Çeyrek ve Gram Altın ne kadar oldu? Bugün(9 Ocak) Düşüş Devam Ediyor

Gram altın ve çeyrek altın fiyatları 9 Ocak Cumartesi günü düşmeye devam ediyor. Teknik analiz ve uzman yorumlarıyla altın fiyatları hangi yöne gidecek merak ediliyor. Altın ONS fiyatında ve dolar kurunda yaşanan düşüş gram altın fiyatını aşağıya çekiyor.

Çeyrek ve Gram Altın ne kadar oldu? Bugün(9 Ocak) Düşüş Devam Ediyor

Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte en çok kazandıran yatırım aracı altın, Kasım ayınından itibaren düşüş trendine devam ediyor. 9 Kasım tarihinde fiyat 540 liradan 475 lira seviyesine kadar sert bir düşüş yaşamıştı. Bu sert satış sonrasında trendin yönü değişti. Uzun süredir yükselişte olan değerli metalin fiyatı giderek düşmeye başladı. Kasım ayından itibaren dalgalı fiyat hareketlerine devam eden gram altın, 440 TL ile 470 TL arasında değişken fiyata sahip. 9 Ocak Cumartesi günü itibariyle ise 444 TL üzerinden işlem görmektedir. Altın yatırımcılarının merak ettiği önemli konulardan birtanesi ise altn fiyatları 2021 yılında yükselecek mi yoksa düşecek mi? Uzman yorumları ve teknik analizlerle altın fiyatlarında yaşanan gelişmeleri sizler için bir araya getirdik.

GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTIN FİYATLARI 9 OCAK

9 Ocak Cumartesi günü itibariyle gram altın 444 TL, çeyrek altın ise 723 TL üzerinden işlem görüyor. Altın ONS fiyatı ise 1882 dolar. Haftanın son gününde global piyasalarda ve ülkemizde altın fiyatlarında geri çekilme gözlemlendi. Peki altın neden düşüyor?

Ülkemizde gram altın ve çeyrek altın fiyatlarının belirlenmesinde iki kriter rol oynamaktadır. Bunlardan birincisi altının dünyaca geçerli fiyatının belirlendiği ONS fiyatı. 9 Ocak itibariyle serbest piyasalarda altın ONS fiyatı 1882 dolar üzerinden işlem görüyor. İkinci kriter ise görüldüğü üzere dolar kurunun Türk Lirası karşısındaki değeri. Gram altın fiyatları ülkemizde hesaplanırken altın ONS fiyatı / 31,1 x dolar kuru = gram altın fiyatı formülüyle hesaplanır. Son haftalarda serbest piyasalarda ONS fiyatında yaşanan düşüş ve dolar/TL kurunda yaşanan düşüş gram ve çeyrek altın fiyatlarınında düşmesine neden oldu.

ALTIN FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Yatırımları sonucunda her gün zarara uğrayan yatırımcılar fiyatın daha da düşüp düşmeyeceğini merak ediyorlar. Dikkat aşırı satış noktasına ulaşıldı! Yukarıda da bahsettiğimiz üzere gram altın fiyatları için etkili olan kriterlerden biri dolar kuru. Dolar kuru bugün itibariyle 7,32 lira üzerinden işlem görmekte. Teknik analiz araçlarına göre aşırı satış noktasında olan dolar kuru önümüzdeki bir kaç hafta içinde yeniden 7,50 TL seviyelerini test edecek. Bu artış altın fiyatları üzerinde de olumlu bir etki yaratacak. ONS fiyatlarında yükseliş bekleniyor dikkat! Sert düşüş yaşanan altın ONS fiyatları için önümüzdeki hafta itibariyle tepki alımları gelmesi oldukça muhtemel. Böylece fiyatların yeniden yükseldiğini gözlemleyebiliriz. Önümüzdeki haftaiçinde gram altın fiyatları yeniden 460 lira seviyelerini test edebilir.

gram-altin-fiyati-8-ocak

BİTCOİN DÜŞÜŞÜ TRENDİ KIRABİLİR!

Kriptoparalar ve değerli metaller piyasalarda ters orantılı olarak hareket ediyorlar. Kriptoparalarda başlayan yükseliş trendi, altın ve değerli metallerdeki yatırımcıların kriptoparalara yönelmesine neden oldu. Bugünlerde Bitcoin fiyatlarının 41 bin dolar seviyeye ulaşması, sert düşüşlerin yakın olduğunu gösteriyor. Bitcoin fiyatında sert düşüş hareketlerinin başlamasıyla birlikte yatırımları nakite çıkan binlerce kişi, yatırım için altın ve diğer değerli metalleri değerlendirebilir. Bu durumda önümüzdeki haftalarda altın fiyatlarında sert yükselişlere sebep olabilir.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER