Bakan müjdeleri peş peşe Açıkladı! Emekli Maaşı Alanlara Zam Yapıldı

Bakan Selçuk'tan müjdeler peş peşe geldi. Emekli maaşı alanlara zam yapıldı! Gündemin en merak edilen konularından bir tanesi de emekli maaşları kapsamında düzenlenen zam farklarıdır. Geliştirilen çalışmaların yanı sıra gündemde oldukça önemli bir yere sahip olmasının ardından sonunda beklenen haberler geldi. Emekli maaşı alanlara güzel haber duyuruldu.

Bakan müjdeleri peş peşe Açıkladı! Emekli Maaşı Alanlara Zam Yapıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamında yapılan çalışmalarda ocak ayı emekli maaşı zam fark ödemesi hesaplara yatması beklenmektedir. Yer verilen sistemlerin yanı sıra emekli olan vatandaşların daha refah bir ortamda yaşaması adına çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra zam farkı kapsamında ödemelerin 2021 yılı ocak ayında yatacağı ise ön görülmüş durumlardan biri olmaktadır.

Memur ve emekli olanların zam oranları 2 yılda bir görüşme sağlayarak belirtilmektedir. Bu sayede zam haberleri bekleyen vatandaşlara yapılan çalışmalar doğrultusunda daha net bilgi aktarımı sağlanmaktadır. Detaylı bir şekilde yapılan görüşmelere sonucunda temmuz ve ocak ayı kapsamında değerlendirilme yapılır. Her dönem üzerinde hesaplanan 6 aylık oranlarda enflasyon oranının üzerinde çıkması halinde fark rakamı da içine eklenmektir. Yapılan toplu sözleşme kapsamında memur emeklisi temmuz ayında %4 zam alıyorken bu rakam %3 olarak ocak ayında belirlenmiştir.

Oranlar %7,36’ya Kadar Çıktı!

Türkiye kapsamında yapılan açıklamaların yanı sıra yayınlanan veriler içerisinde artış olduğu gözlemlenir. TÜİK bünyesinde yapılan çalışmalar sonucunda ikinci olarak bilinen 6 aylık enflasyon oranı %8,36 olarak belirlenmiştir. Yer verilen bu rakam ise temmuz ayında oranının %4 kadar olduğunu belli etmektedir. Ocak ayı içerisinde yapılan zam oranı %3 olarak belirlendiği sırada toplam olarak bakıldığında ise %7,36 şeklinde açıklanmıştır. Yapılan bu düzenlemelerin ardından en düşük memur maaşı 4,500 lira oluyorken emekli memur maaşı 3,020 şeklinde belirlenmiştir.

Son Dakika! Farklar Yatıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığı kapsamında yapılan açıklamalarda aylık alan vatandaşların fark ödemesinin ocak ayında gerçekleşeceği duyuruldu. Yer verilen yazılı açıklama içerisinde 2 milyon 323 bin kişinin fark ödemeleri hesapları aracılığında yatacağı duyuruldu.

Aynı zamanda ileriki dönemlerde daha refah bir ortam sağlanası adına yapılacak olan çalışmaların da artacağı ön görülen durumlardan bir tanesi olmaktadır. Tam da bu noktada zam fark oranı ödemesi içerisinde herhangi bir durum yaşanmaması adına gerekli önlemlerde alınmaya devam etmiştir.

Yukarıda verilen ifadelerin yanı sıra yapılan bir diğer açıklama ise aylık bazında değerlendirilme yapılacağı olmaktadır. Şöyle ki ödeme esnasında aylık içerisinde ödeme işlemleri gerçekleştirilecektir.

SSK ve BAĞ-KUR içerisinde aylık ödeme şeklinde alan vatandaşların zamlı olacak şekilde alınacağı yapılan açıklamalardan yalnızca bir tanesidir. Toplam fark ödemesi için ise verilen rakam 739 milyon 653 bin şeklinde belirlenmiştir.

SSK Ve BAĞ-KUR Ödemesi Ne Kadar Olacak?

Yapılan destek yardımların yanı sıra pandemi dönemlerinde uygulanan çalışmalar vatandaşları büyük oranda kolay yönden etkilemiştir. Öyle ki yer verilen yardım destekleri, bütçeye uygun destek paketleri bu kapsamda önemli bir yere sahip olmaktadır.

Aynı zamanda zam fark ödemesi 2021 kapsamında da büyük kolaylıklar elde edilirken ne zaman yatacağı ise merak edilmeye başlandı. Ocak ayı içerisinde yatacağı ön görülen durumlardan biri olmasının yanı sıra ne kadar yatacağı ise gündemde oldukça büyük merak uyandırmıştır.

SSK kapsamında bakıldığı zaman 200 0 yılı ve öncesinde emekli olan adayların yeni maaşı 2420 lira olarak belirlenmiştir. 2000 yılı ve sonrasında emekli olan adayların maaşı ise 1500 lira olarak değiştirildi. En düşük oranda esnaf BAĞ-KUR aylığı 1627 lira olarak belirlenirken en düşük tarım BAĞ-KUR aylığı ise 1662 liraya yükseltildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 10:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ülkü  arslan
Ülkü arslan - 1 ay Önce

Ben 20 yılımı vermişim gece gündüz çalışmışım bana reva görülen emekli maaşı 1300 idi pandemi oldu diye 1500 verdiniz ve bu iki zamdan vermediniz yazıklar olsun size bu para benim yaşadığım yerde sadece ev kirası ne yiyecez biz emekliler ama suriyeliler gelince her şey verdiniz bizden asla oy falan alamazsınız hakkımı size helal etmiyorum

Alpay
Alpay @Ülkü arslan - 4 hafta Önce

Ülkü hanıma laf atanlar, bu ülkede açlık ve yoksulluk sınırlarından haberiniz yok galiba. Türkçe yazmayı da öğrenseniz iyi olur, biri hiç yazamıyor diğeri sikorta diyor.

Ramazan celebi
Ramazan celebi @Ülkü arslan - 1 ay Önce

Ülkü hanim
20 yıl çalıştım 1500 lira Aliyorum diyorsunuz peki size soruyorum bir emekli olarak bende emekliyim özel şirketten neden de ben 1500 lira değil daha yüksek niye yüksek bilirmisin her çalıştığım şirkette aldığım maaş üzerinden Sikorta yaptırdım.
Sizin Sikorta pirimi nezle alakalı olmasına rağmen devleti suçlar siniz ya ALLAHASKINA Niye kendinize suç buluyorsunuz Neden çalıştığınız şirketinize suç buluyorsunuz Neden askeri ücretle sigorta ödediniz ben 25 yil filan çalıştım.
Simdi tutmuşsunuz hakkim helal değil diyorsun Sen git o bedduanı çalıştığın şirkete yada en önemlisi kendine sor.

Sizi ve sizin gibi insanlar ödediği pirim gün sayısına bakmaz çalıştığı şirketin ssk primini nasil ödemiş bakmaz
Cikmis simdi devlete ateş püskürtüyor yazık yazık

Muammer
Muammer @Ülkü arslan - 1 ay Önce

Üilü hanım özel sektördn emekli oldun şse öalıştığın kırum seni endüşğk ücretten sgk ua bildirmiş. 200 yılı öncesindek sizin haberiniz olmadan 30 gün değilde sizi 15 gün gösteriypr kurum veya girdi çıktı yapıyor tabi dönem edeclet yoktu sizin haberiniz olmaz takip edemezsiniz. Bu ayıp önceki yöntimin. Şuan hiç kimsenin hakkı kaybolmuyor

Aç emekli
Aç emekli - 1 ay Önce

2000 ve öncesi SSK emeklisi 2000 sonrası başka ülkedenmi emekli oldu soruyorum. Biri 2419 dan başlıyor biri 1200 den başlıyor. Ana maaşı 1500 dolmadığından zam yok. Biz böyle adaletsizliği hiç bir ülkede göremiyoruz internetden araştırdığımızda.

Yusuf KATAR
Yusuf KATAR @Aç emekli - 4 hafta Önce

Ülkü Hanım herşeyi bir kenara bırakalım??Benim Anlayamadım bir sistem?!

Nuri Yaman
Nuri Yaman - 1 ay Önce

Dalgamı geçiyorsunuz aynı haberi döndürüp karıştırıp aynı tencerede sunuyorsunuz.

Mehmet 6
Mehmet 6 - 1 ay Önce

Hergun aynı yalan dolan atmayin bari

Adnan pınar
Adnan pınar - 1 ay Önce

Çalışan ve emeklilerin hayeliyle oynuyorsunuz yazık günahtır.

Mehmet Erşahan
Mehmet Erşahan - 1 ay Önce

Adamla dalgamı geçiyorsunuz emekliyim aldığım para 1562 TL siz ne iciyorsunuz

Neco
Neco - 1 ay Önce

Ne zaman ya bozdur bozdur harcayın herşeye yüzde otuz zaman emekliye 8.36

Ramazan uz
Ramazan uz - 1 ay Önce

Yalanların çok güzel sen de kapanirsin insAllah


SIRADAKİ HABER