Hükümetten Büyük Destek! Sosyal Ekonomik Destek Paketi Duyuruldu

Okumakta Olan Çocuğu Olan Ailelere Devlet Desteği! Öğrenci Olan Ailelere Devletten Sosyal ve Ekonomik Destek Verilmeye Başlandı. Sosyal Ekonomik Destek paketi adı verilen yeni desteğin mimarı yine Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı. İşte Sosyal Ekonomik Destek Paketi ayrıntıları.

Hükümetten Büyük Destek! Sosyal Ekonomik Destek Paketi Duyuruldu

Öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak uygulanan Sosyal Ekonomik Destek, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla veriliyor. Çocuğu okuyan ancak öğrenciliği sırasında temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelere verilen destek, okuyanların öğrencilik yaşamlarını sıkıntı çekmeden geçirebilmelerini öngörüyor.

Sosyal Ekonomik Destek ya da kısa SED, çocukları okuyan ailelere veriliyor. Öğrencilik yaşamı sürdüren ancak temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan öğrencilerin ailelerine verilen SED, bu sebeple öğrencilik yaşamlarının etkilenmemesinin sağlanması hedefleniyor. SED Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, çocuğu okuyan ve belirli şartlara sahip ailelere veriliyor. Çocukların hangi okula devam ettikleri, alınan desteğin miktarını da belirliyor.

Sosyal Ekonomik Destek Nedir?

Sosyal Ekonomik Destek veya kısa adıyla SED, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan, çocukları okuyan ailelere aylık olarak verilen düzenli bir destek.  Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan öğrencilerin ailelerinin, bu şekilde desteklenmesini ve dolayısıyla öğrencilerin, öğrencilik yaşamlarının bu olumsuzluklardan etkilenmemesini sağlamaya odaklanmış bir destek türüdür.

Sosyal Ekonomik Destek öğrencilerin sosyal yaşam konforuna sahip olabilmeleri ve temel ihtiyaçlarını sorun yaşamadan karşılayabilmeleri amacıyla sunuluyor. Dolayısıyla okuyan çocukları bulunan ancak, sosyal yaşam konforunu sağlayamayan aileler SED başvurusu yapabiliyor. Maalesef bu destekten tüm öğrenciler yararlanamıyor. Öğrencilerin ve ailelerin Sosyal Ekonomik Destek’ ten faydalanabilmesi için belirli koşulları taşıyor olmaları gerekiyor.

Sosyal ekonomik Destek Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Farklı kesimlerin farklı ihtiyaçlarına göre belirlenmiş çok çeşitli destekler bulunuyor. Sosyal Ekonomik Destek ihtiyaç sahipleri olan öğrencileri hedefleyen bir destek olarak sunuluyor. Başvurular İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ ne şahsen yapılabiliyor. Başvuru sırasında gereken belgeler değişiklik gösterebiliyor. Temel olarak gereken belgeler şöyle;

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası,

Başvuru dilekçesi,

Öğrenci Belgesi ( Herkesten İstenmiyor)

Sağlık Belgesi ( Herkesten istenmiyor)

İŞ-KUR ya da meslek kurslarına başvurulduğunu gösteren belge

Bu belgelerin bir kısmı her başvuru sahibinden istenmiyor. Başvuru sırasında hangi belgelerin gerektiğini müdürlükler başvuru sahiplerine iletiyorlar. Başvuruların sonuçlanması uzun sürmüyor. Verilen desteğin miktarı, okuyan çocuğun yaşı, hangi okula devam ettiği gibi koşullara göre değişiyor. İlköğretim öğrencisi için 684 TL, Ortaöğretim öğrencisi için 730 TL, Üniversite öğrencisi için 830 TL olarak ödenen bu destek, öğrencilerin daha kaliteli bir öğrencilik yaşamı sürdürebilmelerini sağlıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
okay koca
okay koca - 2 hafta Önce

ben belediye de çalışmak istiyorum lütfen bana da yardımcı ola bilirmisiniz belediye de çöpçülük yapmak istiyorum çök zordurum dayım ben küçükcekmece de oturuyorum 05386111512 ama belediye de ne iş verir seler yaparım

Metin saltan
Metin saltan - 2 hafta Önce

Ben ağrıda oturuyorum 3 öğrencim var işim yok iş arıyorum ama bulamıyorum bana destek olurmusunuz

Uğur tam
Uğur tam - 2 hafta Önce

Benim torpilim yok askari ücret le çalışıyorum 2 çocuğum var onların ihtiyaçlarını karşılayamıyorum 1000 kira veriyorum yardımlarınızı bekliyorum

SIRADAKİ HABER