Devlet, Bu Kişilere Karşılıksız 24 Bin Lira Verecek! Başvuru Bankalara Yapılacak!

Devlet, evlenecek genç çiftlere destek ödemesi yapmaktadır. Geri ödemesiz olarak verilen desteklerden biri olan çeyiz parası 24 bin liraya kadar verilmektedir.

Devlet, Bu Kişilere Karşılıksız 24 Bin Lira Verecek! Başvuru Bankalara Yapılacak!

ÇEYİZ HESABI NEDİR VE NASIL AÇILIR?

Bankaların tasarruf hesaplarından biri sayılan çeyiz hesabı, evlenmeyi planlayan 27 yaş altı gençlerin birikim yapmaları için verilen bir hizmettir. Devlet, en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabında birikim yapan ve gerekli şartları taşıyan vatandaşlara geri ödemesiz olarak 24 bin liraya kadar destek verecektir. Bankalara kimlik belgesi ile gidip çeyiz hesabı açmak için başvuru yaparsanız ve başvurunuz onaylanırsa, hesap açılır ve düzenli olarak birikim yapmanız gerekecektir.

ÇEYİZ DESTEĞİ ALMA ŞARTLARI

Devletin verdiği çeyiz parasından yararlanmak isteyen kişilerin bankalardan çeyiz hesabı açmaları gerekiyor. Açılan bu hesapta belirli bir süre boyunca belirli miktarlarda birikim yapılmalıdır.

2020 ÇEYİZ HESABI DEVLET KATKISI NE KADAR?

Devlet, vadeli hesap açan vatandaşların çeyiz hesabında biriktirdikleri paraya ek olarak 24 bin liraya kadar katkı yapmaktadır. Yapılan hibe para ödemesi, kişilerin para biriktirdiği süreye göre değişiklik göstermektedir. 2021 yılının gelmesiyle birlikte devlet destekli çeyiz hesabı açan vatandaşlara verilecek çeyiz yardımı desteğinin miktarı da artış gösterdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021 tarihli yeniden değerlendirme oranını yüzde 9,11 düzeyinde güncelledi ve devlet desteği miktarı da yükseldi.

DEVLET KAÇ LİRA ÇEYİZ DESTEĞİ VERİYOR?

36-47 ay boyunca Devlet Destekli Çeyiz Hesabı’nda para biriktiren vatandaşlar için 2021 yılı için belirlenen Devlet Katkısı Oranı yüzde 20’dir ve Azami Katkı Tutarı 8.692,79 lira olarak açıklanmıştır.

48-59 ay boyunca Devlet Destekli Çeyiz Hesabı’nda para biriktiren vatandaşlar için belirlenen Devlet Katkısı Oranı yüzde 22 olarak belirlenmiştir ve 2021 yılında Azami Katkı Tutarı 9.193,50 liradan 10 bin 31 liraya yükselmiştir.

60 ve üzerinde Devlet Destekli Çeyiz Hesabı’nda para biriktiren vatandaşlara yüzde 25 oranında devlet katkısı verilecektir ve Azami Katkı Tutarı 2021 yılında 11.032,20 liradan 12 bin 37 liraya artış gösterdi.

Evlenmeyi düşünen çiftlerde hem kadının hem erkeğin çeyiz hesabı açması durumunda devletten alınacak çeyiz desteği 2021 yılı için 24 bin 74 lira olacak.

KİMLER ÇEYİZ PARASINDAN YARARLANABİLİR?

Çeyiz parasından yararlanmak isteyen vatandaşların;

  • Türk vatandaşı olması ve daha önce evlilik yapmamış olması gerekmektedir.
  • Devlet Destekli Çeyiz Hesabı’nın açıldığı tarihten itibaren kişinin 24 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.
  • Kişinin 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. Maddesi kapsamına girmesi gerekmektedir.
  • Kişilerin Devlet Destekli Çeyiz Hesabı’nda, evlenmeden önce en az 3 sene yani 36 ay boyunca düzenli olarak para birikimi yapması gerekmektedir.
  • Hibe desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların 27 yaşını doldurmadan önce evlenmesi gerekmektedir.

ÇEYİZ HESABI AÇAN BANKALAR HANGİLERİ?

Çeyiz hesabı açan devlet bankalarının yanı sıra; Akbank, Kuveyt Türk, Yapı Kredi, İş Bankası, İNG Bank, Garanti Bankası, Halkbank, Ziraat Katılım Bankası, Albaraka Türk, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Finans gibi bankalardan da çeyiz hesabı açılabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 09:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abi
Abi - 4 hafta Önce

Seni seviyorum editor abi

Ahmet
Ahmet - 4 hafta Önce

Sayın Devlet büyüklerim ben çok geç yaşta evlendim, nedeni ise düğün masraflarını karşılayacak param yoktu neden yaşı küçük olan kişilere yardım ediyorsunuz evlilik yaşı geçenlere yardımcı olursanız daha iyi olur diye düşünüyorum

SIRADAKİ HABER