SGK 81 İle Yazı Yolladı! Emekli Maaşlarıyla İlgili Flaş Karar

SGK 81 ile yazı gönderdi! Emekli maaşlarıyla ilgili flaş karar! Maaşların yatmasını bekleyen Emekliler için büyük bir sürpriz var. SGK resmileştiği kararla birlikte 1 Şubat tarihine kadar geçerli yeni bir açıklama yaptı. İşte SGK'dan yapılan o açıklama!

SGK 81 İle Yazı Yolladı! Emekli Maaşlarıyla İlgili Flaş Karar

SGK emekli vatandaşları ilgilendiren yeni kararlar almaya devam etmektedir. Emekli maaşlarının tutar merak edilirken farklı bir alanda açıklama gelmiştir. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren açıklama sayesinde prim ödemelerinde yeni bir dönem başlamıştır. Ülkemizde emeklilik için yerine getirilmesi gerekli olan şartlar;

 • Yaş,
 • Prim,
 • Sigorta olarak sayılmaktadır.

Bazı bireyler yaştan bazıları ise prim borçlarından ötürü istedikleri dönemlerde emeklilik dilekçesini verememektedir. Özellikle Covid-19 Salgını sürecinde bu sorunu oldukça geniş bir kitle hissetmiştir. Bu neden yüzünden harekete geçen SGK emekli olmak isteyenlere müjdeli haberi vermiştir.

SGK Kararlarını Resmileştirdi!

Vatandaşların yakından takip ettiği prim borç sistemindeki avantajlar 1 Şubat tarihine kadar uzatılmış durumdadır. Bundan ötürü Bağ-Kur borçları olanlar yapılandırma sisteminden verilen tarihe kadar istifade etmeyi sürdürebilecektir.

Sistemden istifade eden Bağ-Kur’lular yapılandırmayı tercih ederek borçlarını sildirebilmektedir. İşlemin güzel yanı ise emeklilik şansının elde edilmesi olarak açıklanmaktadır. Zira borçlarını yapılandıran vatandaşlar prim gün sürelerinin yetmesi halinde emekli olmalarının önünde engel kalmamaktadır. Borcunu içinde bulunduğumuz ay içerisinde sildiren ve emeklilik dilekçesi verenlerin maaşları hemen bağlanacaktır. Bu da ilk maaşlarının şubat ayında yatacağı anlamına gelmektedir.

Sağlık Hizmetlerinden Yeniden Yararlanılabilecek!

Çalışalar için belli emeklilik kuralları bulunmaktadır. Prim borçlarının düzenli bir şekilde ödenmemesi sonrasında yine kurallar gereği sıkıntı yaşanabilmektedir. Bağ-Kur kapsamında çalışanlar borçları yüzünden özellikle sağlık hizmetlerinden istedikleri şekilde yararlanamamaktadır. Ancak SGK yapılandırma başvurusunda bulunanlar;

 • İlk taksitlerini ödemeleri,
 • 60 günün üzerinde borçlarının bulunmaması,
 • GSS borçlarında son bir yılda 30 gün prim ödeme sayılarının bulunması halinde işler değişim göstermektedir.

Kişiler bahsedilen özellikleri taşımaları halinde borçlarından ötürü sağlık hizmetlerini kullanamama dönemi sona ermektedir. Çünkü kesinleşen sisteme göre bu kapsama giren vatandaşlar yeniden sağlık hizmetlerinden istifade edebilecektir. Üstelik sadece çalışanlar değil çalışanların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de aynı sağlık hizmetlerini kullanabilecektir. Kullanım çerçevesinde hastaneye gidildiğinde provizyon alımı gerçekleşmektedir.

Başvuru Ayrıntıları

Son gün 1 Şubat şeklinde açıklamaların gelmesi verilen tarihe kadar beklenmesi gerektiği anlamına gelmemektedir. Zira bu tarih en maksimum sınırları ifade etmektedir. Üstelik açıklanan tarih sistemin zaten uzatılmış halidir. Uzun zamandan bu yana gündemde olması yüzünde milyonlarca vatandaş zaten prim borçlarını yapılandırma yolunu tercih etmiştir.

Prim borçlarını yapılandırmak için gerekli olan dilekçesini 31 Aralık 2020 öncesinde veren vatandaşlar bulunmaktadır. bu kesimde yer alan bireyler ocak ayı içerisinde emekli aylıklarını devletten temin edebilecektir. Sistem hızlı ve sorunsuz şekilde çalıştığı için maaş teminlerinde bir sorun yaşanmamaktadır. Başvurular hakkında önemli olan gelişmelerden biri de;

 • Tarımda kendi adına çalışanları,
 • Bağ-Kur’luları ilgilendirmektedir.

Bahsedilen kesimde yer alan ve prim borçları olanlar geçmiş prim borçlarını 2021 Ocak ayı içerisinde ödemek zorundadır. Ödemenin gerçekleşmediği, yapılandırma başvurusunun olmadığı durumlarda bireylerin sigortaları durdurulacaktır.

Otomatik Dondurma Mart Ayında

Devlet, borç yapılandırmalarında özellikle ödeme sistemi konusunda vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Zira ekim öncesinde başvurularını gönderenler için geçerli;

 • 6,
 • 9,
 • 12,
 • 18 ay taksit olanakları bulunmaktadır.

Prim borcu olanlar borçlarını iki ay içerisinde ödemek zorundadır. Kesinleşen tasarı çerçevesinde ödemeyi gerçekleştirmeyen ya da yapılandırma başvurusunda bulunmayanlar için süre dondurma devreye girmektedir.

Otomatik olarak gerçekleştirilen dondurma için herhangi bir başvuru yapılmasına da gerek bulunmamaktadır. Çünkü SGK ay içerisinde ödemelerini gerçekleştirmeyen bireyler için otomatik dondurma sistemi kullanmaktadır. Otomatik dondurmayı beklemek istemeyenler ise SGK il merkezlerinden başvuru yapabilmektedir. e-devlet sistemi de aynı başvuruların yapılabileceği yerlerden biridir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER