Bakan Ruhsar Pekcan Türkiye - İngiltere Serbest Ticaret Antlaşma Açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekçan İngiltere ve Türkiye arasında bugün yapılan Serbest Ticaret Antlaşması hakkında son dakika açıklamalarında bulundu. Pekcan, yapılan antlaşmanın Türkiye Ekonomisi için ne kadar önemli olduğu açıkladı.

Bakan Ruhsar Pekcan Türkiye - İngiltere Serbest Ticaret Antlaşma Açıklaması

Türkiye ve İngiltere arasında imzalanacak Serbest Ticaret Antlaşması hakkında son dakika açıklamalarında bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: "Bugün itibariyle amacımıza ulaşmış bulunuyoruz. İmzanın az sonra imzalanmasıyla birlikte Birleşik Krallıkla aramızdaki ticaret yapısı ve ilgili belirsizlikler kalmayacaktır. Ticaretimiz her zamanki etkinliğiyle sürecek ve inanıyorum daha da gelişecektir. Gümrük Birliği'nin 25 yıl boyunca getirdiği kazanımları korurken Birleşik Krallık ile ilişkişlerimizi imzalayacağımız serbest ticaret antlaşması kapsamında daha da derinleştirme yönünde ilk adımı atıyoruz. Bu noktaya gelebilmemiz elbette çok kolay olmadı. AB ve Birleşik Krallık arasında yürütülen müzakerelerdeki belirsizliklere rağmen Türkiye olarak uzun süredir BK ile teknik düzeydeki müzakereleri sürdürdük ve üst düzeyde bir çok temas gerçekleştirdik. Bir taraftanda AB makamlar ile süreçle ilgili istişarelerimize devam ettik. Kısacası Türkiye açısından çok yönlü bir ticaret diplomasi süreci yaşandı. Nihayetinde Türkiye olarak BK ile taslak anlaşmamızı imzaya hazır hale getirdik ve yine artık yıl tamamlanmak üzereyken geçiş süreci tam da dolmak üzereyken, Birleşik Krallık ve AB arasında antlaşma sağlanmasıyla, ülkemiz ile Birleşik Krallık arasında bir serbest ticaret antlaşması imzalanması noktasında tüm belirsizlikler ve tüm hukuki teknik engellerde ortadan kalkmış oldu. Bizde bu çerçeve de Birleşik Krallık ile antlaşmamızı imzalayacak olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Oldukça kritik ve önemli bir antlaşma imzalıyoruz bugün. 1 Ocak 2021 tarihinde Birleşik Krallık ile Gümrük Birliği ilişkimiz resmen sona erecek. Gümlük Birliği'nin getirdiği olanak ve kazanımları korumamamız gerekiyordu. İngiltere ile mevcut ticaret antlaşmamızı ortadan kaldırmayacak bir çözümü tesis edeceğimizi ve bunun için gerekli tüm çalışmalarımızı yaptığımızı kendilerine belirttik. Bugün iş insanlarımızın beklentilerini karşılamanın ve onlara verdiğimiz sözü tutmanın memnuniyetini yaşıyoruz."

TARIM ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Çalışmalara hız kesmeden başlanacağını ifade eden Pekcan: "Serbest ticaret antlaşmamızın karşılıklı yatırımlara da olumlu yansıyacağını umuyorum. Anlaşma tüm sanayi ve tarım ürünlerini içermektedir. Bugün imzalayacağımız antlaşmayı vakit kaybetmeden uygulamaya sokacağız. Antlaşma 1 Ocak 2021 tarihinde devreye girecek ve hiç bir süre kaybımız olmayacak. Önümüzdeki günlerde de Birleşik Krallık Hükümeti ile yakın iş birliğini sürdürüp STA geçiş sürecinin eksiksiz ve sorunsuz tamamlaması için gerekli adımları birlikte atıyor olacağız. Öte yandan, antlaşmanın yatırımlar ve hizmetler gibi alanları kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışmalara mümkün olan en kısa sürede başlamayı ümid ediyoruz. Tarım alanında pazara giriş şartlarını nasıl geliştirebileceğimizi görüşeceğiz. İlişkilerimizi derinleştirmek için çalışmaya ara vermeden devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER