Esnaf’a %100 Faizsiz Kredi Geliyor! Halkbank %100 Faiz İndirimi Yapacak!

Resmi Gazete de bugün yayımlanan karara göre esnaf ve zanaatkârlarımıza 2021 yılında %100 faiz kredi indirimi uygulanacak. Kredi indirimi aynı zaman da 2021'e devreden kredileri de kapsayacak.

Esnaf’a %100 Faizsiz Kredi Geliyor! Halkbank %100 Faiz İndirimi Yapacak!

Halkbank tarafından esnaf ve sanatkârlara verilecek olan krediler de %100 faiz indirimi uygulanacağı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da onaylanan karar ile birlikte esnaf ve sanatkârlarımız %100 faiz kredi indirimden yararlanabilecek.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Alınan karar ise bu sabaha Resmî Gazete ’de yayımlandı. Buna göre Halk Banka’sı tarafından Esnaf ve Sanatkarla yönelik kredi kullandırılmasına dair yeni mevzuat geldi. Uygun koşullarda esnaf ve sanatkâr vatandaşlarımız %100 faizsiz kredi alabilecek.

Karar 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak.

YILBAŞINA GÜNLER KALA MÜJDE GELDİ!

Korona virüs salgının olduğu ve vatandaşlarımızın zor zamanlar geçirdiği bugün de Halkbank tarafından gelen müjdeli haber ise ilaç gibi oldu. Yılbaşına günler kala gelen sevindirici haberi bazı esnaflarımızın yılbaşı hediyesi olarak gördü.

Alınan karara göre Halkbank tarafından ESKKK kefaletiyle yani Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kullandırılmış ya da kullandırılacak olan kredilerde, bakiyesi 2021’e devredilenler 1 Ocak 2021 ila 31 Aralık 2021 yani yıl boyunca, geçerli olmak üzere faiz indirimi yapılacak.

YÜZDE 100'LÜK FAİZ İNDİRİMİ

Bakanlıkça kabul edilen ve geleneksel değeri olan kaybolmaya başlamış meslekler de (el dokuma işleri, çini, sedef kakma gibi) Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi olan esnaflarımıza 2021’de alacakları krediler de ve önceden almış fakat bakiyesi 2021 devreden krediler de %100 faiz indirimi yapılacak.

Mesleki Eğitim kanunu dahilinde krediye başvurmuş olduğu tarihle birlikte en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ilgili meslek kolunda kendine ait işletmesi olduğunu gösteren esnaflarımıza da yine 2021’de alacakları krediler de ya da daha önce almış fakat 2021 yılına devredilen krediler için de %100 indirim uygulanacak.

Fakat bu destekten son bir yıl içeriden ticari faaliyetini ya da vergi mükellefiyetini bitiren işletmeler yararlanamayacak.

GENÇ ESNAF VE SANATKARLARA ÖZEL FIRSAT

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek adına kurulan KOSGEB tarafından da verilen hibe ve faizsiz kredi alanların dışında, KOSGEB tarafından Girişimcilik Eğitimi tamamlamış ve 30 yaşını doldurmayan genç girişici ve esnaflar da KOSGEB tarafından onay almış projeler ile birlikte Halkbank’tan 100 bin Türk lirasına kadar krediyi %100 faiz indirimli şekilde alabilecek.

Fakat bu sefer 2021’e borcu devredilenler de faydalanamayacak. Fakat 2021 yılında kullandırılması planlanan krediler ve önceki yıllarda aynı bağlamda verilen kredilerden 2021 yılında devreden bakiyesi olanlar için yine %100 faiz indirimi sağlanacak.

%100 FAİZ İNDİRİMİ

Aynı zamanda daha önce esnaf ve sanatkâr vatandaşlarımıza ekipman ya da ham madde gibi ihtiyaçlarının giderilmesine destek olmak için verilmiş 30 bin Türk lirasına kadar olan kredilerden eğer 2021’e bakiye devri olursa onlar için de %100 faiz indirimi yapılacak.

KALAN KREDİLER DE İSE %50 FAİZ İNDİRİMİ YAPILACAK

Bu maddeler dışında 2021 yılında alınacak ya da daha önceki yıllardan alınmış fakat bakiyesi 2021 yılında devir olacak krediler için de %50 faiz kararı uygulanacağı duyuruldu. İstisnai durumlar ve genel şartlara dair ise hükümler önceden belirtilmekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER