Doları olan 2021'de üzülecek! Dolar Sert Şekilde Düşüyor! Yeni dayanak Noktası Ne Kadar?

Doları olan 2021'de üzülecek gibi görünüyor. Dolarla ilgili yeni yıl ilk tepki geldi! Doların dayanak noktası kırıldığı ve daha çok düşeceği düşünülüyor! Peki Dolar ne kadar daha düşecek? Dolar düşmeye devam edecek mi? 2021 yılı Dolar tahmini sizlerle!

Doları olan 2021'de üzülecek! Dolar Sert Şekilde Düşüyor! Yeni dayanak Noktası Ne Kadar?

Sert bir düşüş trendi yakalayan Dolar, Uluslararası piyasalarda yaşanan düşüşe paralel, Merkez Bankası’ nın sert parasal sıkılaşma prensibiyle yönetimi sayesinde hızla düşüşüne devam ediyor. Doların düşüşüne neden olan etkiler neler? Bugünkü Dolar Kuru Ne? Dolar ve Euro düşmeye devam edecek mi?

Yatırım amaçlı Dolara gösterilen büyük ilgi devam ederken, uluslararası piyasalarda hızla değer kaybetmeye başlayan doların, bu düşüşü iç piyasaları da etkiledi. Doların düşüşü ülkemizde de hız kazandı.

Daha Önce Geçilen Dayanma Noktası Kırıldı!

Daha önce geçilmiş olan 7.50 TL seviyesindeki dayanak noktası, 28 Aralık Pazartesi günü kırıldı. Dolar 7.50 TL seviyesinin altına indi. 7.4963 seviyesine gerileyen Dolar kuru ile düşüş devam ediyor. Bununla birlikte gelen ilk tepki alımlarla birlikte Dolar yeniden 7.50 TL seviyesini gördü. Bununla birlikte düşüş beklentisi devam ediyor.

Peki, Dolar Neden Düşüyor? Türk Lirası Dolara Karşı değer Kazandı mı?

Doların uluslararası piyasalarda düşmeye başlamasının ana nedeni olarak ABD Başkanı Donald Trump’ ın, pandemi teşviki ve hükümet fonlamasını kapsayan 2.3 Trilyon Dolardan oluşan paketi imzalamış olması gösteriliyor. Uzmanlar tarafından doların düşüşü için an neden bu paketin imzalanmış olması.

Bunun yanında Merkez Bankası tarafından tahminlerde 150 Baz puan olan faiz artırımı kararı, 200 baz puan olarak açıklanmıştı. Buna paralel olarak politika faiz oranı 15 seviyesinden 17 seviyesine çıkmıştı. Enflasyonu dizginlemek ve aynı zamanda sert adımlarla kontrolün sağlanmasını prensibiyle hareket eden Merkez Bankası, eylemde ve alınan kararlarda bu kararlığını açık bir şekilde gösteriyor. Enflasyonla mücadele kapsamında hareket edileceği ve bunun için kararların en sert şekilde alınacağı Merkez Bankası tarafından duyurulmuştu. Bu adımlar nedeniyle, Dolar kuruda iç piyasalarda düşüşe geçti. Bu durumu uluslararası piyasalarda ki düşüşle birlikte, Dolar Kurunun yeni dayanak noktaların düşmesi de bekleniyor. Bunun yanında Dolar Kurunun düşmesi Türk lirası için değer kazanma etkisi oluşturmuyor. Türk lirası değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Türk lirasının değer kazanması için bu ön adımların sert şekilde uygulanması ve kararlı bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Bunun yanında Doların değer kaybetmeye devam etmesi en güçlü tahmin durumunda.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemo
Cemo - 3 hafta Önce

Bir köli yumurtayı 27 tl ye tüketen bir ülkede bu zihniyette yola devam edilemez

Türküm Doğruyum
Türküm Doğruyum - 3 hafta Önce

Bugün pazar piyasalar kapalıdır.sen nereden piyasa yorumu yapıyorsun delilin ne yoksa dolarları götürecen mi !!!?

Nurullah
Nurullah - 3 hafta Önce

Türkiyede düşmez

Kutlu
Kutlu - 3 hafta Önce

Dolar Düşmez dolar düşecekse mazotu indirim niye yapılmadı

Yaşar karaca
Yaşar karaca - 3 hafta Önce

Toplumun menfaatini düşünen siyasetçilerden ALLAH RAZI OLSUN.
Kendi menfaatini düşünen siyasetçileri ALLAH YOK ETSIN. Amin

Taşkıran
Taşkıran - 3 hafta Önce

Piyasalar kapalı daha belli değil

SIRADAKİ HABER