Türk-İş Açıkladı: Açlık Sınırı 2590, Yoksulluk Sınırı 8436 TL

Türk-İş araştırmasına göre, çalışanların geçim koşullarında güncel yaşam giderleri baz alındığında açlık sınırı 2590, yoksulluk sınırı ise 8436 TL oldu.

Türk-İş Açıkladı: Açlık Sınırı 2590, Yoksulluk Sınırı 8436 TL

Türk-İş her ay düzenli olarak hazırladığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nı yayınladı. Aralık ayı için hazırlanan listede, çalışanların geçim koşullarında, ihtiyaç duyulan temel gıda fiyatlarındaki değişiklikler baz alınıyor.

Açlık sınırı 2590 lira

Araştırmada, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2590 lira olarak ifade edildi. Açlık sınırı, sağlıklı ve yeterli beslenebilmek adına gerekli olan gıda harcamasını ifade ediyor. Yani 4 kişilik bir ailenin, sadece yeterli düzeyde beslenebilmesi için gerekli olan tutar 2590 TL.

Aynı araştırmada yoksulluk sınırı ise 8436 TL oldu. Yoksulluk sınırı, açlık sınırından farklı olarak gıda harcamalarının üstüne eğitim, sağlık ve diğer ihtiyaçlar için yapılması gereken zorunlu harcamayı ifade ediyor.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 3146 TL

Raporda paylaşılan diğer bir veri ise, bekar bir çalışanın gereken zorunlu harcamalarını kapsayan yaşama maliyeti oldu. Türk-İş’e göre bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 3146 TL.

Yıl genelinde fiyatlardaki artış yüzde 20’yi buldu. Gıda enflasyonundaki yıllık artış, yüzde 19,75 olarak hesaplandı. Fiyatı en çok artan temel gıda maddelerine geldiğimizde ise yumurta ve ayçiçek yağında ciddi artış olması dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER