İkinci El Araç Fiyatları Sert Düştü!

İkinci el otomobil piyasası durma noktasına geldi. 2. el otomobil satışlarında fiyatlar sert düşüş yaşadı.

İkinci El Araç Fiyatları Sert Düştü!

İkinci el araba piyasası, son 2 aydır durdu. Fiyatlar yüzde 10 düştü. Galericiler durumu değerlendirerek piyasının halini anlattı. Samsun'da galericilik yapan esnaf piyasanın adeta durduğunu açıkladı.

İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar yüzde 10 düştü. Galericiler  her yıl sonu durgunluk yaşandığını ancak bu sene durma noktasına geldiğini söylediler. Esnaf  araba fiyatlarının piyasa değerinin çok üzerinde olduğunu söyledi. Bu durumun nedenlerinden biri olarak kayıt dışı oto alım-satım yapanların etkisinin çok büyük olduğunu söyledi.Galerici esnafı Oto pazarının ortadan kalkmasının kendilerine bir etkisi olmadığını açıkladı. 

Koronavirüs Pandemisi ve sokağa çıkma yasakları yüzünden satışların büyük düşüş olduğunu söyleyen galericiler, 50 bin TL’lik arabanın 100 bin TL olduğunu söyledi. Yüzde 100 prim yapan arabalarda yüzde 10-20 civarında bir gerileme olduğuna değinen esnaf,. 100 bin TL’lik arabayı 75’e alıp, 80 bin TL’ye satmanın yoluna bakacağız dedi. Galerici esnafı özelikle son 2 aya kadar araç piyasasının çok hareketli geçtiğini ve ciddi bir kar ettiğini açıkladı.

Galericiler bu dönemde 'Memurdan, doktordan, öğretmenden araba' diye ilanların çoğaldığını söyledi ve "'1 milyon 700 bin TL’lik araba doktordan satılık', 'polisten 600 bin TL’lik satılık' ve 'imamdan da 400 bin TL’lik satılık' araba ilanları vardı. Bunlar şu anda bitti. Şu anda gerçek alım-satımcılar ortaya çıktı. Bazı satıcılar da ‘opsiyonlandı’ oyunu var. İlanda daha düşük fiyata satılan arabalara yüksek fiyata opsiyonlandı gösterip, piyasayı yükseltiyorlar. Şu anda 50 bin TL altında araba alan sanayiden çıkamaz. Ortalama bir araba için de 100 bin TL’nin gözden çıkarılması gerekiyor" diye konuştular.

Galerici esnafları vatandaşın fiyatların düşmesini beklediğini ancak sıfır araçlarda fiyat düşmediğini söyledi. 2. el otomobillerin fiyatının yükselmesinin nedeni olarak, piyasada gayri resmi olarak araba satılmaya çalışılmasını gösterdiler.  

Galericiler özellikle kafalarına göre internet sitelerine fiyat yazanlara değindi ve devletten bu konuda yardım istedi ve "İnsanlar istediği fiyata istediği siteye ilan verdiği sürece piyasa yükselir. Yeni yılda fiyatların tekrardan yükseleceğini düşünüyorum. Fabrikalar hala yarım çalışıyor ve sıfır araç üretimi pek yapılamıyor." ifadelerini kullandılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER