1999 Öncesi Sigorta Başlangıcı Olanlara Müjde!

Vatandaşların en merak ettiği konulardan biri olan emeklilik kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Öyle ki sistem içerisinde yer alan sigorta başlangıç tarihi, meslek grupları, yaşı ve daha birçok etkende emeklilik üzerinde araştırılan noktalardan bir tanesi olmaktadır.

1999 Öncesi Sigorta Başlangıcı Olanlara Müjde!

1999 yılından öncesinde sigortası başlayanlara emeklilik şartı kapsamında birçok yeni hususlarda eklenmiştir. Yer alan yeni düzenlemede 1 yıl hatta 1 gün bile önemli olmaktadır. Hatta bu kapsam doğrultusunda belirli şart ve hususlar da göz önünde bulundurulur.

Sigorta kapsamında gün hesaplanırken yaş ve işe başlama günleri de büyük ölçüde ön planda olmaktadır. Aynı zamanda yapılan değişikliklerde bu düzenleme kapsamında yeniden değerlendirilmektedir.

8 Eylül 1999 yılları kapsamında sigorta girişi bulunan kişilere erken emeklilik hakkı tanınmıştır. Sadece bu kapsamda sınırlı kalmayarak belirli noktalar üzerinde de hak tanımı yapılmıştır. 1999 öncesi yıllarında çalışan sigortalı kimseler için 15 yıl çalışma sürelerinin ardından erken emeklilik adına belirli haklar tanınmış olacaktır.

1999 Yılı Ve Öncesinde Erken Emeklilik Şartları

Erken emeklilik kapsamında yararlanabilmek adına 1999 yılından önce sigorta girişi bulunanlar belirli huşulardan yararlanmaktadır. Ancak bu huşular kapsamında yararlanmak adına belirli ön koşullar konulmuştur. Bu koşulları sıralamak gerekirsek şöyle bir yol izlememiz mümkündür;

  • 1999 yılı ve öncesinde sigorta girişi yapılmalıdır.
  • Sigortası başlatılan kişilerin SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı üzerinden belgeleme işlemlerini yapması gerekmektedir.
  • 1999 yılı öncesinde sigortası başlatılan bir kişinin 3600 prim günü doldurması ve 15 yıl boyunca çalışması gerekmektedir.

1999 Yılı Öncesi Sigorta İle Çalışanların Sağladığı Avantajlar

Belirlenen şartlar kapsamında uygunluk sağlandığı takdirde 1999 yılı ve öncesinde sigorta yapılan kişiler erken emeklilik hakkında sahip olmaktadır. Aynı zamanda yer alan prim süresini tamamen tamamlamalı eksik gün sayıldığı takdirde erken emeklilik hakkını kapsamamaktadır. Aynı zamanda bu kapsamların dışında prim günü ise 3600 şeklinde olmaktadır. Şartlar kapsamında yapılan değişiklikler ise emeklilik bekleyen kişiler açısından zor olmuştur. Yer alan tarihler öncesinde sağlanan emekli maaşı ise 1600 TL olarak bildirilmiştir. Bununla beraber 1999 ve öncesi zamanlar gerekli düzenlemeler kapsamında emekli maaşını elde etmektedir.

Prim İndirimi Koşulları

Prim indirim koşullarından yararlanabilmek adına belirli hususlar üzerinde durulmaktadır. Bunun yanı sıra sağlanan destek ise bu konuda büyük bir avantajı da yakalamaktadır. BAĞ-KUR kapsamında emekli olanlar için %5 oranını Hazine tarafından karşılanmaktadır. Yer alan bu indirimden yararlanabilmek adına Hazine tarafından karşılanmayan kısmın SGK kapsamında ödeme işlemi yapması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra kendi sigorta üzerinde ceza ve benzeri unsurların yer almaması gerektiği aranan şartlardan bir tanesi olmaktadır. Ancak SGK üzerinde borç yapılandırma işlemi yapanlar bu durumun dışında kalarak primden yararlanabilme hakkını elde etmektedir. Çıkarılan son kanun kapsamında borçları yapılandırmış olan kimselerin yapılan yapılandırma işlemini de bozmaması gerekmektedir.

Normal Şartlarda Emekli Olma Unsurları

Günümüzde emekli olabilmek adına pek çok site öğrenebilme yolları kapsamında hizmet vermektedir. Öyle ki bu siteler hatta sistemler aracılığı ile emekli olma süresinizi hesaplatmanız da mümkündür.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sağlanan e-devlet aracılığı ile emeklilik süresini öğrenebilme sunulan seçenekler arasında yer almaktadır. Birçok unsuru da bünyesinde barındıran e-devlet sigorta girişinizden şu anki durumunuza kadar her durumu belge halinde sizlere sunmaktadır. E- devlet web sitesine giriş yapmanız halinde arama kutucuğuna yer alan uygulama ismin, yazmanız yeterli olacaktır. E- devlet şifresini bilmiyor ya da daha önce alammış iseniz en yakın PTT birimine başvurarak öğrenebilmeniz mümkündür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER