İhtiyaç Sahibi Vatandaşlara 4000 lira Maaş Bağlanacak!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), gerekli koşulları taşıyan ihtiyaç sahibi vatandaşlara 360 lira ile 4263 lira arasında maaş bağlayacağını açıkladı.

İhtiyaç Sahibi Vatandaşlara 4000 lira Maaş Bağlanacak!

SGK tarafından yapılan açıklamaya göre, 4A, 4B, 4C kapsamında sigortalı olan kişiler vefat ettiğinde, o vatandaşın aile bireylerine “ölüm aylığı” adında bir emekli aylığı bağlanacak. Ölüm aylığı ile ilgili tüm detayları açıklayan SGK, vatandaşların sık sık merak ettiği “ölüm aylığını kimler alabilir, ölüm aylığı ne kadar, ne zaman yatar?” gibi soruları da cevaplamış oldu.

SSK (4A), Bağ-Kur (4B), Emekli Sandığı (4C) kapsamı altında çalışan ya da emekli olduğunda vefat eden sigortalı çalışanların ailesine emekli maaşı bağlanmamaktadır. Ancak bu kişilerin ailesine ölüm aylığı adı altında bir emekli aylığı bağlanacaktır.

ÖLÜM AYLIĞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

-Vefat eden sigortalı vatandaşın en az 1800 prim gününün ödenmiş olması gerekmektedir.

-4/1-a sigortasına dahil olan kişilerin, borçlanma dönemleri hariç olmak üzere, en az 5 yıllık sigortalı olması gerekmektedir ve toplam en az 900 prim günü ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.

ÖLÜM AYLIĞI NE KADAR 2021?

360 lira ile 4263 lira arasında olan ölüm aylığının miktarı vefat eden vatandaşın maaşına ve hak sahibi olan kişilerin gelir durumuna göre değişiklik göstermektedir.

ÖLÜM AYLIĞI NASIL PAYLAŞTIRILIR?

Ölüm aylığı kişinin eşine 2, çocuklarına 1 birim olarak paylaştırılmaktadır.

4C kapsamında çalışan memurların eşlerine yüzde 60 oranında aylık bağlanırken, çocuklarına yüzde 30 oranında aylık bağlanacaktır.

Vefat eden vatandaşın çocuğu olmaması durumunda, eşi çalışmıyorsa eşe bağlanan ölüm aylığının oranı yüzde 75 olacaktır.

Vefat eden vatandaşın çocuk sayısının fazla olması durumunda, eş ve çocuklara bağlanan maaşın oranında bazı indirimler yapılır. Örneğin, 3 çocuğu olan bir vatandaşın vefat etmesi durumunda için eşe yüzde 40, çocuklara yüzde 20'şer pay düşmektedir.

Vefat eden kişinin anne ve babası gelir şartlarını karşıladığı takdirde 65 yaşın üstündeyse yüzde 25 pay sahibi olmaktadır.

ÖLÜM AYLIĞI NE ZAMAN KESİLİR?

-Vefat eden vatandaşın eşi yeniden evlenirse

-Vefat eden kişinin yabancı bir ülkede işe girmiş olması durumunda

-Erkek çocukları reşit olduğu zaman ya da öğrenim hayatına devam etmesi şartıyla 25 yaşından itibaren

-Vefat eden vatandaşın kız çocuklarının evlenmesi ya da sigortalı bir işte çalışmaya başlaması durumunda kesilmektedir. Fakat kız çocuğu boşanır ya da işi bırakırsa ölüm aylığını tekrar almaya başlar.

-Vefat eden kişinin anne ve babasının aylık gelire sahip olması durumunda

-Vefat eden kişinin anne ve babasının çalıştıkları işlerde asgari ücretin üzerinde gelir elde etmesi durumunda ölüm aylığı kesilmektedir.

ÖLÜM AYLIĞI BAŞVURU İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

SGK İl Müdürlüğüne, 4A ve 4B kapsamında çalışan vatandaşlar için tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini götürülerek başvuru yapılabilir. 4C kapsamında çalışanlar için ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na giderek başvuru gerçekleştirilebilir. Başvuru esnasında hak sahibi olan vatandaşlardan malul sağlık kurulu raporu ya da bazı durumlarda vasi ilamı istenebilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER