Vatandaşların Kredi Borçları Erteleniyor! 6 Ay Daha Ertelenecek!

Vatandaşların kredi borçlarına müjde! Kredi borçları 6 ay daha ertelenecek. BDDK kararı sonrası ek flaş bir karar daha geliyor. Bu karara göre vatandaşların kredi borçları 6 ay daha ertelenecek. İşte son gelen kararla Kredi ve Kredi kartı borçlularına müjdeli haber böyle geldi!

Vatandaşların Kredi Borçları Erteleniyor! 6 Ay Daha Ertelenecek!

Vatandaşlar alım güçlerini artırabilmek adına farklı yöntemler izlemektedir. Toplu para birikimi yapmak çok uzun zaman aldığı için;

  • Taşıt kredisi,
  • Konut kredisi,
  • İhtiyaç kredisi gibi alanlara başvurulmaktadır.

Banka kredileri, ödemelerin planlar çerçevesinde yapılması halinde sorun oluşturmamaktadır. Ancak ödemelerin ertelenmesi ya da geciktirilmesi vatandaşları ciddi sıkıntılara sokmaktadır. Bilindiği üzere yaşanan Korona Virüs Salgını yüzünden pek çok insan işlerinden olmuştur. Ya da çalıştığı yer ara verdiği için maaş temin edemeyenler bulunmaktadır. Bu ya da benzeri durumlar yüzünden çekilen kredilerin geri ödenme yüzdelerinde belli azalmalar yaşanmıştır.

Kredi Borçları Ertelendi Mi?

Vatandaşların kredi borçlarını açıklanan nedenler yüzünden ödeyememeleri yüzünden icra takip başlatma oranları da artmıştır. Konu hakkında devlet yetkilileri hızlı şekilde çalışma yürütmeye başlamıştır. Zira durum keyfiyetten ötürü değil dünyada etkili olan bir salgından ileri gelmektedir. Komisyon toplantılarından gelen neticeler de banka kredi borçları hakkında ivedilikle çalışmalar yapılacağını göstermektedir.

Milyonlarca vatandaş kulaklara gelen duyumlardan sonra resmî açıklamaların yapılmasını beklemeye başlamıştır. Bu çerçevede resmî kurumlardan açıklama gelmesi için uzun süre beklenmesine de gerek kalmamıştır. Çünkü geçtiğimiz günlerde BDDK konuya ilişkin olarak oldukça detaylı bir açıklama yayımlamıştır.

BDDK Kredi Borçlarına İlişkin Açıklama Yaptı!

BDDK kredi borç kararları kapsamında kredi çeken vatandaşları bir hayli rahatlatacak olan sonuçlar bulunmaktadır. Kararlar aynı zamanda piyasalardaki durgunluğu ve kararsızlığı da gidermeye yönelik atılmış olan adımlardan oluşmaktadır. Sayılan nedenler yüzünden yetkili mercii, bankaların bazı sorumluluklarını geniş alana yaymasını talep etmiştir. Bu çerçevede önceden alınmış olan birtakım kararların yeniden masaya yatırıldığı da bildirilmiştir.

  • Salgının uzun soluklu olması,
  • Ne zaman biteceğinin kestirilememesi,
  • Ekonomik etkilerinin bulunması gibi nedenler yüzünden yeni kadarlar kısa sürede uygulama aşamasına geçmiştir.

Süreç devam ederken bazı mağazaların kapalı kaldığının da altı çizilmiş durumdadır. Ayrıca sokağa çıkma kısıtlamalarından ileri gelen ekonomik olumsuzlukların derecesi de yüksektir. Bu kapsamda elde edilen genel sonuç vatandaşların alım ve ödeme güçlerinin oldukça kısıtlanmıştır. BDDK kurul kararı sonrasında bankalardan kredi çekenlerin ödemeleri için 30 Haziran 2021’e kadar esneklik kazandıkları kesinleşmiştir. Öncesinde bu tarih 31 Aralık 2020 şeklindeydi.

Resmi hale gelen açıklamalardan sonra normalde 90 günde takip hesabına aktarılan borçlar için 180 gün beklenecektir. Kart borçlarını erteleyenler için de ayrı uygulamaların geldiği bilinmektedir. Artık alacaklarını talep etmeden ödemesiz döneme geçiş zamanı da 30 Haziran 2021 olmuştur. Gelen esneklik sistemleri yeniden yapılandırılmış olan borçları da kapsamaktadır.

Yeni Düzenlemeler Hangi Kredi Türlerini Kapsıyor?

Vatandaşların banka borç ve kredi ödemelerinde ne şekilde hareket edeceklerine karar vermesi için acele etmesi gerekmemektedir. Ancak gelen kararların tüm borları kapsamadığının da altı çizilmektedir. Bu neden yüzünden kesin sonuçlara erişim için bireysel müşteri temsilcileri ile görüşülmesi lazımdır. Kredi borçları ertelendi mi ertelenmedi mi bu sayede kesinleşecektir.

Gelen açıklamalar düzenlemelerin geçerli olduğu konu başlıklarını da içermektedir. Vatandaşlar düzenlemelerden;

  • Taşıt kredisinde,
  • İhtiyaç kredisinde,
  • Konut kredisinde,
  • Tüketici kredisinde istifade edebilecektir.

Bilindiği üzere vatandaşların rahatlaması amacı ile belli borçlar ilk olarak 21 Aralık 2020 zamanına kadar ertelenmiştir. BDDK açıklamaları bu tür ötelemelerin bazı kapsamlarda 30 Haziran 2021’e yeniden ötelendiğini ortaya koymaktadır.

Vatandaşlar için kredi geri ödemelerinin büyük bölümünde bu ötelemeden istifade edebilmek mümkündür. Ancak bazı ödemeler için son tarih halen 31 Aralık 2020 şeklindedir. Sonradan sıkıntı yaşamamak için borçların ödeme tarihlerinin güncel şekilde takip edilmesi önerilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER