Türkiye'nin Kredi Notu "Negatif"e Düştü

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatife çekti.

Türkiye'nin Kredi Notu "Negatif"e Düştü

Uluslararası kredi değerlendirme şirketi olan Moody’s, Türkiye’ye ait kredi notunu değiştirerek negatif yaptı. Türkiye’nin Moody’s’deki notu negatiften önce durağan görüntüdeydi.

Moody’s’e göre Ba1 seviyesindeki kredi notunda Türkiye için bir değişiklik olmadığı belirtildi.

3 UNSUR SIRALANDI

Kredi notunun değişmesinin etkili olduğu unsurlar şöyle sıralandı: Türkiye'nin kurumsal gücünde yaşanan erozyonun devamı, Zayıflayan büyüme görünümü, Kamu ve dış ödeme dengeleri üzerinde artan baskılar, Ve sonuç olarak artan kredi şoku riski.

Moody’s tarafından yapılan bugünkü açıklamada notunu korunmasının nedenin hükümetin ekonomik ve mali gücünün yüksek olmasının azalan kuurmsal güç ve artan dış kırılganlıklara karşı tampoj görmeye devam etmesi olduğu belirtildi.Ekonominin iç dinamiğinin de notun korunmasında etkili olduğunun altını çizen Moody's, siyasi belirsizliklerin azalmasıyla ve istenen yapısal reformların hayata geçirilmesiyle bu dinamizmin yeniden canlanmasını beklediğini de söyledi.

Karar açıklamasında, ülkenin dış finansman ihtiyaçlarına ilişkin risklerdeki artış ve özellikle büyüme ile kurumsal güçlülük gibi önceden kredi görünümünü destekleyen temellerde görülen bozulma neden olarak gösterilmişti.

Moody's, açıklamasında, not görünümü düşürümünün, ülkenin kurumsal gücündeki süregelen aşınma, büyüme görünümündeki zayıflama, bütçe ve dış finansmana yönelik artan baskılar ve Türkiye'nin sonuç olarak yaşadığı kredi şoku riskindeki artıştan dolayı gerçekleştiğini kaydetti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye'ye ilişkin not görünümünün durağandan negatife çekilmesine gerekçe olarak Eylül ayından bu yana ülkenin kredi profiline yönelik iç ve dış baskıların maddi olarak arttığını ileri sürdü.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 11:00
YORUM EKLE