Milyonları İlgilendiren Flaş İhtiyaç Kredisi Kararı

Milyonları ilgilendiren flaş ihtiyaç kresisi kararı! Vatandaşlar için İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi ve Konut Kredisi olmak üzere emsal bir karar verildi! Tüm Kredi çekenleri ilgilendiren karar ve detayları belli oldu!

Milyonları İlgilendiren Flaş İhtiyaç Kredisi Kararı

Vatandaşlar, bankalardan pek çok farklı kredi temin edebilmektedir. Bu sayede nakit ihtiyaçlarının kısa süre içerisinde karşılanması mümkün olmaktadır.

  • İhtiyaç kredisi,
  • Taşıt kredisi,
  • Konut kredisi üçlüsü en çok talep gören krediler arasında başı çekmektedir.

İhtiyaç kredi teminleri acil nakit gereksinimlerinden sağlık ödemelerine kadar pek çok alandan talep edilmektedir. Zaten bu neden yüzünden anlatılacak olan olay vuku bulmuştur. Mahkemenin bu olaya istinaden vermiş olduğu karardan sonra yeni bir dönem başlamış kabul edilmektedir. Bundan sonra bankalardan ihtiyaç kredisi çekecek olan vatandaşlar yeni düzenlemeler çerçevesinde yollarına devam edecektir.

İhtiyaç Kredisi Kararında Detaylar

Bankalardan ihtiyaç kredisi talep eden vatandaşların büyük bir kısmı, ellerine geçen paraları sağlık harcamalarında kullanmaktadır. Bahsedilecek olan konu da bu alanla alakalıdır. Geçtiğimiz zaman diliminde bir kanser hastası acil nakit ihtiyacı için bankadan ihtiyaç kredisi talebinde bulunmuştur. Banka, talep edilen krediyi müşterinin hesabına yatırmıştır. Ancak kanser hastası olduğu bilindiğinden ötürü yatırım hayat sigortası poliçesi karşılığında gönderilmiştir.

Kanser hastası olan müşteri kısa bir süre sonra hayatını kaybetmiştir. Durum böyle olunca banka, alacağını tahsil edebilmek adına farklı yöntemler izlemeye başlamıştır. Normal şartlar altında bu gibi durumlarda icra takiplerinin hayat sigortası poliçesine imza atan şirkete başlatılması gerekmektedir. Ancak bahsi geçen banka bunun yerine icra takibi için mirasçıları tercih etmiştir. Zaten emsal niteliğindeki Yargıtay kararı da bu neden yüzünden gelmiştir.

Kendilerine icra takibi başlatıldığını öğrenen aile bir avukat tutarak reddi miras kararı çıkartmıştır. Reddi miras murisin sadece gelirlerinin değil borçlarının da reddedilmesi anlamına gelmektedir. ancak bankanın avukatı bilgiyi alır almaz Asliye Hukuk Mahkemesine başvurmuştur. Gerçekleştirilen başvuru reddi miras kararının kaldırılması yönündeki talepleri içermektedir.

Bankanın Savunması!

İhtiyaç kredisi veren banka, yapmış olduğu savunmada hareketlerinin doğru olduğunu dile getirmiştir. Zira banka avukatı muris olan babanın mirasçılarına;

  • Muaccelet ihtarnamesi tebliğ edildiğini,
  • Bakiyedeki borcun maksimum bir haftada ödenmesi gerektiğini,
  • Borcun süre içerisinde tahsil edilemediğini,
  • Süre sonunda mirasçılar bazında icra takibi başlatıldığını açıklamıştır.

Bankanın yapmış olduğu savunmada mirasçıların icra takibine itiraz ettiklerinin altı çizilmiştir. Bu neden yüzünden takibin devam etmesini istediği bildirilmiştir. Babalarını kanser sonrasında kaybeden aile ise karşı hamle olarak reddi miras yaptıklarını belirtmiştir. Mahkeme heyeti ise yapılan açıklamalara istinaden davanın reddine karar vermiştir. Ancak karardan memnun olmayan banka bu kez de temyiz yoluna gitmiştir.

Emsal Niteliğindeki Karar!

Temyize giden karar Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından incelenmiştir. Gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında verilen kararda;

  • Bankanın, müşterisinin kanser hastası olduğunu bildiği,
  • Buna karşın kredinin temin edildiği konularının üzerinde durulmuştur.

İhtiyaç kredisinde Yargıtay kararında netice olarak borcun sigorta şirketinden talep edilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Karar tam olarak; “Kredi kullananın yaşamsal riski karşısında sigortalandığı, riskin gerçekleşmiş olması nedeni ile ödenmeyen borcun sigorta şirketinden talep edilmesi gerektiği…” şeklinde cümlelere yer verilmiştir. Yine kararda bu tercihin banka tarafından mirasçılara yöneltildiği belirtilmiştir.

Yargıtay tarafından verilen emsal niteliğindeki kararda alternatif konulara da değinildiği görülmektedir. bankanın borç talebini ilk olarak sigorta şirketine yöneltmesi haklı bulunmuştur. Haklı bulunmayan ise sigortanın talebi reddetmesinden sonra verilen kararlardır. Yargıtay’a göre ret kararından sonra yine banka ve sigorta şirketi arasında mahkeme yoluna gidilmeliydi. Zira mirasçılara başlatılan icra takibi yerinde bir karar olarak görülmemiştir.

Bahsedilen olay Yargıtay emsal nitelikteki kararlarından biri olmuştur. Bundan sonra bankalar müşterileri ölümlerinden sonra sigorta şirketleriyle muhatap olacaklardır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Esra Atlı
Esra Atlı - 4 hafta Önce

Sayın değerli büyüğüm bu mesajı lütfen Cumhurbaşkanımıza veya il milli eğitim müdürlüğüne ulaştırın sizden rica ediyorum lütfen Allah rızası için yardım edin ben bakıyorum da televizyonlarda herkese tablet bilgisayar dağıtımı yapılıyor ama bir türlü o tablet bilgisayar bize verilmiyor en fakir kesim biz olduğumuz için o tablet bilgisayar bir türlü bize verilmiyor neden verilmiyor çünkü biz Diyarbakırlıyız bize verilmez dimi bizde öğrenci değilmiyiz bizde bir anne ve bir babanın evladı değil miyiz benim annemde babamda istemez mi benim dört dörtlük canlı derse katılmamı istemez mi ama katılmıyorum neden çünkü ailede 5 çocuk okuyoruz doğru düzgün derse katılmıyoruz çünkü 1 tane tek telefonumuz var ve biz o telefon ile idare ediyoruz canlı derse katılmak için elimizden geleni yapıyoruz ama bazen 2 kişinin yada 3 kişinin birden ders saati çakışıyor birimiz yada ikimiz canlı dersten feragat ediyoruz belli bir süre böyle devam etti artık gerçekten gına geldi bize çünkü sınav zamanları olunca kaçırdığımız dersten sınav oluyoruz ve dinlemedimiz dersten sorumlu olarak sınav oluyoruz böyle birşey varmı dünyada ya kaç kişiye derdimi anlatmak istedim ama dinlemediler beni bağlayın cumhurbaşkanımıza yada mesajımı iletin dedim kimse kolunu bile kıpırdatmadı niye biz de sizin çocuklarınız gibi değilmiyiz bizde insan oğlu değilmiyiz biz fakiriz diyemi böyle muamele görüyoruz eli kolu uzun olan insanların sesini tüm dünyaya haykırıyorsunuz neden benim sesimi haykırmıyorsunuz acaba çünkü ben fakirim onlar zengin benim babamın bir işi bile yok benim babam serbest meslek yapıyor yani hamalcılık benim abim sağır konuşma güçlüğü çekiyor en küçük erkek kardeşim sağır ailemde 7 kişiyiz abim liseyi açıktan okuyor bu sene başladı neden biliyor musunuz çünkü 5 yıl önce okutma gibi bir imkanımız olmadı çünkü o yüzden okulu bıraktı beni tek okuyabilirler o zaman niye biliyor musunuz çünkü ailede baba tarafından hiç bir kız okutulmadı diye annem beni okuttu ve ben şimdi Dicle üniversitesi fen fakültesi matematik bölümünü okuyorum 1. Sınıf öğrencisiyim abim lise 1 i açıktan okuyor kız kardeşim 10. Sınıf ondan bir küçük erkek kardeşim 7. Sınıf en küçük erkek kardeşim 5. Sınıfta okuyor ve bizim tek geçimimizi sağlayan babam hamalcılık yaparak geçimimizi sağlıyor sizin gibi gül çiçek misali işi yok tonlarca ağırlık taşıyor gübre torbaları taşıyor adamda fıtık oluştu her yerinde ama yinede bizi aç bırakmamak için elinden geleni yapıyor ama yinede masraflarımız gün geçtikçe çoğalıyor heleki bu canlı ders oldu olası bir tablet alacam diyor fakirim ama alamıyorum Allah rızası için bu sizin bize yardım etmeyip cumhurbaşkanımıza ulaştırmamanız insanlık mı elinizin vicdanınıza koyun nasıl bir durumdayız o zaman görürsünüz

salih
salih @Esra Atlı - 3 hafta Önce

Kardesim mesajini e devletten cimere yazarsan daha iyi olur genelde kisa surede donus yapiliyor

Cem cambazoglu
Cem cambazoglu - 4 hafta Önce

Ewrt

ÖZKAN SARİ
ÖZKAN SARİ - 4 hafta Önce

Doğru olan sigorta şirketinden alınması

SIRADAKİ HABER