Otomobil Fiyatlarına Çip Darbesi! Otomobil Fiyatları Artacak Mı, Düşecek Mi? Araç Fiyatları şok ediyor

Otomobil fiyatlarına çip darbesi! Otomobil fiyatları artacak mı azalacak mı? Otomobil fiyatları düşecek mi? Fiyatlarda kimse dur demeyince çok artan Otomobil fiyatları ne olacak? Otomobil araç fiyatlarını sizler için derledik! İşte Otomobil fiyatları son duyurusu ve açıklaması!

Otomobil Fiyatlarına Çip Darbesi! Otomobil Fiyatları Artacak Mı, Düşecek Mi? Araç Fiyatları şok ediyor

2020 Yılında ekonomide meydana gelen dalgalanma ve pandemi etkisi ile önce sıfır otomobil fiyatları sonrasınd da ise ikinci el otomobil fiyatları rekor üzerine rekor yaşayarak, bazı modellerde 2. el otomobil fiyatları sıfır otomobil fiyatlarını dahi aşmıştı. Peki, 2021 tarihinde araç fiyatları ne kadar olacak? Araçlarda ÖTV indirimi yapılacak mı? 2021 sıfır otomobil fiyatları artacak mı yoksa düşecek mi?

Sıfır otomobil piyasası 2020 tarihinde pandeminin de etkisiyle büyük bir darbe almış, tedarik zincirinde yaşanan bozulma, zorunlu karantina kararları çerçevesinde fabrikaların kapatılması gibi uygulamalar ile sıfır araç stok sorunu yaşanmıştı. Hollanda Japonya'da bulunan fabrikasındaki üretimi 4 bin otomobil kadar azaltma kararı alırken, WVolkswagen markası da çip tedariki sebebiyle otomobil üretim planlarını değiştireceğini açıklamıştı.

Yaşanan üretim sorunu ile birlikte stok sorunu tekrar gündeme gelirken önce sıfır otomobil sonrasında da ikinci el otomobil fiyatları için tekrar yükseliş trendi yaşanabileceği ifade ediliyor.

Sıfır Otomobil Stok Sorunu 2020'De Önemli Etkiler Yarattı!

Pandemi sürecinde koronavirüs salgını büyük sorunlara sebep olurken salgının pandemi ilan edilmesi ile birlikte ülkelerin sınırlarını kapatması ile birlikte sıfır otomobil üretiminde tedarik sorunu yaşanmaya başladı. Üretimde büyük sıkıntılar yaşanmasına sebep olan tedarik akışının bozulması ile sıfır otomobil üretimi darbe alırken rakamlar yüksek bir hızla düşüş yaşadı.

Ardından gelen ikinci dalga ile birlikte zorunlu karantina kararları ile birlikte otomobil fabrikalarında üretim donmuş, yaklaşık 3-4 aylık süreçte hiç bir otomobil üretimi gerçekleştirilmemesi ile birlikte araç stok sorunu iyice etkisini yükseltmişti. Bütün bu olumsuzluklara dahil edilen pandemi tedirginliği ile vatandaşın toplu ulaşım araçlarından uzaklaşarak sıfır otomobil almaya yönelmesi ile birlikte istek oranlarındaki patlama konut fiyatlarında büyük bir artışa yol açmıştı.

Yoğun talep sebebiyle sıfır otomobiller yoka düşerken bazı modellerde bekleme süreleri 4 aya kadar yükselmişti. Bu süreç içerisinde hastalığa yakalanmaktan korkan kişiler toplu ulaşımı kullanmaktan çekindikleri için beklemek istemeyince ikinci el otomobillere yönelmişlerdi. 2. el otomobil fiyatları yaşanan bu yoğun talep kayması ile hızlı bir yükselişe geçerek, hatta bir çok ikinci el araba modelinde satış ücretleri sıfır araç fiyatlarını dahi geçmişti.

2021 Araba Fiyatları Nasıl Olur?

Sıfır araç piyasası meydana gelen çip şoku ile büyük bir sarsıntıyla karşılaştı. Meydana gelen stok sorununu çözüme kavuşturmak için üretim kapasitesini yükseltme kararı alan araba markalarının bu yoğun talebi sınırlı olan çip üretime konusunda kriz yaşanmasına sebep oldu. Çip üreticileri meydana gelen yoğun talebi karşılamadığında Daimler, Nissan ve Honda gibi otomobil markaları çip tedariki sebebiyle otomobil üretimini düşürme kararını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER