Değeri 300 Bin Liraya Ulaştı: Diyanete Göre Bitcoin Helal mi?

Popüler kripto para birimi Bitcoin, son günlerde rekor üzerine rekor kırıyor. Geçen yılın ortalarında 3000 dolarken şimdi 40.000 doları aşan Bitcoin helal mi?

Değeri 300 Bin Liraya Ulaştı: Diyanete Göre Bitcoin Helal mi?

Son yıllarda yatırımcıların yeni gözdesi dijital paralar. Kripto paralar olarak bilinen ve blok zincir (blockchain) teknolojisi üzerinde şifrelenerek, herhangi bir ağa ya da ülkeye bağlı kalmadan transferlerin gerçekleştiği kripto paraların toplam piyasa değeri 1 trilyon doları geçti. Yani 12 önce hayatımızda olmayan kripto paraların şu andaki piyasa değeri, Facebook ya da Tesla gibi dünya devi şirketlerin üzerinde. Peki Bitcoin nedir, diyanete göre Bitcoin helal mi?

Bitcoin nedir?

Bitcoin, dijital tabanlı bir kripto paradır ve blok zincir ağına bağlı olan bilgisayarların, şifrelemeye aracılık ettiği bir finansal sistemdir. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, 2009 yılında çıktı ve o zamanki değeri sıfıra yakındı. Yani, 1 dolar vererek binlerce Bitcoin alabilirdiniz. Bitcoin’in yükselişi, 2010’lu yıllarla birlikte, insanların dijital parayı keşfetmesi ile başladı. 2010’larda ilk defa 100 doları, ardından 1000 doları aşan Bitcoin, 2018 yılında 20 bin doları gördü. Sonrasında bir düşüş yaşasa da, 2020 yılı Bitcoin için rekorlar yılı oldu ve BTC değeri 40 bin doları geçti. Güncel dolar kuru ile Bitcoin, şu anda 300 bin liraya yakın.

1 yılda 10 kat kazandırdı

Bitcoin, pandemi sürecinde piyasaların hareketli olduğu dönemde birçok kripto para birimi gibi sert bir düşüş yaşadı ve 4 bin dolarlara geriledi, TL bazında ise 30 bin seviyelerini gördü. Mart ayında 30 bin liraya bir Bitcoin alan bir kişinin şu anda 300 bin lirası var. Bu şaka gibi yükseliş, birçok kişiyi zengin etti ve Bitcoin milyonerleri doğdu. Peki Bitcoin helal mi yoksa haram mı?

Diyanetten açıklama: Kullanımı caiz

Bitcoin ile ilgili merak edilen konulardan biri de, İslamileyette kripto paraların kullanımının yasak olup olmaması. Diyanetin resmi sitesine yöneltilen, “Bitcoin haram mı” sorusuna gelen açıklama şu şekilde oldu:

Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Gördüğünüz üzere, Diyanet açıklamasında Bitcoin’in tamamen helal olduğu ifade ediliyor. Bitcoin’in yanı sıra Ehtereum, Ripple, Bitcoin Cash gibi kripto paralar da son aylarda artan popülerlikle rekor üzerine rekor kırıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER