SGK Tüm Vatandaşları ilgilendiren Yapılandırmalar İçin Son Gün 31 Aralık 2020! Geç Kalmayın!

Salgın nedeniyle oluşan ekonomik dar boğaz nedeniyle, prim borçlarını ödemekte zorlanan esnaflar, işverenler için 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu sayesinde Borç yapılandırma hakkı geldi. Yapılandırma için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020. Sosyal Güvenlik Kurumu Edirne İl Müdürü Süleyman Lale, yapılandırmaya büyük talep olduğunu ve başvuruların son güne bırakılmaması konusunda uyardı.

SGK Tüm Vatandaşları ilgilendiren Yapılandırmalar İçin Son Gün 31 Aralık 2020! Geç Kalmayın!

Yapılandırma Kanunu çerçevesinde, Ağustos 2020 tarihinin öncesinde kesinleşmiş olan sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primlerinin yapılandırılması mümkün hale geldi. Yanı sıra idari para cezaları, iş kazası ya da meslek hastalığı neticesinde doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, 4B Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulmuş hizmet sürelerinin ihyası halinde oluşan alacaklar da yapılandırma kapsamında. Yapılandırma için E-devlet alt yapısı, E-Sigorta, posta yoluyla ya da şahsen müdürlüklere başvuru yapılması gerekiyor. Bu başvurular için son tarih ise 31 Aralık 2020.

Peşin Ödemelerde İndirim Taksitli Ödemelerde Avantajlar Var

Borçların yapılandırılmasında çeşitli seçenekler sunuluyor. Buna göre yapılandırmalar, 2’ şer aylık dönemlerde 6 taksit, 9 taksit, 12 taksit ve 18 taksit olarak ödenebilecek. Edirne İl Müdür Lale, Borçlar yapılandırıldıktan sonra 1 Mart 2021 tarihine kadar peşin olarak ödendiğinde, Yİ-ÜFE tutarının %90’ ının, 2 taksitte 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödenirse Yİ-ÜFE tutarının %50’ sinin silinmesi gibi önemli avantajları bulunduğunun altını çizdi.

Borçlar sebebiyle konulmuş hacizlerin kaldırılması, yapılandırılmış olan borçlara haciz işlemi uygulanmaması, Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yaralanılması, idari para cezalarında, asıl borcun %50’ si ile birlikte gecikme zamlarının silinmesi, kalan yarısının üstüne Yİ-ÜFE uygulanması, peşin ödemede Yİ-ÜFE’ nim %90 oranında, 2 taksitte yapılan ödemelerde Yİ-ÜFE tutarının %50’ sinin silinmesi gibi yapılandırmanın birçok önemli avantajı bulunuyor.

Genel Sağlık Sigortası İle İlgilide Bir Çok Avantaj Var

7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu çerçevesinde Genel Sağlık Sigortası için, daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olan vatandaşların, 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırıp, durumlarının (60/1-g) yani yeşil kart çıkması durumunda, tüm GSS prim borçları silinecek. Bu borçları devlet tarafından ödenecek.

Bunun yanında var olan borçlarını yapılandıranların, 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödemeleri durumunda gecikme cezaları ve gecikme zamları tamamen silinecek. Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının yapılandırılmasında, herhangi bir koşulda aranmıyor. Bunun yanında 4B Bağ-Kur sigortalılarının yapılandırma ve silme işlemleri için son başvuru tarihi, İhya işlemlerinde 1 Şubat 2021. Borç taksitlendirme işlemlerinde 31 Aralık 2020. Yapılandırma kapsamında 4B sigortalılarının 31 Ekim 2020 tarihinden önceki tüm prim borçları silinebiliyor. Ticari faaliyetlerini devam ettirenlerin sigortalılıkları 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren yeniden başlatılacak. Ancak yapılandırma ve borç silinme işlemleri için 31 Aralık önemli bir tarih. Yılın bitmesine çok az kalması, yoğunluğunda giderek artmasına neden oluyor. Bu sebeple başvuruların son güne bırakılmaması konusunda uyarı yapıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fadime
Fadime - 4 ay Önce

İhtiyaç kiredisi. 5₺

SIRADAKİ HABER