Trump'ın Kızı Ivanka, Hem Ticaret Yapıyor Hem de Siyaset

ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump, ÇİN'de ciddi yatırımlara hazırlanıyor. Çin'de 3 markasına patent alan Ivanka, aynı zamanda ABD ile Çin arasındaki olumsuzlukları çözme adına da girişimlerde bulunuyor.

Trump'ın Kızı Ivanka, Hem Ticaret Yapıyor Hem de Siyaset

ABD Başkanı Donald Trump, başkan seçilmesinin ardından işlerinin yönetimini kızı Ivanka Trump'a verdi. Resmi ziyaretlerde kızını yanından ayırmayan Başkan Trump, kızı üzerinden ticaretini devam ettiriyor. 

Bana Trump, ülkeyi yönetirken, kızı Ivanka ise şirket işleriyle maşgul oluyor. Ivanka Trump son olarak ÇİN'de 3 markasına patent aldı. Yakın zamanda mücevher, kadın çantası ve SPA hizmetleri konusunda ÇİN'e yatırım yapacak olan Ivanka Trump'un, bu ülkede 16 ticari şirketi bulunuyor.Çin hükümeti, AP’nin verdiği habere göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump’ın şirketine ait 3 ticari markanın kaydına onay verdi. Mücevher, kadın çantası ve SPA hizmeti markalarına dair onayın, Florida’nın Mar-a-Lago malikânesinde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile akşam yemeği yendiği sırada verilmesi dikkat çekti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka’nın işletmeleri, ABD-Çin ilişkilerinin gelişiminde nasıl bir rol oynuyor? Bu sorunun yanıtını Çin uzmanı Mihail Korostikov bulmaya çalıştı.​Ivanka Trump Marks LLC markası, kurucusunun Beyaz Saray'la olan bağını gizlemeden, satış coğrafyasını ve ürün yelpazesini genişletiyor.

Bunun yanında Ivanka ve eşi Jared Kushner neredeyse Beyaz Saray’ın özel elçileri rolünü oynayarak Çin’le ikili ilişkilerde bazen hassas birçok sorunu çözüyor. Siyasi ve ticari ilişkilerinin bu bileşimi, ABD’de birçokları tarafından kabul edilemez olarak değerlendiriliyor. Beyaz Saray’ın eski etik komisyonu başkanı Norman Eisen, “Onlar Çin’le iş ilişkilerine o kadar yakından çekildi ki şahsen ben, onların bu ülkeyle siyasi sorunların çözümüne katılmasına izin vermezdim” diye açıkladı.Gerçekten de Trump ailesinin Çin işadamlarıyla bağları çok geniş. Jared Kushner’in şirketi geçen yıl, Çin hükümetiyle yakınlığıyla bilinen Anbang Insurance Group’tan yüz milyonlarca dolar yatırım çekmeye çalışmış, ama görüşmeler kamuoyunun dikkatini çekince anlaşma suya düşmüştü. Ivanka Trump markasının satışları bu anlamda çok daha başarılı. Çin’de satışlar, 2017’in ilk çeyreğinde yüzde 40 arttı. Ivanka’nın bu ülkede kayıtlı 16 ticari ismi bulunuyor. Aralarında kozmetik, mücevher, deri çanta, bavul, giyim, ayakkabı ve güzellik bakımı olmak üzere 32 ticari isim daha tescil edilmeyi bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2017, 23:30
YORUM EKLE