zamanlara ait prim ödemelerini yaparlar ve erkenden emekli olma şansı elde ederler.

Doğum borçlanması, doğum sebebiyle çalışamayan kadınların eskiye yönelik prim borçlarını ödemesine imkân sağlayan bir haktır. Şartlara uyan anneler erken emeklilik hakkından yararlanır. 4A, 4B, 4C dahilinde sigortası olup doğum yapmış tüm kadınlar 2014 senesi değişikliği dahilinde üç adet çocuk için doğum borçlanma yapabilir.

Yeni düzenlemede; kadınlar üç çocuk için doğum borçlanma yapabiliyordu yani 6 yıl gün bazında ise 2760 gün prim kazanmış olur. Yaş ve yıl şartları sağlanıyor ise 6 yıl beklemesine gerek kalmadan emekli olabilirler.

Doğum Borçlanmasının Şartları

Pandemi dönemlerinin ardında yapılan düzenlemeler içerisinde erken emeklilik üzerine de birçok noktada durulmaktadır. Bu sayede vatandaşların beklediği unsurlar kapsamında da büyük kolaylık sağlanır. Ayrıca erken emeklilik kapsamında da kadınlara yönelik belirli haklar tanınmıştır. Aynı zamanda doğum borçlanması şartları ise en merak edilen konulardan biri olmaktadır. doğum borçlanması şartları sırası şu şekilde belirtilmektedir;

  • Sigortalı bir işte çalışan kadının doğum öncesinde bir sigortaya başlanması işlemi şarttır. Hizmet sözleşmesine bağlı bulunan, devlet görevlisi veya kendisine ait şahsi iş yerinde çalışan kadınlar doğum yapmadan önce kendi sigortasını tescil etmesi gerekir.
  • Doğum yaptıktan sonra kişi adına herhangi bir prim ödemesi yapılmaması gerekir.
  • Borçlanılan sürede doğan çocuğun yaşaması gerekir.
  • İlk defa doğum yapan kişi 2 sene dolmadan tekrar ikinci doğumunu yaparsa, iki doğum arasındaki süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki senelik zamanın toplamı kadar geçen zamanı borçlandırabilir.
  • Sigorta sahipleri ve hak sahipleri, sigortalarının en son hizmet edilen SGK İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine,
  • Devlet görevlileri, SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na borçlanma istediklerine dair talep dilekçesiyle başvurabilirler ve doğum borçlanması yapabilirler.

Doğum borçlanmasını kurum ve kuruluşlar üstünden yapan kadınlar işverenlerden bir belge almasına gerek yoktur. T.C. numarası yazılı kimlik kartı ile doğum borçlanma formu başvuru için yeterlidir. Sonuçlar değerlendirilir olumlu ise sonuç erken emeklilik uygulamasından yararlanabilir.

Doğum borçlanması o sene belirlenmiş olan asgari ücret tutarıdır. Doğum borçlanmasını alt ve üst limitleri ödeme şartları arasındadır. Asgari ücretin günlere bölünmüş miktarının yüzde 32’si bir günlük borçlanma ücretini vermektedir. Bu yılın borçlanma tutarları şu şekilde belirlenmiştir. Bir aylık borçlanma ücreti 941.76 TL’dir. Bir yıllık borçlanma ücreti 11.301.12 TL’dir. İki yıllık borçlanma ücreti ise 22.602.24 TL’dir.

Doğum borçlanması ödemeleri PTT şubelerinden ya da anlaşılan bankalardan veya SGK online ödeme bağlantısı ile yapılır. Bunun yanı sıra ödeme konusunda resmi kurumlar üzerinde detaylı bilgi almanız da mümkündür. Ödeme bağlantısına e devlet üzerinden ulaşılabilir. Ödeme süresi bir ay ile sınırlıdır. Bir ay içinde borçlanılan tutar ödenmezse başvuru talebi iptal edilir. Yeniden bir başvuru yapması gerekir ve bu defa borçlanma tutarı tek seferde ödenmesi gerekir.

Doğum borçlanmasında ödeme sırasında bir taksit işlemi yapılmaz. Dilerse kişi ödeme yapabilmek için bankadan kredi çekebilir. Bankadan kredi çekildiyse bu ileride emekli maaşından kesilebilir ya da kişi kendisi ödeyebilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Feride kaytan
Feride kaytan - 1 ay Önce

Ben 2cocugun dogum borlanmasini odedim 2bucuk yildir zarar yedim dahacok emekli maasim 150 tl geldi harclik olarak 1 yil zami bosuna beklemis olarak ve emekliy bayan oldugum halde ek calisiyorum Aileme destek olayim diye maaslarimizi goz onune koymalarini eski yeni diye biesey yoktur benve 5 400 den oldum emekli 1900 oldu Askeri u ret bile dwgil zaten dogum borclanmsina 1000 tl oduyorum nw kaldi bana calismak oda sagligim el verene kadar zorlaniyoruz emekli maaslarinin duzenleme yapılmasıni isyiyoru verdigim oyuma pismanim suan devam etmiyecegim zengini zengin yapan Turkiye olduk

Dadal_Oglu
Dadal_Oglu - 1 ay Önce

Saçmalık erken emekli olsada emekli parasını almak için yaşı bekliycek siz çooook uyanık sınız

Serap Yalçın
Serap Yalçın - 1 ay Önce

Erkeklerde askerlik borçlanması yaparak askerlik süresi kadar yaş haddinden düşünüp etken emekli olunamayacak neden askerlik borçlanması yapılsın

SIRADAKİ HABER