Başvuru Yapan Tüm Annelere 9 Bin 287 Lira Devlet Desteği Verilecek!

Aile Bakanlığı ve SGK, başvuru yapan annelere karşılıksız olarak 9 bin lira destek verecek. Peki, annelere verilen devlet desteğini almanın şartları neler?

Başvuru Yapan Tüm Annelere 9 Bin 287 Lira Devlet Desteği Verilecek!

Devlet, çalışma hayatında aktif olarak yer alan kadınların, doğum yapması halinde yaşanabilecek mağduriyetleri en aza indirmek amacıyla çeşitli destek ödemeleri yapmaktadır. Annelere verilecek olan bu destek ödemelerinin büyük bir çoğunluğu herhangi bir şart aramadan verilirken bir kısmı da yalnızca bazı koşulları karşılayan annelere veriliyor. Vatandaşlar ise “Annelerin devlet desteklerinden yararlanmaları için çalışıyor olmaları gerekir mi, ev hanımı olan anneler de bu destekten yararlanabilir mi?” gibi soruların yanıtlarını arıyor. Aile Bakanlığı ve SGK’nın annelere verdikleri maddi yardımlarla ilgili detaylara haberimizde yer verdik. İşte annelere yapılan maddi yardım ödemeleri…

Pek çok alanda milyonlarca vatandaşa maddi destek veren devlet, annelere de çeşitli destek ödemeleri yapmaktadır. 2021 yılında bu ödemelerin miktarının daha da artacağını belirten devlet, bazı yardımların miktarında güncelleme yaptı. Güncel olarak neredeyse tüm annelere verilen yardım ödemeleri 9000 bin liranın üzerindedir.

Sizler için bu yardımları ve “Annelere verilen yardımlar nelerdir? Ev hanımları doğum yardımı alabilir mi? Kadınlara verilen maddi destekler nelerdir?” gibi soruların cevaplarından haberimizde söz ettik.

2021 ANNELERE YAPILAN YARDIM ÖDEMELERİ

Kadınlara verilen en önemli haklardan biri anne olmaya hazırlanan çalışan kadınlara verilen doğum iznidir. Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak kullanılan doğum izni süresi, anne adayının ikiz veya üçüz bebek sahibi olması halinde uzar. Doğum yapıldıktan sonra, gereken durumlarda anneler 16 haftalık iznini ücretsiz bir şekilde uzatabilmektedir. Özel sektörde çalışan kadınlara da doğum izni verilmektedir ve bu kadınların da doğum izni süresi boyunca aldığı maaşlar da devlet tarafından ödenir.

2021 DOĞUM PARASI NE KADAR?

Yeni doğum yapan annelere verilen doğum parası ödemeleri, doğan çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra 1 çocuğu olan anneye 300 lira, ikinci çocuğu olan anneye 400 lira, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 lira ödeme yapılır. Bu ödemeler tek seferliktir.

2021 SÜT PARASI NE KADAR?

Devletin annelere verdiği desteklerden biri de emzirme parası olarak da bilinen süt parasıdır. Söz konusu yardımdan yalnızca yeni doğum yapan anneler faydalanabilmektedir. 2020 yılında 202 lira olarak verilen süt parasının 2021 yılında 240 lira olması bekleniyor.

2021 DOĞUM İZNİ PARASI NE KADAR?

Annelerin doğum için izinli olduğu 16 haftalık süreç boyunca devlet tarafından doğum izni parası ödenir. Bu paranın verilmesi için 90 gün prim şartı aranmaktadır. Doğum izni parası kişinin aldığı maaşa göre değişiklik göstermektedir.

2021 DOĞUM İZNİ PARASI HESAPLAMA

2021 yılında doğum izni alan kadınların devlet tarafından alacağı para yatarak tedavi görenlerin günlük kazancının yarısı ve ayaktan tedavi görenlerin ise günlük kazancın üçte ikisi üzerinden hesaplanır.

2021 yılının gelmesi ve asgari ücretin zamlanması ile birlikte, günlük en düşük 31,39 lira olan doğum parası 38.15 liraya, günlük en yüksek miktar ise 235,44 liradan 286,20 liraya artış gösterdi. 2020 yılında asgari ücretle çalışan bir annenin alacağı doğum izni parası 7 bin 325 liraydı.

2021 YARIM GÜN İZİN PARASI

Anneler, doğum yaptıktan sonra yarım gün izin hakkı sunulmaktadır. Annelerin, yarım gün izin hakkını kullanması durumunda devlet tarafından 1460 lira ödeme yapılacaktır. Ancak yarım gün çalışma ödeneği almak için karşılanması gereken bazı koşullar vardır.

YARIM GÜN ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

16 haftalık doğum izni süresi biten annelere devlet, yarım gün çalışma ödeneği verir. Çocuk sahibi olan hem anne hem babalara, haftalık çalışma sürelerinin yarısı kadar ücretsiz izin hakkı verilir. Yarım gün çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen vatandaşların karşılaması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

  • Yarım çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen vatandaşların adına, doğum yapma ya da evlat edinme tarihinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekir.
  • Sigortalı olarak çalışan anne veya babanın, haftalık çalışma süresinin yarısında aktif olarak çalışması gerekmektedir.
  • Anne veya babanın yarım çalışma ödeneği alması için çocuğunun yaşıyor olması gerekmektedir.
  • Yarım gün çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen kişilerin doğum izninin bittiği tarihten itibaren başvuru yapması gerekmektedir. Başvurunun geç yapılması halinde toplam yarım gün çalışma ödeneğinden kesinti yapılacaktır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER