Son Zamla 85 Lira Olmuştu: Ayçiçek Yağına %20 Yeni Zam mı Gelecek?

Ayçiçek yağı son dönemde fiyatı en çok artan temel gıda maddelerinden biri. Ancak gelen bir bilgiye göre, ayçiçek yağına yeni zam yolda.

Son Zamla 85 Lira Olmuştu: Ayçiçek Yağına %20 Yeni Zam mı Gelecek?

En çok tercih edilen temel gıda maddelerinin başında gelen ayçiçek yağının fiyatı son aylarda hızla tırmanıyordu. 5 litrelik ayçiçek yağı, son bir yılda 30 liralı seviyelerden 85 liraya ulaştı. Ayçiçek yağının 85 lira olmasını henüz hane halkı hazmedememişken, yağa yeni bir zam daha geliyor.

Yüzde 20 zam gelecek: Ayçiçek yağı 100 lira mı oluyor?

Ayçiçek yağının fiyat artışıyla ilgili, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Tahir Büyükhelvacıgil, yaptığı açıklamada yağda hammadde fiyatlarının arttığını ifade etmişti. Bununla birlikte Büyükhelvacıgil, yağ fiyatlarındaki son maliyet artışlarının etiket fiyatına yansımadığını söyledi ve yüzde 20 zam gelebilir dedi.

Ayçiçek yağının hammaddesinin yurtdışından ithal olduğnu ifade eden Büyükhelvacıgil, sanayicilerin zor durumda olduğunu ve ayçiçek yağına bir zam gelebileceğini aktardı.

Son olarak 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 85 TL olmuştu. Yüzde 20’lik bir zam, yaklaşık 16-17 TL’lik bir fiyat artışına denk geliyor ve bu durumda, 5 litrelik ayçiçek yağı 100 TL olabilir.

Ayçiçek yağı için zam iddiası sosyal medyanın da gündeminde

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER