Dolar düşüyor! Dolar kuru bugün ne kadar? Dolar düşmeye devam edecek mi?

Dolar düşmeye devam ediyor. Dolar kuru bugün 7.33 'e kadar düştü. Eylül ayından sonra ilk kez bu seviyelere inen dolar düşmeye devam edecek mi?

Dolar düşüyor! Dolar kuru bugün ne kadar? Dolar düşmeye devam edecek mi?

 29 Aralık 2020 dolar kuru vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Özelikle yatırımcılar nasıl bir yol izleyeceğini araştırmaya devam ediyor. Peki dolar kuru bugün ne kadar?

Dolar kurunda son dakika: Dolar düşüyor!

Kasım ayının başlarında tarihi rekorunu kırarak 8.60'a kadar yaklaşan dolar düşmeye devam ediyor. ABD seçimleri ile düşmeye  başlayan  ve Berat Albayrak'ın istifasıyla da düşmeye devam eden dolar kurunda uzun bir süredir düşüş yaşanıyordu. Özellikle Berat Albayrak'ın yerine Lütfi Elvan'ın gelmesi ile yeni ekonomik oluşum açıklamaları ve üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamaları doların 8'in altına düşmesini etkilemişti.

Merkez Bankası'nın faiz artırımı sonrası da 7.50'ye kadar düşmüştü. Koronavirüs salgını devam ederken aşı haberleride dolar kurunu etkileyen en önemli faktörlerden. Aşıdan gelen olumlu haberler dolar kurunun artmasına neden olmuş dolar 8 seviyelerine geri yükselmişti. Fakat Merkez Bankası’nın ve BDDK’dan gelen normalleşme ve sadeleşme adımlarının etkisi ile tekrar düşmeye başlayan  dolar 7.60 ve 7.80 arasında uzun bir müddet dalgalanmaya devam etti.

Mutasyona uğrayan koronavirüs haberleri tekrar yükselişe geçirmişti. Ancak kısa bir süre dolar tekrar düşüşe geçti. Merkez Bankası'nın ikinci toplantısı sonucunda tekrar bir faiz artırması doların tekrar düşmesine neden oldu. Merkez Bankası'nın genişleyici para politikaları uygulaması, faiz artırımı, sadeleşme ve normalleşme adımlarının etkisiyle dolar kurunda düşüş yaşanmaya devam ediyor.

29 Aralık 2020 Salı dolar kuru bugün ne kadar?

Dolar kuru şu an 7.35 TL Eylül ayından itibaren ilk defa dolar bu kadar düştü. Haftaya düşüşle başlayan dolar etkisini devam ettiriyor.

Türk Lirası  yüzde 15 civari  değer kazandı!

Kasım ayında yüzde 5 düşen dolar, Aralık ayındada yüzde 10 düştü. Türk Lirası değer kazandı. Bu durumda Merkez Bankası'nın uyguladığı para politikaları kararları etkili oldu. 

Doların yönünü koronavirüs durumu, siyasal olaylar etkilemeye devam ediyor. Uzmanlar doların bir müddet daha bu seviyelerde dalgalanacağını öngörmekte.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 22:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER