SGK'dan Annelere müjde geldi! Annelerin Hesabına 3000 TL Yatırılacak!

SGK'dan Annelere müjdeli haber geldi! SGK, Annelerin hesabına 3000 TL Nakit yatırılacağının müjdesini verdi. 3 Farklı yardımla alınacak ödemelerin ayrıntıları belli oldu! İşte SGK'DAN Annelere yapılacak o destekler. SGK, bu paraları annelere yatırıyor.

SGK'dan Annelere müjde geldi! Annelerin Hesabına 3000 TL Yatırılacak!

Çalışan annelere devlet desteği uzun zamandan bu yana yapılmaktadır. Böylelikle anne olan kadınların çalışma hayatına devam etmeleri sağlanmaya çalışılmaktadır. Zira ülkemizde annelik, mesleğe veda edilmesi şeklinde nitelendirilmektedir. Devlet özellikle çalışan anneler için;

 • Doğum yardımı,
 • Süt parası,
 • Bakım yardımı gibi yeni başlıklar oluşturmuştur.

Böylelikle çalışan anneler, çocuklarının bakımını daha rahat şekilde güvence altına alabilmektedir. Bu da annelerin mesleğe dönme konusunda kolaylıkla karar vermesini sağlamaktadır.  Üstelik 2021 yılı içerisinde yapılan maddi yardımlara zam geldiği açıklanmıştır.

SGK’dan Anne Olan Kadınlara Müjde!

Annelerin çocukları için alacakları yardımlar değişim göstermektedir. SGK çalışan annelere müjde içerikli haberlerinde özel bakım isteyen çocuklara ayrıcalıklı başlıklar oluşturmuştur. Çünkü özel bakım isteyen çocukların aylık ve haftalık masraflarının diğer çocuklara göre daha çok olduğu bilinmektedir. Bu çerçevede yardımlardan her annenin istifade edemeyeceğinin de altı çizilmektedir.

Çalışan çalışmayan annelere yönelik yapılan yardımlara sadece gereken şartlara uyum sağlayanlar başvurabilmektedir. Desteklerin de en çok 32 ay kadar kullanılabileceği bilinmektedir. Bu çerçevede annelerin hayatlarının yeni rutinine uyum sağlamaları beklenmektedir.

Annelerin Hesaplarına 3.000 TL Yatırılacak!

2020 yılı içerisinde çalışan annelere devlet desteği miktarları 2.800 TL olarak tanımlanmıştır. Gerekli olan şartlara uyum sağlayan anneler, desteklerini her ay dümenli bir şekilde almışlardır. Bu durum neticesinde çocuk bakım sorunu ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Çünkü çocuklarına profesyonel olarak bakan kişilerle çalışan pek çok anne iş yaşamına geri dönmüştür.

Bilindiği üzere 2020 yılının girmesi ile birlikte pek çok maaşın zam oranları araştırılmaya başlanmıştır. Devet yetkili birimleri de maaş zamları ile alakalı olarak açıklama yapmaya devam etmektedir. Ancak zamlar sadece maaşlara gelmemektedir. Pek bilinmemesine karşın devlet yardımları ve destek ödemeleri rakamlarında da yükselmeye gidilmiştir.

2021 çalışan annelere devlet desteği kapsamında zamlı rakamlar 3.000 TL olarak açıklanmıştır. Bundan sonra anneler aylık 3.000 TL devlet desteği temin edebileceklerdir. Böylelikle senenin yenilenmesi ile meydana gelen;

 • Bakıcı,
 • Bakımevi,
 • Gündüz okulu,
 • Özel kreş gibi kurumların zamları karşılanabilecektir.

Annelerin bahsedilen destekleri doğrudan temin etmeleri mümkün değildir. Desteklerin alınabilmesi için muhakkak başvurulması lazımdır.

Çalışan Annelere Devlet Desteği

Çalışan anneler için tanımlanan devlet desteği 300 € olarak resmileştirilmiştir. Rakamlar özel bakıma gereksinim duyan annelerde 350 € şeklindedir. Bu sayede her anne kendine uygun olan bakıcı ile çalışmak imkânı bulmaktadır. Çalışan annelere destek sağlanması için oluşturulan kampanyalarda şimdilik il bazında değerlendirme yapılmaktadır.

 • Ankara,
 • İzmir,
 • İstanbul illeri ise pilot olarak belirlenmiştir.

Anne ve çocukların ikamet yerlerinin aynı olması halinde çalışan anneler bu illerden yardım alabilmektedir. Yardım alabilmek için farklı şartlar açıklanacaktır. Annelerin 4/A kapsamında çalışmaları da bu anlamda nemli şartlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Destek Ödemesine Kimler Başvurabilir?

Çalışan anneler destek ödemesi başvuru şartları resmi olarak açıklanmış durumdadır. Şartlara uyum sağlanmaması demek yardım paketlerinden istifade edememek demektir. Bundan ötürü annelerin şartları detaylı olarak incelemeleri önerilmektedir. Güncel olarak sunumu gerçekleştirilen şartlar;

 • Çocukların 0 -24 ay aralığında olması,
 • Açıklanan şehirlerden birinde ikamet edilmesi,
 • Çocukla annenin evlerinin bir olması,
 • Bekar anneler için çocuk velayetini elde bulundurulması,
 • Proje döneminde analık iznine çıkılmamış olunması,
 • Sigortalı bir iş sahibi olunması,
 • Bakıcıların ücretlerinin minimum asgari düzeyde ödenmesi,
 • Eğitimli olan çocuk bakıcılarının sigortalı olarak çalıştırılması şeklindedir.

Özellikle son şart projenin kapsamını da belirtmiş olmaktadır. Çünkü ülkemizde çocuk bakımı konusunda eğitim almış işsiz sayısı çok fazladır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER