Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ta Önemli Değişiklik!

Türkiye'nin en büyük kamu bankaları Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ta önemli değişiklikler yaşanıyor. Bankaların yönetici kadrolarında köklü değişikliğe gidildi. Başkan değişikliklerinin perde arkasında şok eden iddialar bulunuyor.

Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ta Önemli Değişiklik!

TBB ve kamu bankalarındaki değişiklikler son hızıyla devam ediyor. Ziraat Bankası ve meclisten birçok ismin değişmesinden sonra bir değişiklik de Vakıfbank’tan geldi. Vakıfbank’ın yönetim kurulundan Hamza Yerlikaya çıkarıldı.

ÜST KADEMELER DE DEĞİŞİKLİK DEVAM EDİYOR

Yönetim kurulu toplantılarını yapan kamu bankalarından her gün bir isim değişikliği daha geliyor. TBB Başkanının görevinden ayrılmasından sonra Hamza Yerlikaya’da görevini bıraktı.

Haziran 2020 döneminde göreve başlayan Hamza Yerlikaya’nın görevi Mart 2021 ile daha bir yıl dolmadan sona erdi.

BAŞ DANIŞMAN VE SPOR BAKAN YARDIMCISIYDI

Hamza Yerlikaya, Cumhurbaşkanı başdanışmanı ve aynı zaman da Spor Bakan yardımcısıydı.

Aynı zamanda Abdulkadir Aksu da Vakıfbank yönetim kurulu başkanıydı. Aksu daha çok İçişleri Bakanı olarak görev yapmış ve daha sonra da Vakıfbank’taki görevine atanmıştı. Fakat Aksu’nun bu görevden ayrıldığı ve bağımsız üye olarak kurulda yer alacağı paylaşıldı.

BÜYÜK BİR TEPKİ OLUŞMUŞTU

Çok farklı alanlarda çalışmış ve uzmanlıkları olan bu insanların bankacılık görevlerine atanması oldukça dikkat çekmişti. Hem muhalefetten hem meclis sırasından hem de halktan tepki toplanmıştı.

MUSTAFA SAYDAM

Göreve geldiğinde bankacılık alanında tecrübesi olmadığı için eleştiri oklarına maruz kalan Hamza Yerlikaya yerine ise Vakıfbank Genel Müdür yardımcısı Mustafa Saydam geldi.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK KARARI GELMİŞTİ

Sadece kamu bankalarının yönetim kurullarında değil Türkiye Bankalar Birliğinden de değişiklik haberi gelmişti. TBB Başkanı Hüseyin Aydın görevini devretmişti.

MECLİSTE TARTIŞMAYA YOL AÇTI

Hamza Yerlikaya mecliste de oldukça ateşli tartışmalara sebep vermişti. Diplomasının sahte olduğu mahkeme kararı ile ispatlanmış olan Gençlik Spor Bakan yardımcısı ve milletvekili olan Hamza Yerlikaya çok uzun bir süre tartışıldı.

AKP Başkanvekili Cahit Özkan ise, Yerlikaya için lise diploması olduğunu aynı zamanda Burdur Eğitim Fakültesinde lisan eğitimi aldığını açıklamış ve yüksek lisansı olduğunu da eklemişti. Kendisinin 27 kez İstiklal Marşını tüm dünyaya dinlettiğini söylemişti. Tüm bunlar olurken de Yerlikaya hakkında Halkın Kurtuluşu Partisi TBMM’ye başvurmuş ve vekilliğinin olduğu dönem aldığı maaşların iadesini istemişti.

SAHTEKARLIK İDDİALARI

Vekil Özkoç aynı zamanda yapılan görüşmeler sırasında Yerlikaya’nın diplomalarının sahte olduğunu ve mahkeme beyanı olduğunu belirtmişti. Mahkemede Yerlikaya’nın “bana bir kişi sordu neden yüksekokul diploman yok bende lise diplomam yok diye cevap verdim. O kişi bana hafta sonu bir lise diploması getirdi. Bende o diplomayla Gazi Üniversitesi Spor Bölümüne kaydımı yaptırdım.” İfadeleri olduğunu öne surdu. Özkoç bunun sahtekârlık olduğunu öne sürdü. Aynı zamanda Yerlikaya, DDP Milletvekili Aydemir tarafından da diplomasız ama bakan yardımcısı olarak 24 bin lira maaş alıyor. Kamu bankası yönetim kurulunda ve 12 bin 500 lira maaş alıyor diyerek Yerlikaya’yı sertçe eleştirmişti.

ZİRAAT BANKASI GENEL MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ

Kamu bankaları Genel Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre Ziraat Bankası genel müdürü değişti. 26 Mart 2021’de göreve başlayan Hüseyin Aydın yerine ise Alpaslan Çakar getirildi.

ALPASLAN ÇAKAR KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu olan Çakar, 1996 yılında Banka müfettiş yardımcısı olarak kariyerine başlamıştır.

Daha sonra müfettişlik ve şube müdürlüğü görevlerini yerine getirmiştir. 2005 yılında kendisi Bölge Baş Müdürü olarak çalışmaya başlamış ve 2007 yılında Daire Başkanı olmuştur.

Çakar aynı zamanda Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı, Operasyonel İşlemler Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur. Bunun yanı sıra Çakar, Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı ve Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini de sırasıyla yaptı.

HALKBANKTA İSİM DEĞİŞİKLİĞİ

Aynı zamanda Halkbank yönetim kurul üyesi Prof. Kerem Alkin’in de üyeliği sonlandırıldı. Alkin sabah yazarı olarak görev almakta ve birkaç ay önce Ekonomik ve Kalkın ve İş birliği Örgütü’ne büyükelçi olarak atanmıştı.

Alkin daha önce Varlık Fonu’nun eski yöneticisi ve Bakan Fahrettin Koca tarafından kurulan Medipol Üniversitesinin de öğretim üyelerinden.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER