12 Ay Geri Ödemesiz 15 Bin TL Faizsiz Kredi Desteği Devletten

Pandemi sürecinde devletten yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Korona virüs salgını dolayısı ile milyonlarca kişinin nakit sıkıntısı çektiği bilinmektedir. Birçok farklı devlet desteği ile birlikte de kişilerin bu sorunlarının bir nebze de olsa giderilmesi hedeflenmektedir. Yapılan çalışmalar ile birlikte birçok vatandaşın yüzünün gülmesi hedeflenmektedir. 12 ay geri ödemesiz 15 bin TL devletten veriliyor. Başvuru şartları nelerdir, nerelerden başvuru yapılır gibi konulara yazı içerisinde açık bir şekilde yer verilmiştir.

12 Ay Geri Ödemesiz 15 Bin TL Faizsiz Kredi Desteği Devletten

Korona virüs salgını ile birlikte milyonlarca kişi ekonomik sıkıntılar ile boğuşmak durumunda kaldı. 2020 yılı boyunca yaşandığı gibi 2021 yılının ilk günlerinde de yaşanmaya devam etmektedir. Yapılan araştırma ve incelemelere göre ise 2022 yılının ilk dönemlerine kadar virüsün süreceği tahmin edilmektedir. Bu süreçte de ekonomik olarak daha büyük yaralar almak istemeyen kişiler nakit ihtiyacını giderebilmek adına bankalardan kredi çekmektedir. Çekilen krediler ile birlikte kişiler günlük ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte diledikleri takdirde de yeni iş sahalarına girmektedir.

Devlet Tarafından Verilen Destekler

Kendi işini kurmak isteyen vatandaşlar maliyetlerin düşürülmesi ve çalışma sürecinin başlayabilmesi adına teşvik sağlıyor. İş kurma sürecinin en başından çalışma hayatının belli bir noktasına kadar devam eden bu destekler ise binlerce TL'ye ulaşıyor. Verilen teşvik kredileri ile birlikte kişilerin iş sahaları içerisinde yeni deneyimler elde etmesi sağlanmaktadır. Verilen kredilerin uzun bir süre sonra ödenecek olması da birçok kişi tarafından tercih edilmesi noktasında etkili olmuştur.

15.000 TL Faizsiz Kredi Desteği

Bu destek Aile Bakanlığı'nın ilçelerde faaliyet gösteren birimleri olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından sağlanıyor. Vatandaşlar uzman oldukları, bildikleri, mesleki yeterlilik sağladıkları bir alanda iş kurmak istediklerinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları 15.000 TL'ye kredi sağlıyor. Bu kredilerde faiz uygulanmıyor yani kullanılan kredinin anaparası ödeniyor.

Geri ödemeler 12 ay ödemesiz 48 ay vade ile 60 ay vade ile yapılıyor. Burada önemli olan nokta bu desteğin sağlanması sosyal yardımlaşma vakfının ekonomik durumuna bağlı. Bu durumda ilçe sosyal yardımlaşma vakıfları yerine il geneli hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Yapılan başvuruların olumlu bir şekilde sonuçlanması durumunda ise kişiler hemen bu fırsattan faydalanmaya başlayabilmektedir. Başvuruların yapılması ile birlikte ekonomik açıdan çok daha rahat bir duruma gelinmesi hedeflenmektedir.

İşyeri kurmak isteyen kişilerin bu durumdan anında fayda görmesi mümkün hâle gelmektedir. yapılan araştırmalar sonucunda ise kampanyanın ve fırsatın başlamasından bu yana milyonlarca kişinin başvurduğu göze çarpmaktadır.

Hibeler ve Geri Ödemesiz Olan Teşvikler Nasıl Alınmaktadır?
İşyeri kurmak için ilk olarak sermaye edinmek gerekiyor. Bunun için kredi çekmek ya da Kosgeb desteklerinden faydalanmak mümkündür. İşyeri kuracak olan gençlere hibe desteği sağlanıyor. 2020 yılında genç girişimciler işyerlerini kurabilsinler ve işletmelerini kafalarında kurdukları plana göre en iyi şekilde devam ettirebilsinler diye vergi ve prim desteği veriliyor. 3 yıl boyunca sağlanacak olan vergi desteğinden faydalanacak olan gençlerin prim ödemeleri de 1 sene boyunca devlet tarafından karşılanıyor.

Genç girişimcilerin işletmelerini kurup faaliyete geçirdikleri tarihi takiben üç vergilendirme döneminde sağladıkları gelirin 75.000 TL'lik kısmı gelir vergisinden ayrı tutulacak. Sağlanan destek kapsamında yaklaşık 22 bin TL civarında vergi desteği sağlanmış olacak. Aynı zamanda ilk kez sigortalı olarak sayılabilecek gerçek kişi statüsündeki girişimcilerin primleri ve resmi olarak kabul edildiği tarihi takiben 1 sene süreli olarak prime esas olarak aylık 882,65 TL olarak sağlanırken bir yıllık hesaplandığında 882,65 * 12 = 10 bin 591 TL civarında bulunuyor. Yani şartları sağlayan kişilerin 10 bin 591 TL'lik prim ödemesi devlet tarafından karşılanıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gönül
Gönül - 1 ay Önce

Ben Konya da yaşıyorum on çocuk annesi yım.devlet baba bana böyle bir destek verse inek alırdım sütü ile hem çocuk larim okurdu hemde ayakları üzerinde duran bir anne olarak yaşardım.esimden ayrıldım iki yıl önce tek başıma bakıyorum çocuklar ima ve bu çok oluyor.babamdan aldığım ölüm aylığı var onun yarısı da kredi kesintisi ne gidiyor geçen yıl babamdan aldığım ölüm aylığı üzerine kredi aldım çocuklarımın okul ihtiyaçları için.keşke diyorum bir imkan olsa bir kaç inek alırdım kendime ve ben de kendi ayakları üzerinde duran biri olurdum

Deniz yilmaz
Deniz yilmaz - 1 ay Önce

15.000

Ayselgungor
Ayselgungor - 1 ay Önce

Nekadar alabilirim

Necdet ilistir
Necdet ilistir - 1 ay Önce

İşe yeni basladim borçlarımı toplu ödemek istyorumm

ismet kara
ismet kara - 1 ay Önce

ihtacim var

Talha karacil
Talha karacil - 1 ay Önce

Bana acil kredi lazım

mehmet bodu
mehmet bodu - 1 ay Önce

gelirim çok düşük geçinemiyorummm

Abidin kaplan
Abidin kaplan - 1 ay Önce

15000


SIRADAKİ HABER