SGK Girişi Olanlara Müjde! Resmi Açıklama Geldi

SGK Girişi olan vatandaşlara müjde! SGK sigorta girişi olanlar için beklenen açıklama yapıldı. Doğal emeklilik adı verilen yeni şartlar geldi! Peki Doğal Emeklilik şartları neler? Kimler Erken emekli olabilecek! İşte merakla beklenen Doğal Emeklilik şartları ve detayları! Erkeklerde ve kadınlarda emeklilikte SGK müjdeyi verdi!

SGK Girişi Olanlara Müjde! Resmi Açıklama Geldi

SGK sigortalı olarak çalışanlara yönelik pek çok yeniliği getirmeye devam etmektedir. Özellikle salgın dönemi yüzünden pek çok vatandaş bir an önce emekli olmak istemektedir. Çünkü salgının ilerleyen yaş gruplarında ölümcül olmak gibi bir risk taşıdığı bilinmektedir. Bu da yaşı dolmuş ama günden emekli olamayanların SGK haberlerini beklemelerine neden olmaktadır.

Erken emeklilik müjdeleri ülkemizde çeşitli dönemlerde verilmiştir. Bu çerçevede bazı kesimler uzun süre öncesinden erken emeklilik avantajından istifade edebilmişlerdir. Günümüz için de aynı durum söz konusudur. Ancak vatandaşların verilecek olan artılardan ancak erken emeklilik şartlarına uyum sağlamaları halinde istifade edebilecekleri bilinmektedir.

SGK Erken Emeklilik Açıklaması Yaptı!

Sosyal güvenlik Kurumu tarafından gelen resmî açıklamalar çerçevesinde erken emeklilik konusu masaya yatırılmıştır. Konu milyonlarca çalışanı yakından ilgilendirmektedir. Çünkü hem emeklilik şekilde hem de şartlarında yeni düzenlemelerin gelmesi gündemdedir. Bu konuda artık insanların doğal emeklilik zamanını beklemelerine gereksinim kalmayacaktır. Yapılan açıklamalarda;

  • Kadınlar için doğum borçlanması,
  • Erkekler için askerlik borçlanması,
  • Prim şartlarının tamamlanması erken emekliliğe giden kapıları açmaktadır.

Bağkurlu İçin Erken Emeklilik Şartları

Ülkemizde Bağkur primi sayesinde emekli olan ciddi bir kesim bulunmaktadır. SGK erken emeklilik açıklamaları bu kesimi de yakından ilgilendirmektedir. Ancak her erken emeklilikte olduğu gibi burada da sağlanması istenen belli şartların bulunduğu bilinmektedir. Şartlar kapsamında bireylerin;

  • 261 gün ya da üzerinde 4/A statüsünde çalışmaları,
  • Gün sayısının son yedi yılı kapsaması yer almaktadır.

Şartlar hem emekli sandığına bağlı olan memurlar hem de Bağkurlu olan esnaflar için geçerli tutulmuştur. Şartların tamamı resmi internet sitelerinde açık olarak belirtilmiş durumdadır. Siz de bu kapsamda yer alanlardansanız iki yıla kadar daha erken emekli olabilirsiniz. Diğer türü yaş ve prim gibi emeklilik şartları beklenmek zorundadır.

Kadınlara Özel Erken Emeklilik

Kadınların büyü bir bölümü doğum sonrasında iş yaşamlarına son vermektedir. Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı bu kapsamda pek çok yeniğe imza atmıştır. Kadınlar bu kapsamda emeklilik konusunda ortalama olarak altı yıl kazanabilmektedir. Ancak her doğum yapmış olan kadının erken emekli olma şansı yoktur. Kadınlara erken emeklilik şansı sunulurken;

  • Doğum öncesinde SSK tescili bulundurmak,
  • Doğumdan itibaren iki yıl boyunca sigorta primi ödenmemiş olmak,
  • Çocuğu sağ olmak gibi şartların sağlanması istenmektedir.

Bahsedilen şartların tamamının sağlanması halinde erken emeklilik otomatik olarak gelmemektedir. Erken emeklilik için kadınların doğum borçlanması yapmaları gerekmektedir. Erken emeklilikten kasıt ortalama olarak bir yıl iken bu sistemde altı yıla kadar çıkabilmektedir. Zaten zaman bakımından sağlanmış olan avantajlar yüzünden pek çok kadın bu sistem üzerinden erken emekli olmak istemektedir. Kurumlar, konu hakkında daha detaylı bilgi sunumları gerçekleştirmektedir.

Erkeklere Özel Erken Emeklilik!

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de özel erken emeklilik sistemleri devreye sokulmuş durumdadır. Bu kapsama girebilmek için de belli şartların yerine getirilmiş olması istenmektedir. Aynı şekilde şartların sağlanmasının hemen ardından borçlanmaya gidilmek zorundadır. Erkeklere erken emeklilik açıklamasının genel adı bundan ötürü askerlik borçlanması olarak açıklanmaktadır.

  • Askerlik vazifesini tamamlamış olmak,
  • Askerliğini işe gitmeden yapmak sistemin temel şartları olarak kabul edilmektedir.

Şartların sağlanması halinde gerekli olan başvuruların gerçekleştirilmesi lazımdır. Başvurular, yetkili kurumlar tarafından bireysel şekilde incelemelere tabi tutulmaktadır. Gerçekleştirilen inceleme sonrasında erkeklere askerlik borçlanması uygulaması geçerli kılınmaktadır. Uygulamanın geçerli kılındığı çalışanlar emeklilik tarihlerini iki yıla kadar öne çekebilmektedir. Öne çekilen emeklilik yılının en az miktarı ise bir yıldır.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 17:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 3 hafta Önce

bu 50 yılöncedevardı işiniz gücünüz yalan söylemek para toplamak eyt noldu çıkardı da görelim halk tan paratop lamak hakımızı verin eyte

Tulın
Tulın - 3 hafta Önce

Geriye donuk odeme varmı prim dogum dısında alabiliyor muyuz

Ramazan durul
Ramazan durul - 3 hafta Önce

Nasıl emekli olabilirim

Zekai Gülsoy
Zekai Gülsoy - 3 hafta Önce

BAĞ-KUR Hakkinda bir yorum yapmak istiyorum. Eşime ait iş yeri vardi.. 4yıl bag kur odedik..iş yerini kapatinca biraz zor durumda kaldik bağ kur.u dondurduk.. Keske dondurmasaydim .. Fakat bana göre tezatlik şurada.. Bag kur var hic odememis.. bunu yol açiyorsun .. Ben dondurdugum icin bana hic yol acmiyorsun.. hic odemeyenle benim ne farkim var.. sucum dondurmak mi.. sigortayi..
Yetkililere sesleniyorum bizim gibi magdurlarada bir kapi açsinlar.

Tulın
Tulın - 3 hafta Önce

Geriye donuk odeme varmı

Murat
Murat - 3 hafta Önce

İhtiyackıredisi

Ayşe güneş
Ayşe güneş - 3 hafta Önce

Ne zaman emekli olabilirim

SIRADAKİ HABER