Başvuranlar Devletten 864 TL Hemen Çekebiliyor

Devlet destek ödemeleri pandemi başlamasından sonra boyut olarak artırılmıştır. Çünkü normal şartlarda işleri olan kişilerin büyük bir bölümü işsiz kalmıştır. Bu da otomatik olarak ekonomik bozulmalara neden olmuştur.

Başvuranlar Devletten 864 TL Hemen Çekebiliyor

Vatandaşların;

  • İş haklarının feshedilmesi,
  • İşyerlerinin kapanması,
  • Salgın önlemlerinin devam etmesi de ekonomik sıkıntıların nedenlerinden biridir.

Devlet, vatandaşların mağdur olmamasını istemektedir. Bundan kaynaklı olarak yeni destek ödemeleri hakkında açıklamalarda bulunmaktadır. Ancak pek çok birey açıklamaları takip etmek konusunda yeterince acele etmemektedir. Bu da normal şartlar altında temin edilmesi mümkün olan miktarların alınmamasına neden olmaktadır.

Başvuranlar Paralarını Çekebiliyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere pek çok farklı bakanlık destek sunumlarını gerçekleştirmektedir. Maddi destek sunumlarının temin edilebilmesi için yapılması gerekli olan tek şey başvurudur. Sosyal ödeme başvuruları kabul edilenlerin paraları kısa süre içerisinde yatırılmaktadır.

Devlet, herkesin yardımları kısa süre içerisinde temin edebilmesi amacı gütmektedir. Bu neden yüzünden yardımlar PTT ile iş birliği kurularak gönderilmektedir. Başlatılan iş birliği sayesinde yardım ödemeleri kişilerin isimleri üzerine yapılmaktadır. Vatandaş, kimlik belgeleri ile herhangi bir PTT binasından paralarını çekebilmektedir.

  • Kronik rahatsızlıkları bulunanlar,
  • Yaşları çok ilerlemiş olanlar için para tahsilinde farklı bir yöntem takip edilmektedir.

Yukarıda sayılan iki grup PTT çalışanları sayesinde ödemelerini elden alabilmektedir. Bir zarfın içerisinde teslim edilen miktarlar yine kimlik belge kontrolü ardından alınabilmektedir.

65 Yaş Aylığında 2021 Yenilikleri

Vatandaş tarafından çok bilinmeyen aylıklardan biri de 65 yaş aylığı olarak tanımlanmaktadır. Bahsedilen aylık oldukça geniş kesimlere başvuru sonrasında tanımlanabilmektedir. Üstelik aylık tanımlamalarında seneye göre değişim yaşandığı da bilinmektedir.

2021 yenilikleri maaşların son halinden kendini göstermektedir. Resmî açıklamalara PTT üzerinden çekilebilen 65 yaş aylıkların tutarının 864 TL olduğunu göstermektedir. Bakanlıklar üzerinden gerçekleştirilen yardımlarda belli bir kontenjan bulunmaktadır. Bakanlıklara verilen bütçeler kontenjan belirlemesinde etkilidir. 2021 yılındaki bütçe verileri geçtiğimiz seneye göre daha fazla insanın 65 yaş aylığı alabileceğini göstermektedir.

Kimler 65 Yaş Aylığı Alabilir?

Kimler 65 yaş aylığı alır sorusu için açıklamalar resmi olarak yapılmaktadır. Öncelikle kişilerin yaş sınırlarını geçmeleri gerekmektedir. Sonrasında ise haneye giren gelir seviyesine bakılmaktadır. 65 yaş aylığı kişinin ve eşinin toplam aylık geliri 705 TL altında ise bağlanmaktadır. Ayrıca aylık talebinde bulunacak olan vatandaşların herhangi bir sosyal güvencelerinin de olmaması gerekmektedir.

  • Nafaka temin edenler,
  • Emekli maaşı olanlar,
  • Dul ve yetim aylığı alanlar,
  • Muhtaçlık sınırının üzerinde gelir sahibi olanlar,
  • Sosyal hizmetler üzerinden harçlık ödenekleri alanlara 65 yaş aylığı bağlanmamaktadır.

Şartlar 65 yaş üzerinde olup gerçekten maddi sıkıntı yaşayan vatandaşların tespit edilebilmesi için sıkı tutulmuştur. Bu durum başvurulardan sonra inceleme süreci ile kendini göstermektedir. Zira inceleme sürecinden olumsuz yanıt alanlar için 65 yaş aylık bağlaması yapılmamaktadır.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Vatandaşların 65 yaş aylığı başvuru işlemlerini bireysel olarak yapmaları çok önemlidir. Bu tür bakanlık yardımları hangi bakanlıktan alınacaksa başvurular da oradan alınmaktadır. Yani 65 yaş aylık başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlık merkezi ve müdürlüklerindeki başvuruları ile değerlendirilmektedir.

Tüm bakanlıklarda olduğu gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda da elektronik gelişmiş sistemler kullanılmaktadır. Bu neden yüzünden bakanlığa yapılan başvurular kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. İnceleme ve değerlendirmelerde kendini gösteren elektronik sistemler onay aşamasında da süreleri azaltmaktadır. Başvuruları gerektiği şekilde iletenler bu sayede aylık alıp alamayacaklarını çok beklemek zorunda kalmadan kısa sürede öğrenebilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER