Bitcoin Yatırımcıları Dikkat! Düşen Bıçağı Tutmayın! 24.000 Dolara Geri Çekilebilir

Kriptopara lideri Bitcoin geçtiğimiz haftalarda sert yükselişlerle fiyatını 40 bin dolar üzerine kadar taşımayı başardı. Tepki satışları sonrasında 30 bin dolar seviyesine kadar geri çekilme yaşayan BTC için yatırım yapacaklar 50 bin dolara yükselecek mi yoksa 24 bin dolara düşecek mi sorusunun cevabını merak ediyorlar.

Bitcoin Yatırımcıları Dikkat! Düşen Bıçağı Tutmayın! 24.000 Dolara Geri Çekilebilir

Pandeminin başladığı 2020 Mart ayı itibariyle Bitcoin'in fiyatı 3700 dolara kadar düşmüştü. Salgının yayılmasıyla birlikte sert yükseliş haretlerine başlayan BTC, 10 bin dolar seviyesine kadar çok hızlı bir şekilde çıktı. Ardından dalgalı fiyat hareketlerini izleyen Bitcoin 7 Ekim tarihiyle yeniden yükseliş trendine geçti. Sert yükelişlerle Bitcoin nerdeyse hiç satış gelmeden son derece hızlı bir şekilde 41.950 dolar seviyesine kadar yükseldi. Yatırımcılar tarafıdan 50 bin dolar seviyelerinin görülmesi beklenirken, sert satışlarla birlikte fiyat biranda 30 bin doların altına kadar geriledi. Mevcut durumda, kriptopara yatırımcıları BTC 50 bin dolara yükselecek mi yoksa 24 bin dolara düşecek mi sorusunun cevabını merak ediyorlar.

30 BİN DOLAR ÇOK KRİTİK SEVİYE

Uzman yorumlarına göre 30 bin dolar seviyesi Bitcoin hareketleri için çok önemli bir nokta. BTC günlük grafiği 30 bin doların altında kapatırsa fiyatın 24 bin dolara kadar geri çekilmesi bekleniyor. Fiyatın 30 bin dolar üzerinde tutunması durumunda ise 50 bin dolar seviyesinin test edilebileceği belirtiliyor. Dünyanın en ünlü kriptopara uzmanlarından Josh Rager düşüş bekleyenler arasında. Roger yaptığı açıklamaya göre 29.000 dolar seviyesine kadar gerileyen BTC'nin daha da düşük seviyelere geri çekilebileceğini ifade etti. Diğer bir kriptopara analisti Aayush Jindal ise düşüş trendi için 28 bin dolar, yükseliş trendi için 32.800 dolar seviyelerinin kritik olduğunu belirtti. Yazımızı kaleme aldığımız an itibariyle BTC 32288 dolar üzerinden işlem görmektedir.

bitcoin-yukselecek-mi-yoksa-dusecek-mi

Yukarıdaki grafik Bitcoin'in günlük grafiğine ilişkin verilerini göstermektedir. BTC haftalık grafiğinde de iki büyük kırmızı mum bizleri karşıladı. Bu durum piyasalarda düşüş sinyali olarak yorumlandı. Pandemi başından beri yatırımcısına 10 kattan fazla kazanç getirisi sağlayan Bitcoin için düşüş beklentileri daha yüksek gibi görünüyor. Öte yandan, ABD Başkanı Biden'in göreve başmalasıyla birlikte 1,9 trilyon dolar destek paketi çalışmaları başladı. Piyasalara sokulacak bu sıcak paranın önemli ölçüde bir tutarının altın ve Bitcoin piyasalarına aktarılması hedefleniyor. Böylece 24-25 bin dolar seviyelerine geri çekilme yaşayan Bitcoin sert fiyat hareketleriyle tekrardan kendini 30 bin dolar seviyesinin üstüne atabilir ve 50 bin dolara bir yolculuk başlayabilir.

Dünya çapında yaşanan salgın sebebiyle de Bitcoin fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden basında yer alan haberler ve manipülasyonlar piyasa hareketleri üzerinde ciddi etki gösterebilmektedir. Kriptopara liderinin hangi yöne doğru hareket edeceğini önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

Yatırımcıların yakından takip ettiği bir diğer kriptopara birimi ise Ethereum. Geçtiğimiz gün Bitcoin'in işlem hacmini geçerek birinci sıraya oturan Ethereum tüm zamanların rekorunu kırmayı başarmıştı. 1438 dolar seviyesine kadar yükselmeyi başaran ETH, 1042 dolar eviyesine kadar bir geri çekilme yaşadıktan sonra an itibariyle 1244 dolar seviyesinden işlem görmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021, 23:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER