Bitcoin 30.000 Dolar Oldu! Buradan Alınır mı?

Popüler kripto para birimi Bitcoin, tarihi zirvesini gördü. Bitcoin 30 bin dolar oldu... Peki buradan BTC alınır mı, uzmanlar ne diyor, Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin 30.000 Dolar Oldu! Buradan Alınır mı?

2020 yılında, dolar karşısında yüzde 350'lik bir performans gösteren ve tarihi rekorlarını kıran Bitcoin, 30 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine geldi. Bitcoin'in tarihi rekorunun ardından birçok kişinin aklında, buradan Bitcoin alınır mı sorusu var.. Peki uzmanlar ne diyor?

Bitcoin, 2020 yılında, dolar başta olmak üzere tüm para birimleri karşısında en çok değer kazanan finansal araç oldu. Bitcoin'in son haftalarda, özellikle piyasaların kapalı olduğu haftasonlarında tazelediği rekorlar biliniyordu. Bitcoin, bu hafta da rekorlarına bir yenisini ekledi ve 30 bin dolar seviyesini gördü. Bitcoin, TL karşısında ise 225 bin seviyesine geldi. 

Türk lirası karşısında 7 kat değeri arttı!

Kripto para birimleri içinde, işlem hacmi en yüksek olan birim olan Bitcoin, 2020 yılı içinde çalkantılı bir dönem geçirdi. Türk lirası karşısında, koronavirüs pandemisinin en sert dönemlerinde 30 binli seviyeleri gören Bitcoin, yatırımcılara inanılmaz bir şekilde kazandırdı. Mart ayında 1 Bitcoin için 30 bin TL vermek yeterliyken, şimdi bu rakam 225 bin TL. Mart ayında 100 bin liralık Bitcoin yatırımı yapan bir kişi, şu anda 700 bin liranın sahibi.

Buradan Bitcoin alınır mı?

Bitcoin'in bu yükselişinin ardından birçok kişi altın, borsa ya da dolar gibi yatırım araçlarına nazaran, Bitcoin'e yatırım yapılır mı diye düşünüyor. Bazı yatırımcılar, Bitcoin'e yapılan yatırım treninin kaçtığını düşünüyor. Bazıları ise halen Bitcoin'i popüler bir yatırım enstrümanı olarak görüyor. Peki uzmanların görüşü ne? Bankacılık dünyasının önemli kuruluşlarından Goldman Sachs bu konuda en son açıklamayı yapan merkezlerden biri. Goldman Sachs, enflasyona karşı BTC yatırımının, altına bir alternatif olabileceği iddialarına karşı, altının her zaman güvenli liman olacağını belirtmişti.

Bitcoin almak riskli mi?

Bitcoin'in bu zirvesi, akıllara 2018 yılını getiriyor. 2018'de 20 bin dolarlık tarihi zirvesini gören Bitcoin, buradan sert bir düşüş yaşamış ve 3 bin dolarlara kadar gerilemişti. Yani Bitcoin'e 100 bin TL yatıran bir kişi, parasının 60-70 bin lirasını kaybetti. Dolayısıyla, Bitcoin yatırımı kazançlı olabileceği gibi aynı zamanda riskli bir yatırım. Nasıl Bitcoin alabilirim diye düşünüyorsanız, Btcturk, Paribu ve Thodex gibi siteler üzerinden Bitcoin satın alabilirsiniz. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER