Eşsiz Destan Çanakkale

Çanakkale destanı yokluk ve çaresizlik içerisinde sürdürülen bir var olma mücadelesiydi. İmamla küfrün , varlık ile yokluğun mücadelesiydi.
Çanakkale tarihten silinmek istenen bir imparatorluk bakiyesinin adeta küllerinden yeniden doğarak şahlanan bir ulusun kurtuluş mücadelesiydi .
Çanakkale inanmışların, imanlı neslin bütün gelişmiş silahlarıyla, bütün teknolojileriyle üzerimize gelen, adeta ölüm kusturan Haçlı zihniyetinin diz çöktüğü yerdir. Bu öyle bir ruhtur ki kendi cenaze namazını kılacak kadar ölüme ve şahadete inanmış bir ruhtur. Çanakkale ruhu sabah namazından sonra bugün kim ölecek diye kendi aralarında kura çekecek kadar vatan aşkıyla yanıp tutuşanların, gözleri vatan,  bayrak dışında hiç bir şeyi görmeyenlerin ruhudur.

Evet Çanakkale'de bütün Haçlı zihniyetini dize getirerek İstiklal ve istikbalimizi yeniden kazandık. Bunun için yüz binlerce ana kuzusunu daha hayatlarının baharında kara toprağa verdik. Biz Çanakkale'de sadece yüz binlerce gencimizi kaybetmedik. Biz Çanakkale'de on binlerce eğitilmiş, yarınlarımıza yön verecek bir neslimizi kaybettik.

Yaşları 15 ile 18 arasında değişen İstanbul Lisesinin tamamı vatan için, bayrak için, İstiklal ve istikbalimiz için şehadete yürüdüler.
Çanakkale zaferini diğer zaferlerden ayıran en önemli özellik ise Osmanlı bakiyesi olan farklı etnik guruplara ait milletlerin aynı amaç uğruna, aynı dava uğruna omuz omuza mücadele verip şehit olmalarıdır.Çanakkale Türk, Kürt, Arap,Zaza,Çerkez,Boşnak,Acem,Alevi, Sünni hep beraber savaştılar, hep beraber Şahadete yürüdüler.Bugün Çanakkale'de aynı şehitlikte yan yana yatmaktadırlar. Çanakkale Şehitliğine gittiğimizde bunu çok net görebiliyoruz. Diyarbakırlısı, Vanlısı, Trabzonlusu, Bingöllüsü, Musullusu, Kerküklüsü, Musullusu  aynı amaç uğruna beraber Şahadete yürüdüler.Bugünkü ülkemizin temellerini o gün hep beraber attılar.

Çanakkale'de bizi yenemeyenler, bize diz çökenler bugün hala amaçlarından, emellerinden vazgeçmiş değillerdir.Yıllardır farklı zamanlarda farklı senaryolarla hep bizi içerden bölmeye, parçalamaya çalışmaktadırlar. Bizleri etnik kökenimiz üzerinden, dini inanışımız üzerinden ayrıştırmaya çalıştılar.Kürt davası diyerek terörü başımıza musallat ettiler.

Yıllarca Türk- Kürt kavgası çıkarmaya çalıştılar.Alevi-Sünni çatışması çıkarmaya çalıştılar.Bu iç çatışmalar sebebiyle on binlerce gencimizi hayatlarının baharında toprağa verdik. Bizi etnik kökenimiz ve inancımız üzerinden bölmeyi başaramadılar. Bu defa ekonomik ambargolar uygulamaya başladılar. Yıllarca bizleri IMF'ye borçlandırarak adeta iliklerimize kadar bizleri sömürdüler. Yine başaramadılar. Bu defa akıllarını, beyinlerini ve vicdanlarını kiraya vermiş Türk silahlı kuvvetlerinin içine sızmış hain ve alçak FETÖ mensupları 15 Temmuz'da halkımızın üzerine tanklardan ve jetlerden mermiler, bombalar yağdırmak suretiyle darbe yapmaya kalkıştılar. Milletimiz diz çökmeyerek canları pahasına tanklara ve jetlere meydan okumasıyla bu alçak ve hain kalkışma başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Çanakkale'de top yekün geldiler başaramadılar, yıllarca bu ülkede darbeler yaptırdılar başaramadılar, ekonomik ambargolar uyguladılar başaramadılar, yıllarca terör örgütlerini başımıza musallat ettiler başaramadılar, 15 Temmuz gecesi tarihimizin en ağır darbesini yapmaya çalıştılar başaramadılar. Çanakkale'den bu yana defalarca geldiler ve hep elleri boş döndüler. Onlar bizleri yüz yıldır bu topraklardan atmak istiyorlar, biz yüz yıldır bu topraklarda kalmaya direniyoruz. Bundan sonrada boş durmayacaklardır.Farklı zamanlarda farklı senaryolarla üzerimize gelmeye devam edeceklerdir. Onlar geldikçe inşallah bizler onlara karşı dik durup onları her defasında Allah'ın izni ile hüsrana uğratacağız.

102. yıl dönümünü büyük bir heyecanla kutladığımız Çanakkale zaferinin haklı gururunu büyük bir coşkuyla yaşamak bizim en büyük hakkımız. Ama bu Haçlı zihniyetine boyun eğmemek, yarınlarımıza daha emin adımlarla bakmak adına her zamankinden daha çok çalışmalıyız. Tüketen toplumdan üreten topluma hızlı adımlarla geçmeliyiz. Atatürk'ün bize hedef olarak gösterdiği muassır medeniyetler seviyesine hızlı adımlarla yürümeliyiz.
Bu duygularla bu kutsal vatan toprakları için geçmişten günümüze canlarını feda eden bütün Aziz Şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan
Ramazan - 2 yıl Önce

Boşuna uğşıyorlar bin yılda geçse bu millet namusunu şerefini kimsenin ayaklarının altına atmaz