Kamu Bankalarından Kredi Çeken Vatandaşlara Kötü Haber Geldi!

Pandemi döneminde ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmeleri için geliri 5 bin liradan az olan vatandaşlara düşük faizli kredi veren kamu bankalarından üzücü haber geldi.

Kamu Bankalarından Kredi Çeken Vatandaşlara Kötü Haber Geldi!

Kamu bankaları tarafından, pandemi döneminde vatandaşların ihtiyaçlarını rahatça gidermeleri için yeni kredi kampanyalarını kamuoyu ile paylaşmıştı. Geliri 5 bin liranın altında olan kişilere verilen düşük faizli kredilerle ilgili binlerce kişi tarafından beklenen açıklama nihayet geldi.

Koronavirüs salgının etkisini ilk gösterdiği dönemde, kamu bankaları olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası, vatandaşlar için yüzde 0,49 faizli 6 ay geri ödemesiz kredi kampanyası oluşturmuştu. Vatandaşların gelirinin azaldığı bu dönemde rahat rahat ödeme yapabilmesi için geri ödemeleri 6 ay erteleme fırsatı veren bankalardan flaş karar geldi.

ÖDEMESİZ DÖNEM BİTTİ, ÖDEMELER BAŞLADI!

Bankalar tarafından yapılan duyuruya göre, yüzde 0,49 faizli ihtiyaç kredisi kampanyasından faydalanan vatandaşların bir kısmının ödemeleri Kasım ve Aralık ayında başlamıştı. Kalan vatandaşların da geri ödemesiz döneminin Ocak ayına gelinmesiyle birlikte başladığı açıklandı.

KAMU BANKALARINDAN DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

5 bin liranın altında geliri olan vatandaşlara, düşük faizli ihtiyaç kredisi vereceğini açıklayan kamu bankaları, vatandaşlara geri ödemelerinin ilk taksit ödemesini 6 ay sonra yapmaya başlayabileceklerinin müjdesini vermişti. 36 ay vade ile verilen bu kredinin tutarları 3 bin TL, 5 bin TL, 7 bin 500 TL ve 10 bin TL şeklindeydi.

GERİ ÖDEME TABLOSU

Kamu bankalarının oluşturduğu kampanya kapsamında yüzde 0,49 faiz oran ile kredi çeken vatandaşların 2021 yılında ödemesi gereken aylık geri ödeme planı ise şu şekildeydi;

  • 36 ay vade ve 6 ay ödemesiz dönemli 10 bin lira kredi çeken vatandaşların aylık olarak ödemesi gereken taksit tutarı 376 liradır.
  • 6 ay ödemesiz dönemli, 36 ay vade ile 7 bin 500 lira ihtiyaç kredisi kullanan vatandaşların aylık olarak ödemesi gereken miktar 282 liradır.
  • 0.49 faiz oranı ile 36 ay vadeli, 6 ay ödemesiz dönemli 5 bin lira kredi talep eden vatandaşların aylık olarak ödemesi gereken taksit tutarı 188 lira olarak belirlenmiştir.
  • 36 ay vade ve 6 ay ödemesiz olarak 3 bin lira kredi kullanan vatandaşlar için belirlenen aylık taksit tutarı 113 liradır.

VATANDAŞLAR ERTELEME TALEP EDİYOR

Kamu bankaları tarafından yapılan açıklamaya göre, geliri 5 bin liradan az olan vatandaşların koronavirüs sürecinde bankalardan kamu bankalarından çektiği kredilerin geri ödemeleri resmi olarak başlatıldı. Vatandaşlar ise koronavirüs salgını ve alınan önlemlerin bir çoğunun devam etmesi nedeniyle, ödemelerde zorluk yaşayacakları için geri ödemelerin bir süre daha ertelenmesini istedi. Kamu bankaları ise bu talebe henüz bir yanıt vermedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER