Aylık 93 TL Fatura Yardımı! Faturasını ödemekte zorlananlar dikkat!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardıma muhtaç ailelere elektrik yapıyor. Her ay en az 93 TL olacak yardımlar için başvurular da aktif olarak başladı. Yapılacak olan yardımlar ile birlikte kişilerin maddi yükünün biraz da olsa hafifletilmesi amaçlanıyor. Bakanlık tarafından yürütülen çalışma ile birlikte başvurular değerlendirilmeye alınmaya başladı. Başvuruların değerlendirme süreçlerinin ardından ise kişilere direkt olarak yardımlar yapılmaya başlanacak.

Aylık 93 TL Fatura Yardımı! Faturasını ödemekte zorlananlar dikkat!

Başvurular başladı. Kimlere elektrik faturası yardımı yapılıyor, elektrik faturası yardımı başvurusu nereye yapılır, ne kadar yardım yapılıyor gibi soruların cevapları ise yazı içerisinde detaylı bir şekilde verildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmakta olan yardım ile birlikte ailelere her ay 93 TL elektrik yardımı veriliyor. Yardıma muhtaç aileler ise gelecek olan elektrik faturalarının 93 TL üzerinde olan kısımlarını ödeyecek. Örneğin yardıma muhtaç bir ailenin elektrik faturası 95 TL geldiği takdirde bakanlık tarafından 93 TL’si ödeniyor. Kalan 2 TL’lik kısım ise aile tarafından ödeniyor.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

Kişiler bağlı bulundukları illerin veya ilçelerin Kaymakamlık Sosyal Yardım Hizmetler Müdürlüğü aracılığı ile yapılmaktadır. Kişilerin başvurularını şahsen giderek yapması gerekmektedir. Başvuru şartları ile ilgili detaylı bilgileri ise kişiler kolaylıkla ALO 144 hattı üzerinden alabilmektedir.

Elektrik Yardımı Hakkında

Hanelerde bulunan kişi sayısına göre yapılacak olan elektrik yardımı değişiklik göstermektedir. Evde barınmakta olan kişi sayısının fazlalığı da devlet tarafından yapılacak olan kWh yardımını arttırmaktadır. Belirlenen şartlara göre ise kişilerin sayılarına göre alabilecekleri yardımlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • 1 – 2 kişilik hanelere: Aylık 75 kWh,
  • 3 kişilik hanelere: Aylık 100 kWh,
  • 4 kişilik hanelere: Aylık 125 kWh,
  • 5 veya daha fazla kişi bulunan hanelere: Aylık 150 kWh tutarında elektrik yardımı yapılmaktadır.

Yapılacak olan yardımlar her ay düzenli bir şekilde ödenmektedir. Kişinin maddi durumunda herhangi bir şekilde iyileşme meydana geldiğinde ise yardımlar kesilmektedir. Maddi durumda değişme olmaması durumunda veya daha da kötüleşmesi durumunda ise yardımlar kesilmeden düzenli bir şekilde yapılmaya devam edilecektir.

Elektrik Faturaları Nereye Yatırılacak?

Elektrik yardımı başvurusu yaptıktan sonra başvurusu onaylanmış olan kişilerin herhangi bir ek talep oluşturmasına gerek kalmamaktadır. Sistemler tarafından tanımlanmış olan kimlik bilgileri ile kişiler ödemelerini yapabilmektedir. Kişiler elektrik faturalarını kimlik kartı ve elektrik faturası ile birlikte PTT şubeleri üzerinden ödeyebilmektedir.

Yapılacak olan ödemeler sonucunda ise kişinin bilgileri teyit edilecektir. Teyit aşamasında veya kimlik kontrolü sırasında herhangi bir şekilde bağdaşmayan durum tespit edildiği takdirde ise yardımın kesilmesi mümkündür. Elektrik parası yardımı her ay düzenli bir şekilde kişilere verilmektedir. Belirtilmiş olan şartlar doğrultusunda herhangi bir şekilde durumda iyileşme gözlemlenmediği takdirde ise yardımlar sürekli olarak devam edecektir. PTT şubelerine giderek kimlik kartı ve elektrik faturası ile birlikte ödeme yapmak mümkündür. Sistem üzerinden tarama yapıldıktan sonra kişiler sadece 93 TL’nin üzerinde yer alan kısmı ödemekle mükellef tutulmaktadır. 93 TL’lik kısım ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından direkt olarak ödenmektedir.

Elektrik Faturası Yardımından Kimler Faydalanabilmektedir?

Belirlenmiş olan kurallar gereği yardımdan sadece belirli bir kısım insan faydalanabilmektedir. Genel kapsamı ile yardıma muhtaç olan kimseler bu yardımdan faydalanabilmektedir. 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneler bu yardımdan fayda görebilmektedir. Devlet sistemi içerisinde yer alan bilgiler doğrultusunda ise kişilerin durumları direkt olarak tespit edilebilmekle birlikte durumda gelişme olduğu takdirde ödeme kesilmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram karadaş
Bayram karadaş - 1 ay Önce

Yardin

Hakan taştan
Hakan taştan - 1 ay Önce

Ben nasıl yararlanabilirim

Nermin yalci
Nermin yalci - 1 ay Önce

Biz evde 8 kişiyiz bu devlet bizi ne zaman görecek 6 çocuğum var ama hiç bir yardim almiyorum

Mehmet TAŞDELEN
Mehmet TAŞDELEN - 1 ay Önce

Yardim istiyorum

Semra sonakoç
Semra sonakoç - 1 ay Önce

Eşim insaat işçisi bazen günlerce calismiyor iş olmuyor 3 öğrencim var kendim bazen merdiven temizliği yapiyorum ihtiyacim var

Gulhan adiguzel
Gulhan adiguzel - 1 ay Önce

Faturalarını oduyemiyorum

Zübeyde aslan
Zübeyde aslan - 1 ay Önce

İki yüz elektirik

Leyla mercan
Leyla mercan - 1 ay Önce

Yardım istiyorum. Faturalarını odeyemiyotum


SIRADAKİ HABER