Elektrik Faturası 75 TL ve Üzeri Olanlara Dikkat! Yeni Yılda Dev Destek

Elektrik faturası 75 TL ve üzeri olanlara müjdeli haber geldi! Yeni Yılda dev destek olarak lanse edilen Elektrik Faturası yardımında büyük bir sürprize yer verildi. 75 TL ve üzeri elektrik faturanız geliyorsa kolay bir şekilde indirebilirsiniz. İşte faturalarla ilgili yaşanan son gelişme!

Elektrik Faturası 75 TL ve Üzeri Olanlara Dikkat! Yeni Yılda Dev Destek

Elektrik faturasının yüksek olması pek çok vatandaşın sıkıntı yaşadığı konulardan biridir. Faturalarını dikkatli bir şekilde inceleyenler aslında ücretlerin ana tüketim bedelinden kaynaklanmadığını fark edeceklerdir. Faturalar;

  • Vergiler,
  • Ek bedeller gibi kesintiler yüzünden yükselmektedir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) yeni yılın gelmesi ile birlikte yeni bir düzenlemeye gitmiştir. Resmi olarak yapılan açıklamalara göre faturasını yüksek bulanlar alternatif tasarruf imkanlarından istifade edebilecektir. Serbest tüketici olarak da bilinen kavramın belli şartları da bulunmaktadır. siz de açıklanacak olan şartlara dahilseniz fatura miktarlarınızı minimumlara çekebilirsiniz.

Yeni Yılda Elektrik Faturalarında Müjde!

Yeni yılda elektrik faturalarının daha düşük gelebilmesi için Serbest tüketici olmak alanında düzenlemeler yapılmıştır. Bu sayede vatandaşlar elektrik tedarikçilerini kendileri seçebilecektir. Aynı telefon operatörü seçmeye benzeyen durum sayesinde herkes kendine uygun olan tedarikçiyi kullanabilecektir.

Serbest tüketici kavramı 2021 yılı içerisinde oluşturulmuş bir kavram değildir. Aslında ülkemizde uzun zamandan bu yana böyle bir sistem bulunmaktadır. Konunun gündem olmasını sağlayan durum serbest tüketici olunabilmesi için gerekli olan limitlerin düşürülmesidir. Artık aylık fatura oranı 75 TL üzerinde olan vatandaşlar talepleri çerçevesinde serbest tüketici olabileceklerdir. Pek çok vatandaş bu sayede daha uygun rakamlardan oluşan elektrik faturaları ödeyecektir.

Serbest Tüketici Olunabilecek!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan gelen resmî açıklamalar serbest tüketici limitinin rakamlarının düşürüldüğü yönündedir. Bahsedilen rakamlar;

  • 2020 yılı için 88 TL,
  • 2021 yılı için ise rakamların 75 TL olduğu duyurulmuştur.

Faturası düzenli bir şekilde 75 TL üzerinde gelen vatandaşlar serbest tüketici olabilecektir. Ancak devletin bu sistemi otomatik hale getirme durumu bulunmamaktadır. Buradan da anlaşıldığı üzere tedarikçi değiştirmek için başvuruların yapılması gerekecektir. Fakat serbest tüketici olabilmek için başvuru süreci de sonuç alımı da zor değildir. Bundan ötürü bireyler kısa süre içerisinde serbest tüketici niteliği kazanabilmektedir.

Tedarikçiler Kolay Bir Şekilde Değiştirilebilecek

Elektrik tedarikçilerinin kendilerine ait olan politikaları bulunmaktadır. Bu neden yüzünden otomatik olarak tanımlanan tedarikçiler bazı kesimlerin kullanım oranlarına göre daha yüksek faturalar elde etmelerine neden olmaktadır. EPDK bu sistem yüzünden vatandaşların mağdur olmasını istememektedir. Zaten açıklanan çalışmalar da aynı nedene bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Serbest tüketiciler istedikleri tedarikçi üzerinden elektrik temin etmeye başlayabilmektedir. Elektrik tedarikçileri ise artan rekabet ortamı yüzünden yeni kampanya sunumları yapmaya başlamışlardır. Vaatlerin artması ile birlikte özellikle büyükşehirlerde çok fazla alternatif oluşmuş durumdadır. Vatandaşlar serbest tüketici olarak tedarikçilerin herhangi birini seçme şansı yakalamaktadır.

Tedarikçi seçmek demek ilelebet aynı tedarikçi ile iş birliği yapmak demek değildir. çünkü pek çok tedarikçide deneme süresi bulunmaktadır. 14 ila 15 gün arasında değişim gösteren sürelerde verilen hizmetler değerlendirilmektedir. Vatandaşlar elektrik tedarikçi seçimini beğenmediklerinde bahsedilen süre içinde sözleşmelerini fesih edebilmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesi durumunda bireyler herhangi bir yükümlülük altına da girmeyeceklerdir.

Tedarikçi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrik tedarikçisinin değiştirilmesi işlemi aslında oldukça kolaydır. Ancak her tedarikçinin aynı kalitede hizmet verdiği zannı doğru değildir. Bu neden yüzünden seçimlerin bir hayli dikkatli şekilde yapılması gerekmektedir. Seçim öncesinde firmanın;

  • Ne kadar zamandır hizmet sunumu yaptığına,
  • Cayma hakkı tanıyıp tanımadığına,
  • İnternette almış olduğu olumsuz ve olumlu yorumlara bakılmalıdır.

Böylelikle hem daha kaliteli hem de daha tasarruflu şekilde elektrik tüketimi gerçekleştirilebilecektir. Bir firmadan memnun kalınmaması halinde diğerine geçiş mümkündür. Üstelik bu sayede farklı firmaların artı ve eksi yönleri de bireysel olarak deneyimlenmiş olunacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nursel demirhan
Nursel demirhan - 2 hafta Önce

150 aşşagı fatura ödemiyorum mesgen bu antalya ısınma yok

Semahat oz
Semahat oz - 2 hafta Önce

Sansim

SIRADAKİ HABER