Ziraat Bankası Bes İptal Etme 2021 İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kamu Bankalarından Ziraat Bankası, Bireysel Emeklilik Sistemi(BES) iptal etme işlemleri 2021 yılında çok daha kolaylaştırıldı. Ziraat müşterileri bes iptel etme işlemleri için artık müşteri hizmetleri, en yakın şube, mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Ziraat Bankası Bes İptal Etme 2021 İşlemleri Nasıl Yapılır?

45 yaşın altındaki işçiler, memurlar ve sözleşmeli çalışan vatandaşlar 4632 Sayılı Kanun gereğince bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak eklenmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi, yüzde 25 oranında devlet katkısı da vererek, vatandaşların yaşlılık dönemlerini garanti altına almayı hedeflemektedir.Vatandaşların maaşından her ay belli bir miktarda otomatik olarak kesinti yapılarak birikim yapılmasını sağlayan bu sistem uzun vadede iyi bir birikim yöntemidir. Ancak maaşından kesinti yapılmasını istemeyen ve BES sisteminde olmak istemeyen kişiler elbette ki vardır. Bu vatandaşlar istedikleri zaman Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkabilirler.

Ziraat Bankası BES iptal etme nasıl yapılır?

Ziraat Bankası BES iptal işleminizi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz kanallar şunlardır;

 • Ziraat Bankası müşteri hizmetleri
 • Ziraat Bankası internet bankacılığı
 • Ziraat Bankası mobil bankacılık
 • Ziraat Bankası şubeleri

Bu kanallardan herhangi birini kullanarak Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkış talebinizi kolayca bankaya iletebilirsiniz. BES iptal talebinizi gerekli kanallara iletmenizin ardından Bireysel Emeklilik Sistemine yatırdığınız paralar 10 gün içinde hesabınıza iletilecektir.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri BES İptali

Ziraat Bankası’nın Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmak isteyen vatandaşlar, 0850 202 20 20 numaralı çağrı merkezini arayarak BES iptal talebinizi müşteri temsilcisine iletebilirler. Müşteri temsilcisi, iptal işlemini gerçekleştirmek isteyen müşterilere sistemle ilgili son bir bilgilendirme yapar ve bu bilgilendirmenin ardından hala sistemden ayrılmak isteniyorsa iptal işlemi onaylanır veBES iptal süreci başlatılır. Görüşmenin bitiminde, müşteriye, SMS yoluyla Ziraat BES iptal sürecinizle ilgili bilgilendirme mesajı gönderilir.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı BES İptali

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmak isterseniz internet bankacılığı üzerinden BES iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet Bankacılığı ile Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılma işleminizi gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır;

 • İlk olarak Türkiye Hayat Emeklilik internet şubesine giriş yapın.
 • "Online İşlemler" menüsüne tıklayın ve "Bireysel" işlemleri seçin.
 • Karşınıza çıkan sayfada bireysel emeklilik hesabınızı sorguladıktan sonra BES iptal işleminizi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Ziraat Mobil Bireysel Emeklilik İptali

Ziraat Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak için başvurabileceğiniz bir diğer kanal ise mobil bankacılıktır.Bu işlemi gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır;

 • Mobil bankacılığa giriş yapın.
 • Ardından, ana menüde yer alan "Değişiklikler ve Talepler" bölümünetıklayın.
 • “Otomatik katılımlı sözleşmeler” sayfasına tıklayın ve“BES Cayma Talebi”sekmesine ulaşın.
 • Bu sekmeden, bireysel emeklilik sistemi iptalinizikolay ve hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Şube BES İptali

Sadece T.C kimlik kartınızla, mesai saatleri içerisinde Ziraat Bankası şubelerine giderek müşteri temsilcisine talebinizi ileterek BES iptali işleminizi gerçekleştirebilir ve paranızı iade alabilirsiniz. Ziraat Bankası’nın korona virüs önlemleri kapsamında geçtiği çalışma saatlerini Ziraat Bankası resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Ziraat BES İptalde Kesinti Yapılır mı?

Ziraat Bankası aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine üye olan vatandaşlar sistemden çıkabilir ve yatırdıkları paraları iade alabilir.Ancak yüzde 25’lik devlet katkısının tamamını alabilmek için Bireysel Emeklilik Sisteminden emekli olmak gerekmektedir. BES iptalisırasında devlet katkısının iade oranları şu şekildedir;

 • Otomatik katılımdan sonra, iki ay içinde ana paranızda hiçbir kesinti olmadan birikimlerinizi iade alabilirsiniz. İki aylık süreçten sonra bazı kesintiler yapılabilir.
 • 3 yıldan az bir süre sistemde kalarak BES iptali yapmanız durumunda devlet katkısı almanız mümkün değildir.
 • 3-6 yıl boyunca sistemde kaldıktan sonraBES iptali yapmaya karar verirseniz devlet katkısının yüzde 15'ini almanız mümkündür.
 • 6-10 yıl boyunca sistemde kaldıktan sonra sistemden ayrılırsanız devlet katkısının yüzde 35'ini alırsınız.

BES’te 10 yılı tamamladığınızda ve 56 yaşını doldurduğunuzda, biriken paranızın tamamını ve yüzde 25’lik devlet katkısının hepsini alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER