Temel İhtiyaç Kredisi Çeken Vatandaşlar Dikkat! Bunu Yapmazsanız Haciz Gelecek

Pandemi başında vatandaşlarımız için temel ihtiyaç kredisi verilmişti. Düşük faizli temel ihtiyaç kredisi alan her vatandaşımızın dikkatine! Mutlaka bilinmesi gerekiyor…

Temel İhtiyaç Kredisi Çeken Vatandaşlar Dikkat! Bunu Yapmazsanız Haciz Gelecek

Pandemi başlangıcında devlet vatandaşlara destek olmak için yüz binlerce kişiye çok düşük faizden temel ihtiyaç kredisi vermişti. 3 bin, 5 bin, 7 bin ve 10 bine kadar verilen kredilerin faiz oranı ise sadece %0,49 olmuştu. Temel kredisi ile pandemi başında yüz binlerce hane halkı rahat etmişti. İşi kapanan esnaf ya da çalışamayan personel için adeta ilaç olmuştu. Daha sonra da kademeli olarak krediler yükselmiş ve kredi çekmek vatandaş için daha yüklü ve zor hale gelmişti.

Fakat temel ihtiyaç kredisi çeken vatandaşlar için kötü haber geldi… pandemi başında alınan bu krediler nedeniyle binlerce kişi hazcılık olabilir işte haberin detayları;

BİNLERCE KİŞİ İÇİN TAKİP KARARI

Pandemi başında başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlara temel ihtiyaç kredisi desteği sunulmuştu. Bu temel destek kredisinden yararlanan yüz binlerce vatandaşımız için ödemeler 2020 yılının sonunda başladı. Fakat pandemi hala sona ermedi. Sona ermesi bir yana ikinci dalga ile birlikte hem ekonomi hem de sağlık açısından daha zor günler geçirdik. Bu zor günler nedeniyle vatandaşlar daha da borçlandı.

2020 yılının başında kamu bankaları sayesinden alınan devlet destekli kredilerin ödemesi gelince de vatandaş altından kalkamadı.

BİRÇOK VATANDAŞ MAĞDUR

Devlet destekli bu temel kredileri aylık sadece %0,49 gibi oldukça düşük faizlerle verilmişti. Merkez Bankası da daha sonra bu oranda kredi vermeyi zaten sonlandırdı. Üstelik bu krediler de bir de 6 ay ödemesiz dönem imkânı vardı.

Ödemeleriyse vatandaşların ekim ayından itibaren başladı. 6 ay ödemesiz döneme ek olarak 36 ay vade ila alınan kredilerin ödeme planları da şu şekildeydi;

10 bin TL kredi alan vatandaşlar aylık 376 Türk lirası öderken, 7,500 bin lira kredi çekenlerin aylık ödemesi 282 liraydı.

5 bin lira kredi alan vatandaşın aylık ödemesi 188 lira ve 3 bin lira kredi alan vatandaşın aylık ödemesi 113 liraydı.

ÖDEMELER BAŞLADI MAĞDURİYET ARTTI

Vatandaşlarımızın geri ödemeleri başladı fakat çektikleri tutarları birçok vatandaş geri ödeme zorlandı. Kredilerini ödemeyen vatandaşlar ise devletten yeni bir yapılandırma ve düzenleme talep ediyor. Salgının hala devam ettiğini bu yüzden ödemelerini gerçekleştiremediklerini belirten vatandaşların gözü ise şimdi mecliste.

KREDİLERE ERTELEME KARARI GELECEK Mİ

Çalıştığı yerden ücretsiz izne çıkan, pandemi nedeniyle iş bulamayan, uzun zamandır kepenk açamayan esnaf düşük taksitli de olsa kredilerini geri öderken zorluk yaşıyor. Binlerce vatandaş için ise takip kararı çıktı bile. Borçlar biraz daha ödenmezse bu takip kararları sonucunda evlerinde haciz işlemleri yapılacak.

Konu ise meclis sıralarına düştü. Fakat devletin tekrar yapılandırma çıkarıp çıkarmayacağı bu konuda henüz kesin değil. Eğer devlet bu konuda bir yapılandırma çıkarırsa haberi bizlerden okuyabilirsiniz. Son dakika yapılandırma ve kredi fırsatların haberdar olmak içinde sitemizin bilgilendirmesini açabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER