29 Aralık 2016 Perşembe 14:19
Sonunda belli oldu... 2017 Asgari ücret ne kadar olacak?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmasının ardından, dördüncü kez Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu önderliğinde tekrar toplandı. Sabırsızlıkla beklenen karar sonunda açıklandı. Bakan Müezzinoğlu'nun yaptığı açıklamaya göre asgari ücrette 104 lira arttırıldı.

Asgari ücret 1,404 lira 50 kuruş oldu

Müezzinoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun işçi kesiminden kimsenin katılmadığı son toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, asgari ücrete 2017 yılı için yüzde 8 zam yapıldığını ve brüt 1,777 lira 50 kruruş, net 1,404 lira 50 kuruş olarak belirlendiğini söyledi.

Türk-İş imzalamadı

Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılında tek kademeli olarak uygulanacağını söyledi. Asgari ücretin 1,600 liraya çıkarılması yönünde talebi olan Türk İş’in toplantıya katılmamasına üzüldüğünü belirten Müezzinoğlu, “Gönlüm arzu ederdi ki, Türk-İş'in de imzası olsun. İşverenin de zorluklarını da anlayarak zorluklarını paylaşarak bu zorluklarda ülke koşullarının değerlendirme çerçevesinde onlara da teşekkür ederim. Asgari ücret kararını işverenle birlikte imzaladığımız için teşekkür ederim” dedi.

Türk İş 1,600 lira, DİSK 2,000 lira istemişti

Müezzinoğlu, yeni asgari ücret kararıyla birlikte 3 çocuklu bir asgari ücretlinin eline ayda 1,500 lira civarında ücret geçeceğini belirtti. TÜRK İş, katıldığı toplantılarda işçi asgari ücret için 1,600 lira talebinde bulunmuştu. DİSK ise asgari ücretin tamamen vergi dışı bırakılması gerektiğini ifade etmiş, en az net 2 bin lira olması gerektiğini belirtmişti. Öte yandan işveren ise DİSK'in ve Türk-İş'in önerilerine karşın, herhangi bir zam yapılmasını istemiyordu.
Son Güncelleme: 29.12.2016 15:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.