Banka Hesaplarınızı Kontrol Edin! Maaşlar Yatarken 730 TL Ek Ödeme Yapılacak

Hesaplarınızı kontrol edin! Maaşlar bugün hesaplara geçiyor! Maaşlar yatarken 730 TL Ek ödeme yapılıyor. Bugün yapılacak Emekli maaş ödemesi, Asgari Ücretliler ve çalışanların maaşlarına 730 TL ek ödeme yapılacak. Memurlar ise 15'inde hesaplarını kontrol edecek. İşte gelişmeler.

Banka Hesaplarınızı Kontrol Edin! Maaşlar Yatarken 730 TL Ek Ödeme Yapılacak

Zam haberleri 2021 yılının gelmesi ile birlikte hız kazanmış durumdadır. Ülkemizde her sene;

  • Asgari ücrette,
  • Emekli maaşlarında,
  • Çalışan maaşlarında zam uygulaması gerçekleştirilmektedir.

2021 maaş zamlarının belirlenmesinde temelde herhangi bir farklılık yapılmamıştır. Her sene olduğu gibi bu sene de enflasyon, zam oranlarının belirlenmesinde ilk etken olarak baza alınmıştır. Böylelikle gerek çalışanlar gerekse emekliler enflasyon oranlarının altında kalacak maaşlar almamaktadır. Maaş tutarlarında verilen rakamlar ise minimumlardan oluşmaktadır. Yani aylıklarını alanlar ek yardımlarla birlikte aslında daha yüksek tutarları hesaplarında görebilmektedir.

Zamlar Maaşlara Yansıyor!

Artık resmi hale gelen zamlar hesaplarda 730 TL artış olarak kendini gösterecektir. Nasıl ki genel verilen rakamlar minimum verilerden oluşuyorsa bu rakam da maksimum olarak belirtilmektedir. Artış oranı her;

  • Emekli,
  • Memur,
  • Çalışan için aynı değildir.

Öncelikle bireylerin çalıştıkları ya da emekli oldukları kurumlar birbirinden farklıdır. Bunun yanı sıra ilgili kurumda hangi pozisyonda olunduğu da maaş oluşumlarında belirleyici etmenlerden biri olarak kabul edilmektedir. Herkes tarafından bilindiği üzere bekarlar ve evliler arasında da belli maaş farklılıkları bulunmaktadır. Hatta tek çocuklu birine üç çocuklu biri kadar maaş verilmemektedir. Aynı konular maaş artışlarında da geçerlidir. Kesin sonuçlar ancak bireysel hesaplamalarla mümkündür.

Zamlı Maaşlar Ne Zaman Alınacak?

Zam oranlarının kesinleşmesinden sonra zamlı maaşların ne zaman yatacağı araştırılmaya başlanmıştır. Öncelikle bunun için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Devlet, maaş zamlarını sisteme otomatik olarak yansıtmaktadır. 2021 maaş zamları ocak ayı içerisinde kendini gösterecektir. Ancak tarihler konusunda herkese aynı gün işaret edilmemektedir.

Çalışanlar için de emekliler için de maaş günleri değişim göstermektedir. Örneğin memurlar ayın 15’inde maaş almaktadır. Bu da zamlı maaşlarını 15 Ocak itibari ile temin edeceklerini göstermektedir. Emeklilerin maaşları ise kendi içlerinde değişim göstermektedir. Fakat genellikle ay sonu onların maaş takvimlerinde alım günü olarak belirlenmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse kim ne zaman maaş alıyorsa ocak ayında zamlı olan tutarları çekebilecektir.

Zamlı Maaş Oranları Ne Oldu?

2021 emekli maaşları ya da diğer maaşların zam oranları resmi olarak yayımlanmıştır. Artık hemen herkes maaşlarının zam oranlarını bilmektedir. Zam oranlarının netlik kazanabilmesi adına aralık ayı enflasyon rakamlarının gelmesi beklenmiştir. TÜİK açıklamaları ile birlikte;

  • SSK,
  • Bağ-Kur,
  • Tarım emeklileri %8,36 oranında zam almıştır.

Zam oranları ana maaşlara otomatik olarak işlenmektedir. Zamlardan sonra açıklanan maaş rakamları ise SSK emeklileri için 2.536 TL’dir. Bağ-Kur emeklilerinde rakamlar 2.274 TL’yi göstermektedir. Tarım emeklilerinde rakamlar 1.718 TL’dir. Verilen rakamlar daha önce de açıklandığı gibi kendi alanlarında en düşük olan aylıkları ifade etmektedir. Normal şartlar altında ek ödemeler kapsamında emeklilerin maaşları desteklenerek artırılmaktadır.

Ek Zamlar Nasıl Alınacak?

Ülkemizde avans, yardım, prim gibi ödemeler için genellikle talep süreci devreye girmektedir. Bu da gerek e-devlet üzerinden gerekse kurumlara dilekçe vererek sağlanmaktadır. Ek zamlar da aynı neden yüzünden talep çerçevesinde olacak algısı oluşmuştur. Ancak durum bu şekilde ilerlememektedir. Zamlı maaşlar nasıl alınır konusunda aslında vatandaşların herhangi bir adım atmalarına gerek bulunmamaktadır.

Bakanlıktan gelen resmi zam oranlarından sonra maaşlar otomatik şekilde belirlenmektedir. Bireyler maaş günleri geldiğinde her zamanki şekilde maaşlarını çekebileceklerdir. Ancak hesaplara yatan maaşlar verilen oranlarda zamlı şekilde olacaktır. Burada başvuru yapması gerekli olan kişiler zamlar maaşlarına yansımayanlardır. Ki böyle bir durumun yaşanma ihtimali sıfıra yakın olduğundan herhangi bir problem yaşanması beklenmemektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil Ataseven
Halil Ataseven - 2 hafta Önce

Notum

Kamuran Özdemir
Kamuran Özdemir - 2 hafta Önce

01.02.0e Ocak emekli dul yetim maaşları yılbaşından önce ödendi 1 kuruş bile artma ek ödemesi yapilmamis yazıklar olsun hala bu farklar ne zaman ödenecek hiç haber Yok

Mualla Polat
Mualla Polat - 2 hafta Önce

Emekli Sandığı emeklisiyim.Zam farklarımızı ayın kaçında alacağız.

SIRADAKİ HABER