Milyonlarca Kişi için Son Saatler! 7525 Sayılı Kanun İle Yapılandırma Fırsatını Kaçırmayın

7256 sayılı kanun çerçevesinde yapılandırma fırsatı sürüyor. 2020 sene sonuna kadar sürecek olan başvurular için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya İl Müdürü Nejat Deniz tarafından hem çalışanlara hemde işverenlere uyarı yapıldı. 2021 Yılının başlamasına sayılı günler kala yapılandırma fırsatı ile SGK Prim borcu, KYK Kredi borcu ve Belediyelere olan vergi, su vb. borçlar için yapılandırma fırsatında son günler! Son saatlerde vatandaşlara kritik uyarı geldi...

Milyonlarca Kişi için Son Saatler! 7525 Sayılı Kanun İle Yapılandırma Fırsatını Kaçırmayın

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya İl Müdürü Nejat Deniz hafta içerisinde sonlanacak olan yapılandırma fırsatına yönelik açıklamalar yaptı. 31 Aralık 2020 tarihinin yapılandırma için son şans olduğunu dile getiren Deniz, yapılandırma ile elde edilen avantajları da söyledi.

Yapılandırma Yapmak İsteyenlere Son Şans!

7256 sayılı kanun çerçevesinde süren yapılandırma işlemleri ile vatandaşlar devlete olan borçlarının büyük bir bölümünü faiz işlemeksizin ödeyebilecekler. Çok fazla sayıda alanda hem faizlerin silinmesi hemde uzun vadeli taksitle ödeme planları sunulan yapılandırma için ise 31 Aralık tarihi son gün olarak belirlendi. Yapılandırmaların sona ermesi için açıklanan sürenin yaklaşmasıyla beraberinde konuya yönelik resmi açıklamada yapıldı. SGK İl Müdürü Nejat Deniz yapmış olduğu açıklamasında yapılandırma ile sağlanan avantajları ifade etti.

Vatandaşların yapılandırma işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceklerini belirten Deniz, yapılandırmanın yalnızca prim ödemelerini kapsamadığını aynı zamanda idari para cezalarını, iş kazası ya da meslek hastalığı neticesinde meydana gelen rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakların, Bağ-Kur sigortalılıklarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyasını da içine aldığını belirtti.

Faizlerin %90'ı Silinecek!

Gerçekleştirilen peşin ödemelerde gecikme faiz oranlarının %90'ınının silindiğini belirten SGK İl Müdürü Nejat Deniz yaptığı konuşmada ayrıca sunulan avantajları da "Yapılandırmadan önce tatbik edilen hacizler, gerçekleştirilecek ödemeler nispetinde kaldırılacaktır. 

Yapılandırmada ilk taksit süresinde ve tam olarak ödenmesi durumunda borcu yoktur yazısı verilecektir. Yapılandırma sürdüğü sürece sigorta primi teşvik uygulamalarından faydalanacaktır. İhale ve inşaat iş yerleri için borçlu işverenlerimiz peşin ya da taksitle borçlarının tamamını ödemesi durumunda ilişiksizlik belgesi / teminat iadesi yazısı elde edecektir." ifadelerinde bulundu.

31 Ekim 2020 tarihinden itibaren prim borcu bulunanlar kendi adına bağımsız çalışan kişiler, yani Bağ-Kur'lular ile tarımda kendi adına çalışan kişiler geçmiş prim borçlarını 2021 tarihinin Ocak ayı sonuna kadar ödemez veya yapılandırmazlar ise sigortalılıkları dondurulacak. Hiç prim ödemesi yapmayanlar ise sigortalı oldukları tarihten itibaren sigortalılıkları dondurulacak. Bu şekilde dondurulan süreler sigortalılık sürelerine dahil edilmeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER