Genç İşsizlere 16.096 TL Devlet Destek Ödemesi Komisyona Girdi!

Genç işsizlik ödeneği komisyona girdi! Yeni düzenleme kapsamında üniversite mezunu olup iş bulamayan kişilere, 9 ay boyunca asgari ücretin yarısı tutarda ödeme yapması planlanıyor. Söz konusu kanun teklifinin hayata geçmesiyle birlikte üniversite mezunu işsizlere toplamda 16 bin 096 lira devlet destek ödemesi yapılacak.

Genç İşsizlere 16.096 TL Devlet Destek Ödemesi Komisyona Girdi!

4447 sayılı işsizlik kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tekifi 6 Ocak tarihinde meclise sunuldu. Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun tarafından meclise sunulan kanun teklifi kapsamında, üniversite mezunu işsizlere devlet desteği verilmesi hedefleniyor. Geçtiğimiz gün meclise sunulan kanun teklifinin detayları şu şekilde:

GENÇ İŞSİZLİK ÖDENEĞİ

Kanun değişikliğinin gerekçesi;

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) İşgücü ve İstatistik verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsizlik oranı Ağustos 2019'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27.4'e yükselmiştir. 

15-34 yaş grubunu içine alan geniş tanımlı genç işsiz sayısı 2 milyon 801 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştır. Geniş tanımlı genç işsizlikte üniversite mezunu işsiz sayısının 957 bine çıkması yaşanan istihdam krizi açısından düşündürücüdür. İyi eğitimli gençlerin iş bulamaması, toplumsal gelişim açısından da büyük sıkıntı oluşturmaktadır. Umutsuzluğa kapılan gençler, ekonomik açıdan olduğu kadar psikolojik açıdan da travma yaşamakta, ailelerine yük olmaya devam etmektedir.

Getirilen düzenleme ile geleceğimiz olan ve eğitimleri için büyük yatırım yapılan üniversite mezunu gençlerin iş buluncaya kadar ekonomik ve psikolojik açıdan rahatlatılması sağlanmaktadır. Üniversite mezunu gençlerin; kendi istek ve kusurları dışında iş bulamamaları halinde, mezun oldukları tarihten itibaren yedi ay içinde dokuz ay boyunca asgari ücretin yarısı oranında " genç işsizlik ödeneği " alması sağlanmaktadır. 

Teklif ile genç işsizlik ödeneğinin hiçbir gerekçe ile haczedilmemesi de güvenceye alınmaktadır.

universite-mezunu-issizlere-devlet-destek-odemesi

Kanun teklifine göre asgari ücretin brüt tutarının yarısı üzerinden 9 aylık ödeme planlanıyor. 2021 yılında açıklanan yeni asgari ücret brüt tutarı 3577 TL olarak açıklandı. Bu hesaplamaya göre genç işsizlere aylık aylık 1.788,50 TL ödeme yapılması hedefleniyor. 9 ay sürece bu ödemelerle birlikte toplamda genç işsizlere 16 bin 096 TL destek ödemesi gerçekleştirilebilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet aslan
Ahmet aslan - 2 hafta Önce

Bende alabiliyormıyım

SIRADAKİ HABER