Hem Üreticiyi Hem Satıcıyı İlgilendiriyor! Beklenen Destek Paketi Geldi

Vatandaşlar tarafından sabırsızlıkla beklenen destek paketi geldi! Hem üreticiyi hem de satıcıyı ilgilendiriyor! Beklenen destek paketine dair ayrıntılar haberimizde.

Hem Üreticiyi Hem Satıcıyı İlgilendiriyor! Beklenen Destek Paketi Geldi

Vakıfbank ülkenin imalatçı ve üreticilerinin içerisinde bulunduğumuz ekonomik olarak çalkantılı dönemlerden zarar görmesini engellemek amacı ile elini taşın altına koydu. Kamu bankası açıkladığı 40 milyar liralık kredi destek paketi ile imalat sanayiinde hizmet veren üretici ve ihracatçı firmalar öncelikli olmak üzere yerli üretimi destekleyici bir hamle yapıyor.

Vakıfbank tarafından yapılan bu yeni girişime ilişkin bankanın Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih Vakıfbank'ın geçmişte ve bugün daima üretici kanadın saflarında yer aldığını, Türkiye'ye olan inançlarını kaybetmeyen, bu yolda idealleri ve hedefleri olan, üreticiye destek olmayı ve ulusal ihracat hedeflerine katkıda bulunmayı ilke edinmiş olan bir firma olduklarını ve bu hedefe hizmet verenlerin kendileri için ayrı bir yeri olduğunu belirtti. Özellikle salgın hastalık ile mücadele ettiğimiz bu zor zamanlarda bile üretime ve ihraç etmeye devam eden, zorluklara rağmen istihdam yolundan dönmemiş olan tüm işletmelere daima destek olduklarını ve olacaklarını söyledi.

Açıklanan bu paket ile üreten ve ihraç edenlerin faizler düştü mü düşecek mi diye düşünmelerine gerek kalmadan yatırım ve üretimlerine devam etmelerini hedeflediklerini iletti. Daha önce yapılmamış bir sistem izleyeceklerini, sabit faiz oranı şablonunu değil, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın belirlediği politika faizini takip edeceklerini ve buna paralel olarak kullandırılacak kredi faiz oranının da değişiklik göstereceğini belirtti. Yani bu Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politika faizinde düşüşe gittiğinde ödenecek olan kredinin faiz oranının da düşeceği anlamına geliyor. Başlangıç oranı 17,75 olarak belirlenmiş olan yıllık faiz oranı ile başta imalat ve ihracat alanında hizmet veren firmalara olmak üzere Vakıfbank 2 milyar dolar ve 25 milyar Türk lirası olmak üzere toplamda 40 milyar liraya yakın kredi kullandıracaklarını açıkladı. Bu kredilerin 72 aya kadar vadelendirebilme ve müşterilerin nakit para girdilerine bağlı olarak 1 yıl ödemesiz dönem seçeneği ile de kullanıma sunulabileceği belirtiliyor. Vakıfbank üretim ve ihracatı desteklemek amacı ile elini taşın altına koymuş olsa da bu firmaların sunulan krediden faydalanıp yatırımlarına devam mı edecekleri yoksa faizlerin düşmesini mi bekleyecekleri merak konusu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER