Başvuran Herkes SGK'dan Çift Maaş Alabilir! Fırsatı Kaçırmayın!

Sosyal Güvenlik Kurumu, gerekli koşulları karşılayan vatandaşlara çift maaş alabileceğinin müjdesini verdi. Vatandaşlar ise çift maaş alma şartları nelerdir araştırıyor.

Başvuran Herkes SGK'dan Çift Maaş Alabilir! Fırsatı Kaçırmayın!

Bilindiği üzere binlerce hatta on binlerce SSK ya da Bağ-Kur emeklisi, maaşları ile ilgili SGK tarafından verilecek bir müjde bekliyordu. Beklenen müjde birkaç gün önce SGK tarafından verildi! Artık SGK’dan çift maaş almak mümkün! Müjdeli haberi duyan herkes çok sevinçli ancak SGK tarafından verilen bu müjdeli haber hem tüm emeklileri kapsamıyor hem de başvuru gerektiriyor. Bunun yanı sıra SGK çift maaş için belli başlı başvuru şartları var. Tüm bu nedenlerden ötürü herkes bu sorunun cevabını merak ediyor. İşte SGK tarafından verilen çift maaş başvurusu, başvuru koşulları ve SGK çift maaş almaya dair tüm detaylar…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gerekli koşulları karşılayan vatandaşların çift maaş alabileceğini açıkladı. Pek çok kişi bu hakkını kullanabileceğini bilmiyor. Bilindiği üzere vefat eden anne ve babadan yetim aylığı ve vefat eden eşten dul aylığı almak SGK aracılığı ile mümkün. SSK ve Bağ-Kur’lu bir kişinin vefatı durumunda geride kalan aile ferdine SGK tarafından maaş tahsis ediliyor. Bu maaşın adı dul ve yetim aylığıdır. İşte çift maaş alma olanağı da tam bu isimlerden geliyor. Bir kişi hem vefat eden anne ya da babası aracılığı ile yetim aylığı alabilir hem de vefat eden eşi vesilesiyle eş zamanlı olarak bir dul aylığı da alabilir. Yani anlayacağınız hem eşi hem ebevynleri vefat etmiş bir kadın birey çift maaş alabilir.

ÇİFT MAAŞ ALMA ŞARTLARI

SGK'dan çift maaş almak isteyen kişilerin öncelikle anne veya babasının ya da eşinin vefat etmesi gerekmektedir. Dul ya da yetim kalan kişinin ölen yakını SSK veya BAĞ-KUR sigortalı ise o kişiye emekli aylığı bağlanır. Çoğunlukla kadınların yararlanabildiği bu çift maaştan yararlanmak için karşılanması gereken başka koşullar da vardır. Örnek vermek gerekirse SSK emeklisi olan bir kadının BAĞKUR emeklisi eşi vefat ederse eşinden dul aylığı alabilir.  Bunun yanı sıra emekli aylığı alan bir kadının anne veya babası vefat ederse yetim aylığı alabilir. 

Çift maaş için başvuru yapmanın 6 şartı var. Bu şartların çoğu yaş ile ilgili şartlardır. Kadınlar için bir yaş sınırı bulunmazken çift maaş almak isteyen erkekler bu maaşları belli bir yaşa kadar alabiliyorlar. Kadınların da yeniden evlenmesi veya ilk kez evlenip işe girmesi durumunda maaşları kesiliyor. Şartların tümünü sağlayan kişiler çift aylık maaş için başvurabilirler

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER